
W ostatnim czasie zmarła bliska ci osoba? Dla wielu osób utrata kogoś bliskiego to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć w całym życiu. Sprawdź najważniejsze informacje na temat żałoby. Dowiedz się, przez jakie etapy żałoby przejdziesz po utracie najbliższych osób.
Żałoba to bardzo trudne życiowe doświadczenie. Według specjalistów proces żałoby to mocno stresujący czas. Pamiętaj jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet osoba w żałobie, może w dalszym ciągu korzystać z życia i normalnie funkcjonować. Pogrzeb to pierwszy etap, przez który przejdziesz po śmierci bliskiego. W tak trudnych sytuacjach zaleca się korzystanie z pomocy specjalistów takich, jak np. psycholog.
Żałoba – jak ją zrozumieć po utracie bliskich?
Wbrew pozorom, nie każdy tak samo rozumie, czym jest żałoba. Człowiek po utracie ukochanej osoby przeżywa tę stratę na swój sposób. Nie da się jednoznacznie określić, jakie uczucia towarzyszą nam podczas żałoby. Zwróć jednak uwagę, że w większości przypadków są to takie uczucia, jak:
- rozpacz;
- żal;
- lęk;
- poczucie winy;
- tęsknota;
- gniew.
Wyżej wymienione elementy to często skrajne emocje. Pamiętaj, że wbrew pozorom każde z nich może się ze sobą łączyć. Po utracie bliskich najczęściej odczujesz lęk i jednocześnie żal. To całkowicie normalne. Żałoba w takiej formie, może trwać nawet kilka lat.
Psychologowie najczęściej opisują kilka faz i sposobów zrozumienia żałoby. Mimo przyswojenia podstawowych informacji, prawdopodobnie nie będziesz w stanie szybko pogodzić się ze stratą. Z tym faktem oswoisz się tylko wtedy, kiedy zrozumiesz wszystkie swoje uczucia.
Od czego zależny jest sposób, w jaki przeżywasz utratę bliskich? Głównie od więzi utrzymywanej ze zmarłym. Najczęściej żałoba po babci wygląda zupełnie inaczej, niż po śmierci rodziców. Pogodzenie się ze stratą osoby bliskiej to trudne zadanie. Do normalnego funkcjonowania nigdy nie wrócisz w kilka dni po pogrzebie.
Co wpływa na sposób przechodzenia żałoby?
Ból po stracie bliskiej osoby, prawdopodobnie nie da ci spokoju przez długi czas. Ze śmiercią krewnych pogodzisz się szybciej, jeśli zrozumiesz okoliczności śmierci i swoje uczucia. Odejście bliskich osób może być często związane z sytuacjami losowymi. Zaliczamy do nich:
- wypadki komunikacyjne;
- wypadki przy pracy;
- postępujące choroby np. nowotworowe;
- napady.
Oczywiście śmierć nie musi być skutkiem nieszczęśliwego zdarzenia w życiu. O wiele łatwiej pogodzisz się ze śmiercią, jeśli bliska Ci osoba odeszła w naturalny sposób. To, jak przeżywasz żałobę, zależy też od etapu twojego życia. Poukładana sytuacja rodzinna oraz brak problemów na tle psychologicznym, pomoże Ci szybciej dojść do siebie.
Etapy żałoby – co warto o nich wiedzieć?
Ile jest etapów żałoby według specjalistów, którzy pomagają osobom po utracie bliskich? Wyróżnia się ich co najmniej kilka. Jeśli nie radzisz sobie ze stratą bliskich osób, być może potrzebujesz pomocy psychologa. Zastanów się dokładnie nad tym, jak czujesz się po tak bolesnej stracie. Na poszczególnych etapach żałoby odczujesz zgoła inne bodźce. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych etapów żałoby. Sprawdź, w którym aktualnie się znajdujesz.
Szok – pierwszy etap żałoby
Według specjalistów szok to jeden z pierwszych etapów żałoby. Po śmierci bliskiej osoby czujesz się przygnębiony(a)? A może masz poczucie winy? Jeśli tak, to prawdopodobnie znajdujesz się dopiero na początku swojej żałoby. Kiedy dowiesz się o śmierci, zareagujesz najczęściej:
- płaczem;
- krzykiem;
- milczeniem;
- przygnębieniem.
Pamiętaj, że długotrwały zły nastrój po śmierci bliskiej osoby, może prowadzić nawet do depresji. Początek żałoby to najczęściej czas, w jakim przeżywamy duży szok. W pierwszej kolejności odczujesz także zaburzenia snu, kołatanie serca, a nawet zawroty głowy i nudności. Nie wiesz, jak temu zapobiegać? Koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
Wahania nastrojów – drugi etap żałoby
Drugim etapem, jaki przejdziesz po śmierci bliskiej osoby, prawdopodobnie będą wahania nastrojów. Żałoba jest naturalną metodą na przepracowanie straty i przywrócenie równowagi życiowej. Pamiętaj jednak, że twoje nastroje w drugim etapie mogą być różne. Wszystko zależy od relacji, w jakich pozostawałeś(aś) ze zmarłą osobą.
Przepracowanie żałoby po rodzicach lub rodzeństwie jest szczególnie trudne. Po ich śmierci odczujesz gniew i rozpacz. Możesz także obwiniać osoby trzecie za śmierć bliskich osób. To całkowicie normalna reakcja. Taki stan trwa jednak najczęściej nie dłużej niż kilka tygodni. Jeśli nie radzisz sobie z tym przez dłuższy czas, koniecznie zasięgnij pomocy lekarza.
Dezorganizacja życia codziennego – trzeci etap żałoby
Trzeci z cykli trwania żałoby to właśnie dezorganizacja codzienności. Na czym polega? Właśnie wtedy odczujesz największą pustkę po utracie bliskich osób. Żałoba jest stanem głębokiego przeżywania stresu, strachu i bólu jednocześnie. Pamiętaj, że opanowanie męczących cię emocji to kluczowe zadanie. W fazie przeżywania żałoby po kochanej osobie możesz trwać nawet kilka miesięcy.
Brak chęci do życia, problemu z porannym wstawaniem? Tak właśnie wygląda trzeci etap, kiedy przeżywamy szok po osobie zmarłej. Szukaj motywacji i korzystaj z pomocy specjalistów. W ten sposób szybciej pogodzisz się ze stratą rodziny lub bliskich.
Reorganizacja czasu – czwarty etap żałoby
Ostatnim etapem w okresie żałoby, jest właśnie reorganizacja swojego czasu. To kilka tygodni, kiedy doprowadzisz swoje życie ponownie do porządku. Możesz pokusić się o nowe hobby lub zmianę otoczenia. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby pogodzić się ze stratą. Osoba będą w żałobie, już zawsze zapamięta negatywne uczucia. Zniwelujesz je, jeśli postawisz przed sobą nowe wyzwania i cele. Pamiętaj! Śmierć bliskiej osoby ostatecznie może być dobrą motywacją do działania!
Jak przetrwać żałobę i nie zwariować?
Po śmierci bliskiego czujesz osamotnienie i niedowierzanie? To zupełnie normalne. Zrób jednak wszystko, aby jak najlepiej przeżyć czas trwania żałoby. Nie warto rozpamiętywać przeszłości. Wpłynie to negatywnie na twój stan psychiczny i fizyczny. Oto kilka uwag, które pomagają wyjść z patologicznej żałoby po stracie rodziny i nie tylko:
- pozwól sobie na łzy;
- nie obwiniaj się za śmierć bliskich;
- spędzaj czas tak, jak lubisz;
- znajdź sobie hobby.
Przebieg żałoby, jak i jej czas trwania nigdy nie jest znany. Nie dowiesz się, czy przejdziesz bezboleśnie przez wszystkie fazy żałoby. Często proces ten trwa od kilku miesięcy, do kilku lat. Wszystko zależy tylko od ciebie oraz odpowiedniego podejścia. Najważniejsze jest jednak to, aby w czasie żałoby przepracować problem i zrozumieć swoje emocje. Postaw na kontakt z ludźmi i rozmawiaj z najbliższymi.
Przeżywając świadomie żałobę, masz dużą szansę zrozumieć sens rozstania z kochanym człowiekiem. Nie wstydź się swoich słabości po śmierci bliskich osób. W ten sposób o wiele lżej przeżyjesz żałobę.
Zobacz także:
- Informacja o śmierci i pogrzebie – jak ją przekazać krewnym i znajomym? Jakie są różnice między nekrologiem a klepsydrą?
- Mowa pogrzebowa – czym jest, kto powinien ją stworzyć i wygłosić?
- Kondolencje – jak je odpowiednio składać? Wzory kondolencji
- Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?
- Jak wygląda liturgia pogrzebowa? Kto przygotowuje czytanie pogrzebowe? Czego powinno dotyczyć?
- Zdjęcie zmarłego na pogrzebie – gdzie ustawić fotografię? Czy wypada robić zdjęcia na pogrzebie?