Tanatofobia – lęk przed śmiercią.

audiobook biblia

Śmierć niewątpliwie czeka każdego z nas, to nieunikniony stan rzeczy. Jeśli jednak powoduje on znaczne obawy, ogromny strach i lęk – najczęściej wymaga on podjęcia odpowiedniego leczenia. Tanatofobia, bo tak nazywa się to schorzenie, związane jest z lękiem przed śmiercią. Choć to naturalne, że większość z nas obawia się tego momentu, to nierzadko przybiera on również bardziej nasiloną postać. Osoba cierpiąca na tanatofobię boi się tego momentu tak bardzo, iż uniemożliwia jej to prawidłowe codzienne funkcjonowanie. Taki stan wymaga pomocy. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać.

Tanatofobia- czym się charakteryzuje?

Tanatofobia to choroba wywołująca niezwykle silny i paraliżujący lęk przed śmiercią. Terminologia tego schorzenia wywodzi się z greckiego Thánatos oznaczającego śmierć, oraz phóbos jako lęk, strach. Po raz pierwszy termin ten został użyty przez Freuda, niemniej jednak o tej dolegliwości wspomniano na długo przed tym czasem. Stąd też jednoznacznie widać, iż nieuzasadniony lęk przed śmiercią towarzyszył ludzkości od zawsze. 

Osoby cierpiące na to schorzenie mają mocne przekonanie o nieuchronnie zbliżającej się śmierci. Stąd też niechętnie biorą udział w pogrzebach, unikają miejsc pochówku oraz rozmów na ten temat. Nierzadko możemy spotkać się również z lękiem związanym ze śmiercią najbliższych. Dlatego też powinno dziwić nieustanne sprawdzanie i potwierdzanie ich bezpieczeństwa przez te osoby.

Jakie charakterystyczne objawy możemy zaobserwować?

Najczęściej tanatofobia sprawia, iż dana osoba panicznie unika tematów oraz wydarzeń w jakikolwiek sposób związanych ze śmiercią, takich jak pogrzeby, cmentarze czy domy pogrzebowe. Bliskie spotkanie z nimi wywołują u chorego widoczne objawy, takie jak między innymi:

  • duszności,
  • paraliż,
  • zawroty głowy,
  • lęk i panika,
  • kołatanie serca.

Często również osoby cierpiące na to schorzenie mogą w sposób nieustanny i natrętny rozmyślać o śmierci, a także analizować wszelkie informacje na temat chorób innych oraz postrzegać je jako zapowiedź nadchodzących zgonów. Przybiera nierzadko paranoiczną formę, która wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Skąd bierze się tanatofobia? 

Tanatofobia często spowodowana jest różnymi obawami i lękami, związanymi z nieznanym oraz z tym że nie do końca wiemy, w jakich okolicznościach odejdziemy, oraz kiedy to się stanie. W przypadku osób wierzących może on być związany także z życiem pośmiertnym oraz swoistym dysonansem pomiędzy pozytywnymi odczuciami związanymi z życiem wiecznym, a także obawami związanymi z tym, co dokładnie nas czeka. Odpowiedzi na takie pytania pozwoli nam poznać Biblia. Audiobook z kojącym głosem lektora może działać kojąco na chorą osobę.

Niemniej jednak ten silny i paraliżujący strach może być związany także z groźną, nieuleczalną chorobą lub będąc następstwem wypadku. Lęk w tym wydaniu może być związany zarówno z momentem odejścia, jak i również tym, jak bez nas poradzą sobie najbliżsi. Szczególnie widoczne jest to w przypadku młodych osób, a także rodziców dzieci, którzy obawiają się o losy swoich pociech po swoim nagłym odejściu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, obawy co do samodzielności członków rodziny i inne problemy często pojawiają się w tych sytuacjach. W takim przypadku warto sięgnąć po audiobooki chrześcijańskie, które pozwolą lepiej zrozumieć tę sytuację oraz odnaleźć duchowe rozwiązanie oraz pomoc.

Jak leczyć tanatofobię?

Tanatofobia tak jak inne schorzenia lękowe wymagają zastosowania specjalistycznego leczenia w formie psychoterapii poznawczo-behawioralnej, lub innej dopasowanej do danego przypadku. Jeśli jednak napady lękowe u osoby są bardzo silne i paraliżujące, często wdrażane jest także dodatkowe leczenie farmakologiczne. Niemniej jednak i w tym przypadku konieczne jest połączenie możliwości pracy z terapeutą oraz zastosowanie farmaceutyków. Dlatego też jeśli podejrzewasz tego typu schorzenie u siebie lub najbliższych, koniecznie skontaktuj się z odpowiednim specjalistą. 

Zobacz także:

    None Found
Archiwum: maj 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *