Jak radzić sobie z traumą po znalezieniu ciała? Poradnik dla osób po trudnych doświadczeniach

Sprzątanie rzeczy po zmarłym

Znalezienie ciała jest wydarzeniem, które może głęboko wpłynąć na psychikę człowieka, wywołując silną traumę. Jest to doświadczenie, które burzy poczucie normalności, bezpieczeństwa i może mieć długotrwałe skutki dla zdrowia psychicznego. Podpowiadamy, jak radzić sobie z traumą po znalezieniu ciała i gdzie szukać pomocy.

Odnalezienie zwłok a zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenie, które może rozwinąć się po traumatycznym wydarzeniu, takim jak znalezienie ciała. Oczywiście taka trauma dotyka również osoby, które doświadczyły innych trudności jak przemoc seksualna, wojna czy pożar domu. Osoby cierpiące na PTSD mogą doświadczać szeregu intensywnych i niepokojących objawów, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

U osób, które doświadczyły traumy, najczęściej obserwuje się następujące stany:

  • Nawracające, niechciane wspomnienia przykrego zdarzenia;
  • Napady lęku wywołane prostymi doświadczeniami w życiu codziennym;
  • Koszmary senne;
  • Obniżony nastrój;
  • Flashbacks, czyli odczuwanie, jakby wydarzenie miało miejsce ponownie;
  • Nieracjonalne obawy i stan niepokoju o życie swoje i bliskich osób;
  • Poczucie odcięcia od otaczającego świata;
  • Silny stres lub panika wywołana przypomnieniem o traumie;
  • Unikanie miejsc, osób lub sytuacji, które przypominają im o traumatycznym doświadczeniu (chodzi o stress disorder, czyli źródle PTSD)

Osoba, która odnalazła zwłoki, może czuć się przytłoczona szokiem i niedowierzaniem, które z czasem mogą przejść w głęboki smutek, lęk, czy gniew. Może doświadczać trudności z koncentracją, bezsenności, zmian w apetycie czy ogólnym poczuciu niepokoju, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Przeczytaj
Catering na konsolacje i stypy - co warto wiedzieć?

Wiele osób może mieć poczucie winy lub zastanawiać się, czy mogły zrobić coś, by zapobiec tragedii, nawet jeśli nie miały na to realnego wpływu. Te intensywne emocje i myśli są normalną reakcją na niestandardowe i traumatyczne doświadczenie, lecz gdy utrzymują się przez dłuższy czas, mogą wskazywać na rozwijający się PTSD, wymagający profesjonalnego wsparcia.

Znaczenie emocji w terapii traumy po przykrym doświadczeniu

W procesie terapii traumy po przykrym doświadczeniu, jakim jest np. znalezienie ciała, emocje odgrywają kluczową rolę. Zrozumienie i akceptacja własnych uczuć, nawet tych bolesnych i trudnych, stanowią fundament do skutecznego leczenia. Emocje te, choć często przytłaczające, są naturalną reakcją na sytuacje wykraczające poza codzienne doświadczenia i nie powinny być tłumione czy ignorowane.

Akceptacja własnych emocji w kontekście traumy jest procesem, który wymaga czasu i cierpliwości, zarówno ze strony osoby doświadczającej traumy, jak i terapeuty. Uznanie, że każde uczucie, niezależnie od jego intensywności, ma swoje uzasadnienie i jest częścią procesu leczenia, pomaga w zmniejszeniu wewnętrznego oporu i budowaniu więzi z własnymi doświadczeniami – wyjaśnia Dorota Kastelnik z firmy sprzątającej po zgonach, która na co dzień ma do czynienia z osobami z traumą po znalezieniu zwłok.

Wręcz przeciwnie, ich uznanie i wyrażenie jest pierwszym krokiem w kierunku uzdrowienia. Terapia oferuje bezpieczną przestrzeń, gdzie te emocje mogą zostać swobodnie wyrażone, a przez to zrozumiane i przetworzone. Dzięki temu osoba doświadczająca traumy uczy się, jak radzić sobie z natłokiem uczuć, co jest niezbędne do odzyskania równowagi psychicznej. W terapii kładzie się duży nacisk na nauczenie się, jak zapanować nad emocjami, nie poprzez ich tłumienie, ale przez rozwijanie umiejętności ich regulacji.

Przeczytaj
Co zrobić z prawem jazdy zmarłego? Formalności po śmierci właściciela pojazdu
Sprzątanie po zmarłym

Kiedy wybrać się na terapię psychologiczną dla przywrócenia równowagi psychicznej?

Niezależnie od tego, czy znalazłeś w domu zwłoki bliskiej osoby, czy byłeś świadkiem śmiertelnego wypadku, warto, abyś rozważył konsultację psychologiczną. Psychoterapia ma kluczowe znaczenie w odzyskiwaniu równowagi po doznanej traumie, szczególnie dla osób, które zmagają się z długotrwałymi zmianami w swojej osobowości. Pomoc psychologiczna pozwala zrozumieć wewnętrzne procesy wpływające na te zmiany, wymagając przy tym indywidualnego podejścia, ze względu na różnorodność reakcji na traumę.

Specjaliści w tej dziedzinie oferują holistyczne wsparcie, skupiając się na aspektach psychicznych i fizycznych, oraz pomagają w budowaniu efektywnych strategii radzenia sobie z emocjami i stresem. Proces terapii po traumie może być długotrwały, zwłaszcza dla osób z głębokimi zmianami osobowości, które potrzebują wsparcia na drodze do trwałej poprawy.

Czy trauma może doprowadzić do zaburzeń psychicznych?

Konsekwencje trudnych doświadczeń wykraczają często poza zespół stresu pourazowego (PTSD), mogąc prowadzić do rozwoju innych poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak psychozy, nerwice czy depresja. Trauma wpływa nie tylko na emocjonalne i psychiczne funkcjonowanie człowieka, ale także może zniekształcać jego charakter, wpływając na sposób, w jaki osoba postrzega siebie, innych oraz świat wokół siebie. Przeżyte wydarzenia mogą spowodować u danej osoby głębokie zmiany w systemie wartości, przekonaniach i zachowaniach.

Zaburzenia psychiczne wywołane traumą mogą objawiać się urojeniami, halucynacjami czy głębokim zaburzeniem myślenia, gdzie granica między rzeczywistością a wyobrażeniem staje się niejasna. Nerwice, charakteryzujące się lękiem i obsesyjnymi myślami, mogą być próbą umysłu do radzenia sobie z nieprzetworzonym stresem i lękiem. Depresja natomiast, często jest bezpośrednią konsekwencją traumatycznych przeżyć, gdy osoba traci nadzieję na zmianę lub poprawę swojej sytuacji.

Przeczytaj
Tablice nagrobne - czym kierować się przy ich wyborze?

Wszystkie te zaburzenia mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, zdolność do pracy, utrzymywania relacji oraz ogólny stan zdrowia. Długotrwały uraz psychiczny może więc zniekształcać charakter poprzez wpływ na sposób reagowania na stres, podejmowania decyzji, a nawet w zakresie kontroli impulsów i wyrażania emocji. W takim przypadku osoba po doświadczeniu traumy potrzebuje terapii psychologicznej. Nie bez znaczenia w takim przypadku jest także wsparcie społeczne najbliższych osób.

Natrętnie powracające myśli i trudności w regulacji emocji po doświadczeniu traumy – czy to normalne?

Natrętne powracające myśli oraz trudności w regulacji emocji po doświadczeniu traumy to reakcje całkowicie normalne i typowe dla osób, które przeszły przez intensywne, traumatyczne wydarzenia. Mózg w sytuacjach ekstremalnego stresu reaguje na sposób, który ma na celu ochronę jednostki, często przez ciągłe przypominanie sobie zdarzenia, co może przybierać formę natrętnych myśli, czy flashbacków.

Trudności w regulacji emocji, takie jak nagłe wybuchy gniewu, płaczliwość czy uczucie odrętwienia, są próbą organizmu do radzenia sobie z nadmiarem bodźców, które trudno jest przetworzyć w tradycyjny sposób. Te reakcje są częścią procesu adaptacyjnego i choć są trudne, stanowią element naturalnej reakcji na stres.

Mimo że takie reakcje są normalne, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważa się u siebie lub u bliskiej osoby trudności w poradzeniu sobie z natrętnymi myślami czy emocjami. Specjalista, taki jak psycholog czy psychoterapeuta, może pomóc w zrozumieniu tych doświadczeń, nauczyć skutecznych metod radzenia sobie z trudnymi emocjami i myślami.

Przeczytaj
Co zrobić po śmierci rodzica? Formalności po śmierci

Uraz psychiczny, a wpływ na zdrowie fizyczne

Trauma i ciągły stres mogą prowadzić do głębokich zmian w osobowości, wpływając jednocześnie negatywnie na zdrowie fizyczne. Osoby doświadczające silnych i trudnych wydarzeń są często bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Stres może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, podnosić poziom kortyzolu i negatywnie wpływać na układ krążenia, co sprzyja rozwojowi miażdżycy, nadciśnienia oraz zawału serca. Ponadto długotrwały stres może prowadzić do zaburzeń snu, w tym bezsenności czy nocnych koszmarów, które z kolei osłabiają ogólną kondycję fizyczną i zwiększają ryzyko takich problemów, jak otyłość czy cukrzyca.

Osoby z trwałymi zmianami osobowości po traumie często szukają sposobów radzenia sobie ze stresem, sięgając po substancje psychoaktywne lub inne uzależniające środki, co może skutkować rozwojem uzależnień. Ta sytuacja stanowi dodatkowe obciążenie dla zdrowia fizycznego. Uraz psychiczny może także negatywnie oddziaływać na układ immunologiczny, zmniejszając jego efektywność w obronie przed infekcjami i wydłużając czas rekonwalescencji.

Śmierć bliskiej osoby w domu – pomoc ze strony specjalistów, czyli sprzątanie po traumatycznym wydarzeniu

ozonowanie mieszkania

Śmierć bliskiej osoby w domu jest zdarzeniem, które wywołuje głęboki żal i traumę. W takich chwilach, obok emocjonalnego wsparcia, pojawia się również konieczność zajęcia się miejscem zgonu. W sytuacji odnalezienia zwłok zaleca się, aby nie podejmować się samodzielnie sprzątania i dezynfekcji mieszkania czy innego miejsca, w którym doszło do zgonu.

Sprzątanie rzeczy po zmarłym i zajmowanie się miejscem jego śmierci może dodatkowo potęgować traumę osób bliskich. W obliczu utraty i żałoby, samodzielne podejmowanie się tych zadań może być nie tylko trudne emocjonalnie, ale może być również zagrożeniem życia i zdrowia z powodu potencjalnego ryzyka biologicznego. Dlatego zaleca się powierzenie tego zadania profesjonalistom – podkreśla Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej po zmarłych.

Istnieją specjalistyczne firmy, takie jak Kastelnik, oferujące całodobowe profesjonalne sprzątanie po zgonie. Zatrudnieni w nich specjaliści są nie tylko przeszkoleni w zakresie deratyzacji, dezynfekcji i usuwania płynów ustrojowych, ale także potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnych. Technicy firmy sprzątającej wykazują się dużą dyskrecją i empatią, co jest nieocenione w tak delikatnych okolicznościach.

Przeczytaj
Żałoba a dieta - jak przyspieszyć proces gojenia ran?

Tekst promocyjny

Zobacz także:

Archiwum: marzec 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *