Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?

kazanie pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby często wywołuje wiele negatywnych emocji. Jak przeżywają to osoby wierzące w Chrystusa i kościół? Dla wielu modlitwa to pewna odskocznia. W Polsce pogrzeby katolickie to popularna forma pożegnania nieżywych. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Morały na pogrzebie stanowią nieodłączny element tej uroczystości. Kto zajmuje się ich zaprezentowaniem na pogrzebie katolickim? To zadanie, które najczęściej leży po stronie księdza. Na uroczystościach świeckich wygląda to nieco inaczej. Dla osób wierzących w Boga to punkt zwrotny każdej eucharystii. Parafia organizująca uroczystość często wygłasza morały związane z życiem osoby martwej.

Organizacja pogrzebu katolickiego – o czym trzeba pamiętać?

Organizacja pogrzebu katolickiego to przede wszystkim wiele formalności. W tym przypadku zadbaj o takie kwestie, jak:

  • odpis aktu zgonu (pełny lub skrócony);
  • zaświadczenie o udzielenie sakramentu chorych, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu lub poza parafią.

Proboszcz, który modli się za umarłego, zawsze wymaga powyższych dokumentów. Tylko na tej podstawie legalnie i zgodnie z prawem katolickim, zorganizujesz ostatnie pożegnanie bliskiej ci osoby. Nie ma jednak żadnych oZakres i przebieg uroczystości różni się w zależności od wybranej parafii. Wszelkie szczegóły dotyczące kazania, a także przebiegu mszy, ustalaj zawsze z księdzem prowadzącym uroczystość.

Koniecznie pamiętaj także o skontaktowaniu się z podmiotem administracji cmentarza. To kluczowa kwestia, która pozwoli Ci na ustalenie dokładnego miejsca pochówku. Organizacja uroczystości z ostatnim pożegnaniem wymaga sporego poświęcenia. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wybierz usługi profesjonalnego zakładu pogrzebowego.

Przeczytaj
Sprowadzanie zwłok z zagranicy – poradnik krok po kroku, czyli procedura, formalności i koszty

Profesjonalne usługi pogrzebowe a kazanie na mszy – jak to wygląda w praktyce?

W praktyce mowę ostateczną wygłasza najczęściej ksiądz prowadzący uroczystość. Poruszana tematyka na kazaniu to często zmartwychwstanie, śmierć oraz trwanie w wierze przez każdego człowieka. Według wiary katolickiej Pan Bóg przyjmuje do swojego królestwa każdego. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni pochówek nieżyjącej osoby.

Wykład na pożegnaniu nieboszczyka przygotujesz też z pomocą pracownika zakładu funeralnego. Po dokładnym przeredagowaniu tekstu przekaż go do akceptacji księdzu. W niektórych parafiach nie ma możliwości, abyś samodzielnie odczytał(a) kazanie liturgiczne.

W praktyce pouczenie wygłaszane jest mniej więcej w środkowej części uroczystości – tuż przed przyjęciem ciała Bożego. Duchowny czytający pouczenie często wskazuje na miłosierdzie Boże. Wieczność to pojęcie względne, dlatego kazania kościelne bardzo często wyjaśniają tę kwestię.

Msza święta pogrzebowa – krok po kroku

Dowiedz się, jak wygląda liturgia w kościele rzymskokatolickim. Struktura obrzędu ostatniego pożegnania martwego wygląda bardzo podobnie do zwykłej uroczystości niedzielnej. Uroczystość kościelna to krok po kroku:

  1. Obrzędy wstępne.
  2. Liturgia słowa.
  3. Liturgia eucharystyczna.
  4. Obrzędy zakończenia.

Dla każdego z tych elementów zauważysz pewne różnice. Kiedy ksiądz pozdrawia wspólnotę, zwraca się najczęściej do rodziny zmarłego ze słowami pocieszenia. Kiedy następuje czas homilii duchowny często wspomina okoliczności śmierci, oraz zachęca do stałej modlitwy o życie wieczne.

Obrzęd przygotowania darów to czas, kiedy wyznaczone osoby przynoszą dary do ołtarza. Podczas pochówku najczęściej są to bliscy zmarłego. W tym momencie kapłan lub wskazane przez rodzinę osoba wygłasza przygotowaną wcześniej mowę liturgiczną. Pamiętaj jednak, że zgoda duszpasterza będzie w tym przypadku niezbędna. Kiedy modlitwy i poświęcenie darów zostanie zakończone, odbywa się przyjęcie komunii świętej.

Przeczytaj
Msza żałobna – jak przebiega? Ile czasu trwa msza pogrzebowa?

Uwaga! Jako rodzina zmarłego możesz poprosić o całkowitą rezygnację z liturgii eucharystycznej w ramach ostatniej drogi zmarłego.

Zwieńczeniem uroczystości jest obrzęd Ostatniego Pożegnania. Pamiętaj, że w tym momencie najważniejsza jest modlitwa. W tym momencie zobaczysz także moment skropienia trumny wodą święconą. Po odmówieniu modlitwy w kościele rozbrzmiewa pieśń pożegnalna. Następnie ciało zmarłego przewożone jest (często procesją) na cmentarz.

Kazanie czy mowa pogrzebowa – podstawowe różnice

Chcesz wiedzieć, czy jako rodzina zmarłego zaprezentujesz własną mowę? Możesz to zrobić na specjalną prośbę. Skieruj ją bezpośrednio do kapłana zajmującego się liturgią pożegnalną.

Uroczystość żałobna bardzo często przypomina tradycyjną liturgię. Wypowiesz własnoręcznie napisaną mowę pożegnalną, jeśli tylko kapłan wyrazi na to zgodę. Tym zadaniem zajmiesz się osobiście. Możesz też poprosić o przedstawienie mowy innych bliskich z rodziny lub przyjaciół.

Podsumowując, pouczenie wygłoszone przez duchownego dotyczy zmarłego i tematyki życia wiecznego. Mowa wygłoszona przez członka rodziny to najczęściej zbiór życiowych informacji o zmarłym. Wszelkie przemowy ostateczne zawsze pisz z głębi serca. Zastanów się, co twoi bliscy chcieliby usłyszeć na uroczystości pożegnalnej.

Kazanie pogrzebowe – czy można wygłosić je na cmentarzu?

Publiczne wystąpienie na pochówkach dodaje uroczystości wyniosłego charakteru. Zastanawiasz się, czy zaprezentujesz mowę na miejscu wiecznego spoczynku? Zazwyczaj odbywa się to w kościele. Na specjalne życzenie bliskich ksiądz często pozwala na zmianę formy pochówku.

Najczęściej jednak cmentarz jest miejscem ostatecznego pochówku bliskiej osoby. W tym czasie złożysz rodzinie kondolencje oraz ułożysz kwiaty na grobie. Pamiętaj jednak, że kazanie pośmiertne stanowi dobrą formę do przemyśleń na temat życia i śmierci.

Przeczytaj
Ubiór damski na pogrzebie latem

Czy na obrzędach świeckich obowiązuje kazanie?

Co ciekawe, duchowny odmówi pogrzebu katolickiego jeśli ma do tego przesłanki. Zdarza się do jednak bardzo rzadko. Wiesz, że twój bliski zmarły był grzesznikiem? Spodziewaj się odmowy ze strony księdza. W tym przypadku zorganizujesz tylko uroczystość świecką.

Kazanie na pogrzebie świeckim nie jest obowiązkowe. Taka uroczystość na zupełnie inny charakter. Pamiętaj jednak, że mowa końcowa w tym przypadku leży po stronie rodziny. Na twoje życzenie zakład pogrzebowy zajmie się stworzeniem i przedstawieniem mowy.

Jeden z twoich bliskich odchodzi, religijnie mówiąc – do domu ojca? Nie zorganizujesz pogrzebu katolickiego, jeśli zmarły nie wyraził na to zgody. Pamiętaj, że wola osoby, która odeszła jest najważniejsza. Kazanie na pogrzebie katolickim to niezbędny element tego typu uroczystości. Zadbaj o to, by dzień pożegnania bliskiej osoby zapadł ci na długo w pamięci. W tym celu skontaktuj się z księdzem i ustal mowę pożegnalną za zmarłym.

Zobacz także:

Przeczytaj
Ile kosztuje pogrzeb? Uogólniony cennik usług pogrzebowych
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *