Jak wygląda liturgia pogrzebowa? Kto przygotowuje czytanie pogrzebowe? Czego powinno dotyczyć?

czytania pogrzebowe

Czytania pogrzebowe to nieodłączny element każdego pochówku. Uroczyste pożegnanie zmarłej osoby zawsze ma określoną formę. W wierze katolickiej liturgia pogrzebowa dzieli się na poszczególne elementy. Przekonaj się, dlaczego czytanie pogrzebowe jest tak ważne.

Pogrzeb to uroczystość, która przybiera najczęściej charakter katolicki. Warto mieć na uwadze, że obrzęd liturgii pogrzebowej dzieli się na wiele części. Jedną z ważniejszych jest właśnie czytanie pogrzebowe. Dlaczego? W wierze katolickiej psalm mszalny stanowi nieodłączny element każdej mszy.

Czego powinno dotyczyć czytanie pogrzebowe?

Lekcjonarz to księga, w której znajdziesz niemalże wszystkie modlitwy i nie tylko. W ten sposób odnajdziesz też ciekawe czytania pogrzebowe. Wykorzystaj je na pochówku swoich najbliższych. Zapamiętaj, że czytanie musi dotyczyć zmartwychwstania, a także kwestii związanych ze śmiercią.

Pamiętaj, że obrzęd ostatniego pożegnania ma charakter wyniosły. Poproś więc o przekazanie treści czytania przez księdza. Możesz też zrobić to samodzielnie lub poprosić członka rodziny.

Czytania pogrzebowe — podsumowanie

Uroczystości pogrzebowe dotyczą głównie życia wiecznego. Podczas mszy pogrzebowej trumna znajduje się najczęściej na środku kościoła. Parafia, w której organizujesz pogrzeb, odprowadzi zmarłego bezpośrednio na grób. Odbywa się to po ceremonii, podczas której występują m.in.:

  • psalmy;
  • modlitwy;
  • oficjum;
  • czytania.

Obrzęd liturgiczny ostatniego pożegnania jest ściśle związany z czytaniem pogrzebowym. Dobieraj jednak czytania tak, aby ściśle dotyczyły osoby zmarłej oraz zmartwychwstania duszy i ciała.

Zobacz także:

Przeczytaj
Kondolencje – jak je odpowiednio składać? Wzory kondolencji
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *