Biała trumna – dla kogo jest przeznaczona i kiedy można ją wykorzystać?

biała trumna

Nie ulega wątpliwości, że biała trumna jest bardzo elegancka i wspaniale się prezentuje. Niektórzy jednak mogą się zastanawiać nad tym, kiedy właściwe może być ona wykorzystana na pogrzebie. Sprawdź przydatne informacje na ten temat, które możesz wykorzystać!

Biała trumna wzbudzać może niemałe zainteresowanie, chociaż niektórzy mają obawy przed jej wykorzystaniem. Wynika to z faktu, że uroczystości pogrzebowe z perspektywy kulturowej kojarzą się bez wątpienia z ciemnymi odcieniami. Zazwyczaj dominuje tutaj czerń na znak żałoby po osobie, która odeszła. Jest to bardzo zakorzenione w świadomości ludzi, co sprawia, że wszelkie odstępstwa mogą być postrzegane jako nieco kontrowersyjne. Nie ma jednak reguły zabraniającej zastosowania trumny o białym odcieniu. Odcień ten również jest bardzo elegancki i odświętny. Dowiedz się więcej na ten temat!

Jakie znaczenie ma kolor trumny na pogrzebie? Dowiedz się więcej!

Tradycja dotycząca koloru trumny ma związek z wiekiem osoby zmarłej. Stosuje się tutaj zasadę, że im starsza osoba odeszła, tym ciemniejszy powinien być odcień trumny. Niemniej jednak nie każdy stosuje się do tego standardowego podejścia. Nowoczesne zapatrywania na barwę trumny skupiają się raczej na tym, aby uszanować wolę zmarłego oraz zatroszczyć się o dobór takiego koloru, jaki pasowałby do nieboszczyka i jego preferencji. Nie ulega wątpliwości, że biel może się tutaj wspaniale prezentować. Zastanów się więc dokładnie nad swoim podejściem do tej decyzji i poświęć czas na przemyślenia.

Przeczytaj
TOP 5 filmów o śmierci

Biała trumna – dla kogo jest przeznaczona i co symbolizuje?

Zgodnie z tradycją, biała trumna dedykowana jest dzieciom. Symbolika wskazanego koloru jest bardzo szeroka. Niektórym kojarzyć się on może właśnie ze śmiercią, niemniej jednak powszechne jest również uznawanie tej barwy za oznaczającą niewinność. Nic więc dziwnego, że według tradycyjnego postrzegania doboru koloru trumny, biel zarezerwowana jest właśnie dla dzieci. W dzisiejszych czasach można jednak nieraz odstąpić od tej zasady zgodnie z indywidualnymi zapatrywaniami. Wybór odcienia trumny może być trudny, dlatego też trzeba zadbać o to, aby był on świadomy i przemyślany.

Przesądy związane z trumną – jakie istnieją? Sprawdź ciekawe informacje!

Trumna, jako przedmiot bezpośrednio związany z uroczystościami pogrzebowymi, występuje w różnego rodzaju przesądach. Niektórzy wierzą między innymi w to, że:

  • nie można wrzucać do niej kwiatów
  • przy wynoszeniu jej z domu trzeba trzy razy uderzyć o próg
  • zmarły znajdujący się w niej musi leżeć przy wynoszeniu nogami do przodu

Takie przekonania funkcjonują u wielu osób do dziś i są często kultywowane jako element tradycji oraz kultury. Jeżeli należysz do przesądnych osób, warto być zapoznanym z tego rodzaju zwyczajami.

Jak wybrać kolor trumny i czym się kierować?

Dobór koloru trumny jest kwestią bardzo indywidualną. Z pewnością dobrze jest tutaj uszanować życzenie zmarłego. Jest to bowiem wyraz przywiązania do jego osoby oraz respektowania jego woli. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie życia nie przeprowadzono rozmowy na takie tematy i preferencje nieboszczyka w tym obszarze nie są znane. Wówczas warto po prostu przeanalizować swoje podejście i ustalić, czy chce się podążać za tradycją, czy też po prostu wykorzystać trumnę pasującą w osobistym przekonaniu do zmarłego.

Przeczytaj
Ubieranie zmarłego – czy warto wybrać zakład pogrzebowy? W jaki sposób ubierane są zwłoki na pogrzeb? Ile to kosztuje?

Biała trumna bez wątpienia może się estetycznie prezentować podczas pogrzebu i kontrastować z dominującymi podczas uroczystości ciemnymi barwami. Warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę podczas organizacji ceremonii.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *