Kondolencje – jak je odpowiednio składać? Wzory kondolencji

kondolencje

Do składania kondolencji zwykle dochodzi po pogrzebie. Można je przekazać osobiście listownie, bądź poprzez SMS. Nie każdy jednak wie, jak wyrazić smutek i ból związany z wiadomością o śmierci. Zobacz, jak można to zrobić!

Kondolencje, inaczej nazywane życzeniami żałobnymi, są sposobem na pokazanie współczucia i empatii osobie, która właśnie straciła kogoś bliskiego. Poprzez składanie najszczerszych kondolencji możemy pokazać rodzinie zmarłego, że dzielimy wszystkie ich negatywne uczucia takie jak żal czy smutek. Bardzo ważne jest jednak, aby ubolewanie z powodu śmierci, przekazać w odpowiedni sposób. Musi być to taktowne, delikatne, zwięzłe i wyrażające wsparcie. Jak złożyć kondolencje? Kiedy i jak należy przekazać wyrazy ubolewania?

Wyrazy ubolewania powinieneś przekazać, gdy dowiesz się o czyjeś śmierci. Możesz to zrobić na wiele sposobów wysłać wiadomość lub list, zadzwonić bądź osobiście odwiedzić osobę w żałobie. Znacznie lepsze są jednak kondolencje bezpośrednie, ponieważ wtedy okazujesz osobie w żałobie szczere ubolewanie. Możesz to zrobić poprzez przytulenie lub uścisk dłoni i wypowiedzenie przemyślanych słów. Pamiętaj jednak, aby nie trwało to zbyt długo, ponieważ są to bardzo bolesne chwile.

Kondolencje – co powiedzieć? Przykłady

Podczas przekazywania kondolencji nie musisz starać się, aby twoja wypowiedź była jak najdłuższa. Powinna być prosta, zwięzła i okazująca wsparcie. Przykładowo możesz powiedzieć:

  • ,,wyrazy ubolewania”;
  • ,,wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci”;
  • ,,moje kondolencje”;
  • ,,wyrazy szczerego współczucia”,
  • ,, z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci”.

Są to uniwersalne zwroty, które dobrze sprawdzają się zarówno w sytuacji, gdy chcesz przekazać kondolencje i wyrazy współczucia zarówno koleżance, jak i komuś bliższemu.

Przeczytaj
W jaki sposób można otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS? Czym w praktyce jest tego typu świadczenie socjalne? Kto może się o niego ubiegać?

Czego unikać przy przekazywaniu kondolencji?

Śmierć bliskiego to najtrudniejsze chwile dla rodziny. Jej członkom na pewno towarzyszy ogromna rozpacz i ból, dlatego nie możesz sprawić, aby twoje wyrazy ubolewania poprzez użycie nieodpowiednich słów, pogłębiały te uczucia. Musisz przede wszystkim pamiętać, aby nie pocieszać nadmiernie osób w żałobie. Zwykle prowadzi to jedynie do większego smutku. Najważniejsze jest to, aby bliscy czuli, że mają w tobie oparcie. Powstrzymaj się również od udzielania dobrych rad – to nie jest czas na to!

W związku ze śmiercią jak najbardziej powinieneś przekazać wyrazy szczerego współczucia, ale unikaj życzeń. Złym pomysłem może być życzenie osobie w żałobie np. szybkiego powrotu do sił. Co więcej – jeśli zamierzasz wyrazić ubolewanie na piśmie, to pamiętaj, aby nie tworzyć długich esejów. Twoja wiadomość powinna być krótka i zwięzła, ponieważ członkowie rodziny pogrążeni w żałobie zwykle nie mają siły czy ochoty, aby skupiać się na dłuższych treściach.

Czy kondolencje są obowiązkowe?

Wiesz już, że ubolewanie z powodu śmierci zawsze powinno być wyrażone w krótkiej i zwięzłej wypowiedzi. Być może jednak zadajesz sobie pytanie, czy trzeba je przekazywać? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie zawsze. Żałobnikom warto przekazać wyrazy głębokiego ubolewania nawet gdy niezbyt dobrze znałeś zmarłego lub jego rodzinę. Ich niezłożenie często bywa bardzo przykre – przyjmowanie wyrazów współczucia od obcych jest zupełnie normalne dla osób w żałobie. W sytuacji gdy jednak najbliżsi proszą o ich nieprzekazywanie (np. na klepsydrach), to powinieneś uszanować tę prośbę.

Przeczytaj
Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

Reasumując, podczas przekazywania wyrazów ubolewania musisz skupić się na tym, aby kierować się empatią. Postaw się w sytuacji żałoby i nie mów tego, czego sam nie chciałbyś wtedy usłyszeć. Śmierć kogoś w rodzinie to bardzo trudna sytuacja i bliscy potrzebują czasu, aby móc oswoić się z nową teraźniejszością. Podczas rozmowy z osobą w żałobie staraj się również nie mówić zbyt głośno, nie gestykuluj oraz nie spiesz się.

Zobacz także:

Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.