Czy można powiesić zdjęcie zmarłego w domu na ścianie?

zdjęcie zmarłego w domu

Wiele osób może zadawać sobie pytanie o to, czy można powiesić zdjęcie zmarłego w domu na ścianie. Kwestia ta wzbudza niejednokrotnie kontrowersje. Pogrzeb niewątpliwie budzi bowiem negatywne skojarzenia. Sprawdź przydatne informacje, które możesz wykorzystać!

Zdjęcie zmarłego w domu może być wykorzystane jako dekoracja, a także pamiątka po bliskiej osobie, która odeszła. Niemniej jednak ze względu na negatywne konotacje, jakie niosą ze sobą uroczystości pogrzebowe, niektórzy obawiają się ozdabiania swojej przestrzeni w ten sposób. Warto być świadomym rozbieżności w podejściu do sprawy wieszania na ścianach fotografii zmarłych. Można bowiem na tej podstawie zastanowić się nad własnymi preferencjami w tym zakresie. Warto przeanalizować swój stosunek do wieszania w domu zdjęć przedstawiających nieboszczyka. Sprawdź ciekawe informacje na ten temat!

Zdjęcie zmarłego w domu i kontrowersje z tym związane

Nie ulega wątpliwości, że uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej oraz odejście bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem dostarczającym negatywnych emocji. Smutek, żal i tęsknota mogą towarzyszyć członkom rodziny nieboszczyka przez długi czas. Z tego powodu wiele osób może się zastanawiać nad tym, czy zgodnie z wierzeniami można wieszać zdjęcie zmarłego w domu. Dla tych, którzy są przesądni, niejednokrotnie taka forma dekoracji ściany może się wydawać nieco niepokojąca. Z kolei osoby, które nie traktują takich wierzeń poważnie, często nie mają oporów przed upamiętnieniem bliskich w ten sposób.

Tradycyjne podejście do kwestii fotografii zmarłych

Zdjęcie zmarłego w domu umieszczone na ścianie może być ciekawym pomysłem na to, aby zagospodarować pustą przestrzeń oraz wyrazić swój szacunek i przywiązanie w stosunku do nieżyjącej już osoby. Ciekawym pomysłem może być przykładowo stworzenie tu swego rodzaju drzewa genealogicznego. Tego rodzaju pamiątka ma charakter sentymentalny i może niekiedy przywoływać wspomnienia związane z bliskimi. Niemniej jednak ciągłe powracanie do tematu straty, gdy fotografie są w pobliżu, może okazać się trudnym doświadczeniem przypominającym o negatywnych przeżyciach. Zastanów się więc nad swoim podejściem.

Przeczytaj
W jakie dni nie robi się pogrzebów? Sprawdź!

Wierzenia i skojarzenia związane z fotografiami zmarłych

Tematy związane ze śmiercią i stratą budzą w wielu osobach negatywne skojarzenia. Jeśli należysz do tego grona, możesz zastanawiać się nad tym, czy zdjęcie zmarłego w domu jest dobrym pomysłem. Niektórzy żyją w przekonaniu, że energia związana z fotografią nieboszczyka może mieć negatywny wpływ na wydarzenia. Osoby przesądne mogą mieć stosunkowo często pewne opory przed dekorowaniem ścian w ten właśnie sposób. Faktem jest jednak to, że trudno o nieprzechowywanie zdjęcia zmarłego w domu, gdyż zazwyczaj bliscy chcą mieć po nim jakąś pamiątkę chociażby w specjalnie przeznaczonym do tego albumie.

Co z wieszaniem zdjęć zmarłych w domu?

Musisz samodzielnie zastanowić się nad tym, jakie jest twoje podejście do sprawy, jeśli chodzi o zdjęcie zmarłego w domu. Pomyśl o tym, czy wierzysz w negatywną energię ukrytą w fotografii, czy też może sceptycznie podchodzić do tego rodzaju założeń. Jeśli chcesz uhonorować zmarłego, weź pod uwagę również jego wolę. Być może bliska ci osoba, która odeszła, wcale nie lubiła pozowania do fotografii i nie chciałaby, aby jej wizerunek znajdował się na ścianie.

Niektórym zdjęcie zmarłego w domu na widocznym miejscu może przeszkadzać ze względu na powracający sentyment utrudniający pogodzenie się z sytuacją. Inni natomiast lubią wspominać miłe chwile spędzone z danym człowiekiem, a fotografia może okazać się bodźcem wyzwalającym w pamięci obrazy z przeszłości.

Zobacz także:

Przeczytaj
Dlaczego nie palimy zniczy w dniu pogrzebu? Zrozumienie tradycji i przesądów
Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *