Krajowy i międzynarodowy transport zwłok. Co warto o nim wiedzieć i na jakich zasadach odbywa się przewóz zwłok?

transport zwłok

Usługi firm pogrzebowych bardzo często związane są z tranzytem zwłok. Dotyczy to zarówno transportu międzynarodowego, jak i krajowego. Polski? Pamiętaj, że potrzebujesz do tego odpowiednie zezwolenie. Sprawdź, w jaki sposób firma pogrzebowa zajmuje się takimi kwestiami.

Środek przewożenia ma duże znaczenie, szczególnie na dużych odległościach. Planujesz przewieźć zwłoki do polski? Chcesz sprowadzić ciało bliskiej osoby do kraju? Pamiętaj o tym, że decyzje o transporcie zwłok z zagranicy podejmują wyłącznie najbliżsi zmarłej osoby. Dowiedz się, jakie zasady i formalności obowiązują w przypadku zgonu bliskiej osoby poza granicami kraju ojczystego.

Co jest potrzebne, aby legalnie zrealizować transport zwłok z zagranicy?

Wbrew pozorom transport sanitarny zwłok nie jest prostym zadaniem. Musisz wybrać przede wszystkim odpowiedni środek transportu. To jednak nie wszystko. Koniecznie zadbaj o wszelkie formalności związane z tranzytem zwłok. Chcesz legalnie ściągnąć ciało zmarłego do Polski? W tym celu zadbaj o takie kwestie, jak:

  • pozwolenie starosty z miejsca, w którym zwłoki zostaną pochowane;
  • zaświadczenie polskiego konsula, że zwłoki lub szczątki ciała mogą zostać sprowadzone na terytorium Polski.

Pamiętaj, że pozwolenie starosty wydawane jest po porozumieniu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym. Obydwie powyższe kwestie są ze sobą ściśle połączone. Konsul nie wyda zaświadczenia jeśli nie okażesz pozwolenia od starosty.

Co ciekawe, dostęp do dokumentacji transportowej mają wszystkie osoby uprawione, do których zaliczamy:

  • krewnych osoby zmarłej;
  • krewnych zstępnych;
  • krewnych wstępnych;
  • osób powinowatych w linii prostej do pierwszego stopnia.
Przeczytaj
Urna na prochy – co to takiego? Ile trzeba za nią zapłacić? W jakich sytuacjach warto kupić urnę na prochy po zmarłej osobie?

Ogólne zasady na temat transportu zwłok ustala rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 roku. Ten dokument reguluje wszelkie kwestie dotyczące tranzytu ciał oraz szczątek ludzkich.

Jak w praktyce wygląda międzynarodowy transport zwłok?

Jeśli chcesz sprowadzić zwłoki zmarłego, podejmij stanowcze kroki. W pierwszej kolejności zdobądź odpowiednie pozwolenia od starosty. Pamiętaj, aby do dokumentów dołączyć swoje dane oraz osoby zmarłej. Planujesz zorganizować pogrzeb w kraju? Potrzebujesz kompleksowe usługi pogrzebowe? Międzynarodowe przewożenie zmarłych wymaga także:

  • przetłumaczenia aktu zgonu na język polski;
  • zdobycia pozwolenia na przewóz międzynarodowy zwłok;
  • zdobycia zaświadczenia, potwierdzającego, że osoba nie zmarła na choroby zakaźne.

Powyższe elementy to podstawowe kwestie organizacyjne. Chcesz przetransportować ciało z zagranicy? Potrzebujesz też trumnę, w której przewożone będzie ciało. W praktyce międzynarodowe przewożenie ciał to przede wszystkim wiele formalności do załatwienia. Pamiętaj, że śmierć wskutek chorób zakaźnych wyklucza przewóz ciała na okres dwóch lat!

Kto może prowadzić transport zwłok z zagranicy?

Przewóz trumny ze zmarłym z zagranicy do Polski zorganizujesz tylko z udziałem zakładu pogrzebowego. Do prawidłowego transportu potrzebne są głównie przystosowane do tego zadania samochody. Kiedy zlecasz transport zwłok, zadbaj także o przystosowaną do tego trumnę.

Jak odbywa się sprowadzanie zwłok do Polski? Kabina pojazdu powinna być przede wszystkim odizolowana od pozostałych części pojazdu. Pamiętaj też, że trumna musi być właściwie oznakowana i zabezpieczona.

Kompleksowa organizacja takiego przedsięwzięcia jest możliwa tylko z wykorzystaniem profesjonalnych usług pogrzebowych. Przewóz zwłok i szczątków ludzkich to skomplikowany proces. Zadbaj o to, aby urna lub trumna była przewożona przez profesjonalistów.

Przeczytaj
Kremacja zwłok – na czym polega? O czym warto pamiętać? Jak wygląda pochówek po ciałopaleniu?

Ile kosztuje transport zwłok?

Przewóz ciała na terenie Polski to wydatek na poziomie do 500 złotych. Do tej kwoty dolicz jednak koszty załatwiania spraw urzędowych. Co ciekawe, prosektorium nie może założyć na ciebie kosztów za umycie i ubranie zwłok. Jakie będą koszty jeśli zgon nastąpił w USA, Anglii, Szwecji lub Norwegii?

Transport zwłok z Niemiec wymaga uzyskania przede wszystkim pozwoleń urzędu sanitarnego na transport. Dodatkowo zorganizuj też przetłumaczony akt zgonu. Aby sprawnie przewieźć zwłoki, koniecznie podpisz umowę z profesjonalnym zakładem pogrzebowym. Średnia cena usługi transportu ciała zmarłej osoby z zagranicy wynosi od 6000 do 10 000 złotych. W tej kwocie otrzymasz też pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *