Kiedy zdjąć klepsydrę pogrzebową i kto powinien to zrobić?

kiedy zdjąć klepsydrę

Sporo osób może zastanawiać się nad tym, kiedy zdjąć klepsydrę pogrzebową i kto powinien to uczynić, istnieją wierzenia, które niektórzy praktykują, a inni zupełnie bagatelizują. Poznaj te przesądy i sprawdź informacje na ten temat, które możesz wykorzystać!

Nie ulega wątpliwości, że klepsydra symbolizuje upływ czasu i przemijanie, dlatego też wielu osobom może nieodłącznie kojarzyć się ze śmiercią. Właśnie dlatego kartki pogrzebowe zostały nazwane w ten sposób. Wywiesza się je w okolicach domu zmarłego w celach informacyjnych. Pojawia się jednak tutaj pytanie o to, kiedy zdjąć klepsydrę pogrzebową. Dodatkowo niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, kto powinien tego dokonać. W zależności od tego, czy należysz do osób przesądnych, czy też sceptycznie podchodzisz do wierzeń, możesz podjąć zróżnicowane decyzje. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym właściwie jest klepsydra pogrzebowa i do czego ona służy? Dowiedz się więcej!

Osoby, które nie miały styczności z organizacją uroczystości pogrzebowych, mogą kojarzyć klepsydrę jako narzędzie przeznaczone do odmierzania czasu przy wykorzystaniu piasku oraz grawitacji. W kontekście ceremonii pochówku termin ten odnosi się jednak do kartki z informacją o śmierci danej osoby oraz terminie uroczystości. Papier powinien mieć tutaj dosyć spore rozmiary, a tekst musi być wyraźny, aby przekazywane komunikaty były widoczne. Klepsydra wywieszana jest na:

  • drzwiach
  • słupach
  • płotach

Zwyczajowo klepsydra pogrzebowa postrzegana jest jako wyrażenie szacunku wobec zmarłej bliskiej osoby.

Przeczytaj
Sennik – śmierć bliskiej osoby. Jak to interpretować?

Kiedy zdjąć klepsydrę pogrzebową? Sprawdź przydatne informacje na ten temat!

Zasadniczo klepsydra pełni funkcje informacyjne. To właśnie z tej kartki osoby mieszkające w pobliżu mogą dowiedzieć się o śmierci danego człowieka oraz zapoznać się z planowaną datą uroczystości pogrzebowych, jeżeli chcą się pojawić na ceremonii i opłakiwać nieboszczyka. Wiele osób może się jednak zastanawiać nad tym, kiedy zdjąć klepsydrę pogrzebową. Można zrobić to już po pochówku, ponieważ wydarzenie, o którym informuje kartka, minęło. Pozostawianie papieru z takim komunikatem nie ma więc szczególnego sensu, gdy uroczystości się odbyły. Jest to z pewnością praktyczne podejście do sprawy.

Kto powinien zdjąć klepsydrę pogrzebową? Poznaj wierzenia z tym związane!

Niektórzy wierzą w to, że kwestia osoby zdejmującej klepsydrę pogrzebową nie pozostaje bez znaczenia. Tacy ludzie żyją w przekonaniu, że nie powinna robić tego rodzina osoby zmarłej. Uważają oni bowiem, że w ten sposób można przyciągnąć negatywne konsekwencje. Jeżeli należysz do grona osób kultywujących ten przesąd, klepsydrę może zdjąć osoba niezwiązana z rodziną nieboszczyka. W dzisiejszych czasach jednak sporo ludzi sceptycznie podchodzi do omawianego wierzenia. Zastanów się więc dokładnie nad swoim podejściem do tej sprawy i na tej podstawie podejmij decyzję.

Główną funkcją klepsydry pogrzebowej, podobnie jak i nekrologu jest informowanie o śmierci konkretnej osoby. Niejednokrotnie wykorzystuje się tu elementy dekoracyjne. Ton komunikatu ma charakter żałobny i wyraża głęboki żal wywołany stratą. Ważne jest więc, aby tworząc tekst przeznaczony do umieszczenia w takiej wiadomości, zadbać o to, aby zachowywał on poważny nastrój stosowny do okoliczności. Niektórym pisanie takich treści przychodzi dosyć łatwo, inni natomiast mogą potrzebować dużego skupienia i czasu na redakcję tego rodzaju tekstu. Duży wpływ mogą mieć na to emocje związane z pogrzebem.

Przeczytaj
Chowanie zmarłego po niedzieli – co to za przesąd? Dowiedz się!

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *