Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka? Komu przysługuje to świadczenie?

zasiłek pogrzebowy krus ile się czeka

Koszty pogrzebu mogą być naprawdę wysokie. Całe szczęście jednak ci, którzy je ponoszą, mogą liczyć na rekompensatę finansową, jaką może być zasiłek pogrzebowy KRUS. Ile się czeka na jego wypłatę? Sprawdź koniecznie!

Zasiłek pogrzebowy jest formą wsparcia finansowego. To świadczenie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń (ZUS) bądź Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) dla najbliższych zmarłej osoby. Jeśli chodzi o zasiłek pogrzebowy KRUS, to jest on wypłacany rolnikom. Na wypłatę zasiłku mogą liczyć osoby, które bezpośrednio ponoszą koszty pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy umożliwia przynajmniej częściowy zwrot wydatków poniesionych na pogrzeb. Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka? Przeczytaj także, komu przysługuje i jak go otrzymać.

Kto może liczyć na zasiłek pogrzebowy?

Pomoc finansowa w postaci zasiłku pogrzebowego przysługuje w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej w ZUS lub KRUS, osoby posiadającej prawo do pobierania emerytury lub renty (bądź spełniającej warunki do jej otrzymania), a także członka rodziny ubezpieczonego, członka rodziny osoby pobierającej rentę lub emeryturę. Na wypłatę zasiłku pogrzebowego KRUS mogą liczyć bliskie osoby zmarłego, które poniosły koszty pogrzebu. Najczęściej jest to rodzina zmarłego, choć to nie jedyna grupa osób, która może uzyskać zasiłek pogrzebowy. Może on też przysługiwać np. sąsiadom, przyjaciołom, domowi pomocy społecznej, pracodawcy, czy gminie. Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka? To bardzo często zadawane pytanie, na które odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przeczytaj
Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Zobacz, jak to zrobić prawidłowo!

Czy każdemu przysługuje zasiłek pogrzebowy KRUS?

Oczywiście, że nie. Nawet w sytuacji, gdy jesteś bliską osobą zmarłego, ale nie płacisz za pogrzeb, to nie możesz skutecznie ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka?

Członkowie rodziny zmarłego, którzy zapłacili za organizację pochówku, mogą otrzymać zasiłek pogrzebowy KRUS. Ile się czeka na jego wypłatę? Pieniądze powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto, abyś podał swój numer konta, na które placówka wypłaci świadczenie. W ten sposób szybciej otrzymasz zasiłek pogrzebowy. Jednak nie martw się, jeśli nie masz konta – wówczas otrzymasz zasiłek przekazem pocztowym na adres podany we wniosku.

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego KRUS?

Dużą pomocą podczas organizacji pogrzebu może być zasiłek pogrzebowy KRUS. Ile się czeka na jego wypłatę, dowiedziałeś się z powyższego akapitu. Ile natomiast wynosi zasiłek pogrzebowy KRUS? Od 2011 roku zmieniło się bardzo wiele. Mimo iż minęło już tyle lat, to jednak od tego czasu jedno wciąż się nie zmieniło – kwota zasiłku pogrzebowego. Zarówno w przypadku świadczenia wypłacanego z ZUS-u, jak i KRUS-u wysokość świadczenia to 4000 zł. Niestety jest to mała kwota, która rzadko starcza na zorganizowanie nawet skromnej uroczystości ostatniego pożegnania. Zatem niektórzy zastanawiają się, od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy. Jak dotąd w 2022 roku pojawiły się jedynie informacje od partii rządzącej, iż wysokość opisywanego zasiłku ma zostać zwiększona.

Przeczytaj
Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Nowe informacje

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy KRUS?

Jeśli chcesz otrzymać zasiłek pogrzebowy KRUS, to powinieneś złożyć kilka niezbędnych dokumentów w KRUS (wniosek SR-26). Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Możesz tego dokonać przez internet lub w tradycyjny sposób. Jakie dokumenty są potrzebne? Zwykle jest to:

  • skrócony odpis aktu zgonu;
  • oryginały rachunków (będące potwierdzeniem poniesienia kosztów związanych z organizacją pogrzebu);
  • dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa lub powinowactwa ze zmarłą osobą;
  • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu lub rentowemu.

W powyższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak uzyskać zasiłek pogrzebowy KRUS. Ile się czeka, komu przysługuje, a także jaka jest jego wysokość – to wszystko opisaliśmy powyżej. Pamiętaj także, aby nie zwlekać zbyt długo z wypełnieniem wniosku, ponieważ masz na to tylko 12 miesięcy od daty śmierci.

Zobacz także:

Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *