Co jest po śmierci? Przeczytaj, czy jest życie po śmierci!

co jest po śmierci

Co jest po śmierci? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a odpowiedź na nie jest uzależniona od wyznania, kultury, czy miejsca świata. Zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu.

Mnóstwo osób jest zdania, że żyliśmy już, zanim pojawiliśmy się na ziemi i będziemy ponownie żyć po śmierci. Wielu twierdzi, że istnieje niebo i piekło, natomiast inni zupełnie w to nie wierzą. I choć po stracie bliskiej osoby zwykle towarzyszy nam ogromny smutek, to jednak warto żywić nadzieję, iż śmierć nie jest końcem. Przeczytaj, co jest po śmierci, a także co może się dziać z ciałem zmarłego między stwierdzeniem zgonu a pogrzebem.

Co jest po śmierci?

Chrześcijanie głęboko wierzą, że śmierć to tylko przejście z życia doczesnego w wieczność. Są zdania, że gdy człowiek umiera, to ciało ulega śmierci i rozkładowi. Natomiast co się dzieje z duszą po śmierci? Niektórzy zadają sobie również pytanie, co się dzieje z duszą po śmierci do pogrzebu? Dusza zmarłego (będąca czynnikiem pochodzącym od Boga) jest nieśmiertelna i zostaje zbawiona lub potępiona to jest zależne od jego uczynków. Każdy człowiek podlega osądowi, gdy umrze i stosownie do jego życia na ziemi, trafia do nieba, piekła lub czyśćca. A co potem? Następnie dusza oczekuje na sąd i zmartwychwstanie.

Przeczytaj
Co się dzieje z duszą po śmierci i pogrzebie?

Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci?

Gdy stwierdzi się zgon, to najczęściej mija kilka lub nawet kilkanaście dni, zanim dojdzie do pochówku. W tym czasie w organizmie osoby zmarłej mogą zachodzić rozmaite procesy niektóre z nich są całkowicie naturalne, natomiast inne mogą być bardzo dziwne. Co jest po śmierci? Co dzieje się z ciałem? Zobacz.

Zmiana barwy skóry

Do oznak śmierci organizmu zalicza się m.in. plamy pośmiertne, które pojawiają się w postaci miejscowego zabarwienia skóry na kolor czerwony. Czasem kolor zmian może być inny i sugerować przyczynę zgonu. Dodajmy, iż zmiana koloru ciała pojawia się po około 24 godzinach od śmierci.

Usuwanie nieczystości

Co jest po śmierci? Gdy umiera człowiek, to dochodzi do zesztywnienia niektórych partii ciała, zaś inne się rozluźniają np. zwieracz mięśnia odpowiedzialnego za wypróżnianie się. I tak to organizm usuwa cały mocz i kał, który pozostał w jelitach i drogach moczowych. Jest to nieunikniony proces, co wynika z tego, że mózg nie jest w stanie zapanować nad narządami wewnętrznymi.

Poruszanie kończynami

Poruszanie kończynami może pojawić się u osoby zmarłej. Jest to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej przerażających widoków. Jak to się dzieje, że po śmierci można poruszać kończynami? Głównie odpowiada za to odpuszczanie stężenia pośmiertnego. Istnieje zatem możliwość, iż mięśnie będą drgać i kurczyć się nawet kilka godzin po śmierci.

Przeczytaj
Jak wygląda piekło po śmierci? Czy istnieje naprawdę?

Słuch umiera ostatni

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez University of British Columbia wiemy, że słuch jest zmysłem, który odchodzi najpóźniej. Naukowcy mają dowody na to, że mózg rejestruje dźwięki nawet wtedy, gdy pacjent jest nieprzytomny, natomiast ciało nie reaguje na inne bodźce zewnętrzne. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zmarli mogą słyszeć swoich bliskich przez krótki czas.

Wzrost włosów i paznokci

Co jest po śmierci? Niektórzy sądzą m.in. że po śmierci nadal rosną włosy i paznokcie. Nie jest to jednak prawdą – to tylko złudzenie. Gdy dojdzie już do stwierdzenia zgonu, to ciało powoli wysycha, a co za tym idzie cofa się skóra i pozostałe tkanki miękkie, co wiąże się z tym, że włosy i paznokcie mogą sprawiać wrażenie trochę dłuższych.

Śmierć a resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Przede wszystkim należy znać różnice między śmiercią kliniczną a biologiczną. Jeśli chodzi o tą pierwszą, czyli śmierć kliniczną, to jest to stan, w którym organizm nie daje żadnych oznak życia, natomiast do śmierci biologicznej dochodzi, gdy ustaje praca mózgu. Warto wiedzieć, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa może przynieść efekt jedynie w fazie śmierci klinicznej. Wykonywana, gdy dochodzi do śmierci mózgu, nie będzie skuteczna.

Co się dzieje ze świadomością po śmierci?

Niektórzy ludzie, rozważając, co jest po śmierci, zastanawiają się też nad tym, co się dzieje ze świadomością po śmierci. Warto zatem podkreślić, że istnieją badania, które mówią, że zachowanie świadomości po śmierci przez pewien czas jest możliwe. Według Brytyjskich naukowców człowiek może być świadomy około 3 minut po tym, gdy uzna się go osobę zmarłą. Osoby, które przeżyły po akcji ratunkowej (polegającej na przywróceniu czynności życiowych), opowiadają, że m.in. doświadczyły uczucia spokoju, oddzielenia świadomości od ciała, czy odczuwały spowolnienie lub przyspieszenie rzeczywistości.

Przeczytaj
Dia de los Muertos, Meksyk: Przeżyj Magiczną Atmosferę Święta Zmarłych

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, co jest po śmierci. I choć oczywiście każdy z nas ma prawo obawiać się śmierci, ponieważ zostaliśmy stworzeni do życia, a nie do umierania, to jednak warto wierzyć, że śmierć to nie koniec.

Zobacz także:

Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *