Zmarli w 2024 roku. Co warto wiedzieć o nowych przepisach? Czego dotyczą zmiany? Jak zmieniła się definicja cmentarza?

zmarli w 2022

Do niedawna w Polsce obowiązywała ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Obecnie Rada Ministrów przygotowała spore zmiany w tym zakresie. Dowiedz się, na jakich zasadach chowani są zmarli w 2024.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowej uchwały, która dotyczy dostosowania przepisów do szybko zmieniających się czasów. Niestety na przełomie 60 lat przepisy dotyczące chowania zmarłych nie zmieniały się znacząco. Zmiany, które zaprezentowano w lutym 2022, mają wejść w życie już w czerwcu 2022. Nowa ustawa o cmentarzach to nie lada news, jeśli chodzi o to, jak będą chowani zmarli w 2024 roku. Według nowych przepisów na cmentarzach wprowadzona zostanie instytucja koronera. Artykuły w sieci jasno wyjaśniają to, w jaki sposób zmarli w 2024 zostaną pochowani w grobowcach.

Czego dotyczy nowa ustawa o cmentarzach? Zmarli w 2024 na nowych przepisach

Luty i marzec 2024 przyniósł wiele zmian, jeśli chodzi o branżę funeralną. Nowa ustawa o cmentarzach, nad którą pracuje Rada Ministrów, przewiduje nie tylko wprowadzenie instytucji koronera. Ten miałby być odpowiedzialny za przeprowadzanie śledztwa w razie nagłego zgonu występującego w nienaturalny sposób. Oprócz powyższego zmiany ustawowe umożliwią rodzinie zmarłego złożenie jego ciała poza terenem do tego przeznaczonym. Obecnie za takie działania obowiązują jeszcze wysokie kary finansowe w postaci grzywien.

Przeczytaj
Czy zmarłego można całować? Odpowiadamy!

Co ciekawe, w ramach nowych przepisów możliwe będzie też wykupienie terenów pocmentarnych, ale tylko po całkowitej ekshumacji ciał. Nowe przepisy zakładają usprawnienie dopełnienia formalności związanych z pochówkiem. Dzięki temu rodziny zmarłych o wiele szybciej zorganizują pogrzeb oraz załatwią sprawy urzędowe. Nowa ustawa o cmentarzach zakłada głównie:

  • wprowadzenie elektronicznych kart urodzeń oraz zgonów;
  • digitalizację ksiąg parafialnych;
  • zmianę przepisów dotyczących likwidacji cmentarzy;
  • zmiany odnośnie rezerwacji miejsc pochówku;
  • uregulowanie przepisów dotyczących pochówku poza cmentarzem;
  • i wiele innych kwestii…

Zmarli w 2024 roku będą chowani o wiele szybciej i z minimum formalności. Od czerwca większość spraw związanych ze śmiercią bliskich załatwisz drogą elektroniczną, a cała procedura urzędowa odbędzie się o wiele szybciej niż dotychczas.

Zmarli w 2024. Jak pochować zmarłego poza cmentarzem?

Nowa ustawa o cmentarzach dotyczy nie tylko tego, jak będą chowani zmarli w 2024. Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory złożenie ciała jest możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych. W przeciwnym wypadku narażasz się na wysokie kary finansowe. Obecnie legalne złożenie ciała zmarłego może odbyć się w takich miejscach, jak:

  • groby ziemne;
  • groby murowane;
  • katakumby;
  • kolumbarium.

Jeśli dana osoba umrze na pełnym morzu, istnieje legalna opcja zatopienia ciała, ale tylko wtedy, kiedy dotarcie na ląd zajęłoby dłużej niż 24 godziny. Na nowo zaprojektowana uchwała ustawy o cmentarzach zakłada umożliwienie rodzinie pochówek zmarłego poza terenem cmentarza lub innego miejsca wyznaczonego do tego celu. To tzw. ekologiczny pochówek.

Przeczytaj
Ubieranie zmarłego – czy warto wybrać zakład pogrzebowy? W jaki sposób ubierane są zwłoki na pogrzeb? Ile to kosztuje?

Ekologiczny pochówek

Obecnie nie znamy jeszcze dokładnych przepisów dotyczących ekologicznego pochówku. Wszystko wskazuje na to, iż nowe przepisy umożliwią pochówek skremowanych prochów ludzkich poza cmentarzem, gdzie nagrobkiem będzie krzew, drzewo lub naturalne kamienie. Pamiętaj, że na takich nagrobkach nie stawia się krzyży, kwiatów ani wieńców. Wszystko ma być zgodne z naturą i nie może burzyć ekologicznego charakteru pochówku.

Stare i zabytkowe nekropolie – co mówi nowa ustawa?

Nowelizacja ustawy z 1959 roku obejmuje też opiekę starych i zabytkowych cmentarzy. Obecnie w pełni legalne jest wykupienie terenu starych grobowców i zrównanie ich z ziemią. Nowe przepisy mają ograniczyć ten proceder. Prawo dotyczące ochrony obejmie wszystkie miejsca pochówku nawet te najstarsze i mocno zniszczone. Wykupienie nieużytkowanego już cmentarza będzie możliwe, ale tylko po dokonaniu ekshumacji spoczywających tam ciał osób zmarłych.

Nowoczesne systemy elektroniczne a zmarli w 2024 – jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Nowelizacja ustawy o cmentarzach ma dotyczyć też wprowadzenia centralnej bazy danych o cmentarzach i wymusić obowiązek digitalizacji ksiąg parafialnych. Dzięki temu praca geologów, historyków i innych osób zostanie znacznie usprawniona. Elektroniczny system ewidencji cmentarzy sprawi, że zmarli w 2024 w razie potrzeby zostaną odnalezieni o wiele szybciej niż dotychczas. Ciekawostką, która całkowicie zmieni stan rzeczy, jeśli chodzi o pochówek, będzie też elektroniczna karta zgonu. Wprowadzenie tej zmiany sprawi, że przekazywanie danych do instytucji państwowych będzie o wiele szybsze i łatwiejsze. Dostęp do elektronicznego systemu będą mieć też firmy funeralne zajmujące się pochówkiem i opieką nad grobami.

Przeczytaj
Ekshumacja zwłok - formalności i zasady ponownego wydobycia szczątków

Nowa ustawa o cmentarzach a zmarli w 2024 – podsumowanie.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać prawdopodobnie od czerwca 2022, wiele zmienią w zakresie cmentarzy oraz pochówku osób zmarłych. Dla rodzin zajmujących się pochówkiem wprowadzone zostaną liczne ułatwienia takie, jak np. elektroniczny system ewidencji cmentarzy. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii Rada Ministrów zdecydowała się na przyjęcie uchwały, która pozwala na wykorzystywanie nowoczesnych systemów teleinformatycznych do zarządzania cmentarzami. Ograniczy to też próby fałszerstw, a także uwiarygodni akta o zmarłych.

Po wejściu nowych przepisów w życie załatwianie formalności związanych z pochówkiem będzie na pewno o wiele prostsze i wygodniejsze. Kiedy zmiany zaczną obowiązywać, zmarli w 2024 roku będą o wiele szybciej poddawani pochówkowi, a ich odnalezienie na cmentarzach również będzie o wiele łatwiejsze, dzięki wykorzystaniu systemów informatycznych dotyczących ewidencji.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *