Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Nowe informacje

od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy

Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób po tym, jak ustalono, iż ten zasiłek ma zostać podwyższony. O ile? Kiedy będzie podwyżka świadczenia? Dowiedz się!

Niestety koszty pogrzebu nieustannie rosną w zastraszającym tempie. Kwota zasiłku już od wielu lat jest taka sama i wynosi zaledwie 4000 zł. To zdecydowanie zbyt mało nawet na organizację skromnej uroczystości pogrzebowej. W końcu jednak pojawiła się szansa na to, że zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony. Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? O jakich kwotach myśli rząd? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Zasiłek pogrzebowy – podstawowe informacje

Zanim odpowiemy na pytanie, od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy, to warto wspomnieć, czym w ogóle jest to świadczenie. Zasiłek pogrzebowy to nic innego jak jednorazowe świadczenie, które pozwala pokryć całość lub przynajmniej część wydatków poniesionych z tytułu pogrzebu. To forma wsparcia finansowego tylko dla osoby ponoszącej koszty pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje zwykle osobie z rodziny zmarłego, ale warto podkreślić, że może go otrzymać także obca osoba lub instytucja (np. pracodawca lub dom pomocy społecznej). Zasiłek pogrzebowy ZUS –ile się czeka na wypłatę? To często zadawane pytanie, na które odpowiedź brzmi – do 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów.

Przeczytaj
Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile się czeka? Najważniejsze informacje o świadczeniu

Ile kosztują usługi pogrzebowe?

Koszty pogrzebu w 2022 roku są naprawdę bardzo wysokie. Właściwie średni koszt pochówku to nawet 8 tysięcy złotych. Ile aktualnie wynosi zasiłek pogrzebowy? Wysokość zasiłku pogrzebowego to jedynie 4 tysiące złotych. Chcesz złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy, lecz nie wiesz, jak go wypełnić? Przeczytaj zatem, jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy.

Na całkowity koszt organizacji uroczystości pogrzebowej składa się mnóstwo opłat, do których zaliczamy m.in. opłata kościelna, miejsce na cmentarzu, transport ciała, pomnik oraz usługi zakładu pogrzebowego. Kwota zasiłku pogrzebowego praktycznie nigdy nie starcza na zorganizowanie pogrzebu. Na szczęście pojawiły się informację, że to świadczenie wzrośnie. Sprawdź, od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy.

Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

Zastanawiasz się, od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Niestety obecnie nie możemy podać ci konkretnej daty, ponieważ jest ona nieznana. Nieoficjalnie świadczenie miało wzrosnąć od stycznia 2023 roku, ale nic się na to nie zapowiada. Co więcej, pamiętajmy, że zasiłek pogrzebowy może wzrosnąć po 11 latach, ale tylko wtedy, gdy rząd znajdzie na ten cel środki w przyszłorocznym budżecie. To natomiast może nie być takie proste, uwzględniając trudną sytuację gospodarczą.

Ile wynosił zasiłek pogrzebowy w 2010 roku?

Warto dodać, że jeszcze w 2010 roku zasiłek pogrzebowy był wyższy. Wtedy wynosił dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci danej osoby. W tamtym okresie zasiłek pogrzebowy wynosił około 6300 złotych. W 2011 roku nastąpiło obniżenie świadczenia o prawie 40% z ok. 6300 do 4000 zł. Według ówczesnych rządzących musiało to nastąpić, ponieważ Polska miała najwyższy w Europie zasiłek pogrzebowy.

Przeczytaj
W jaki sposób można otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS? Czym w praktyce jest tego typu świadczenie socjalne? Kto może się o niego ubiegać?

Czy zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 12 tysięcy złotych?

Wiesz już, że na tę chwilę nie wiadomo, od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy. W internecie można jednak znaleźć wiele informacji dotyczących zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego. Związkowcy żądali, aby zasiłek pogrzebowy wzrósł aż do 12 tysięcy złotych. Aczkolwiek nawet przedstawicielom branży pogrzebowej ta kwota wydawała się mało realna. Według nich wyższy zasiłek pogrzebowy powinien być w wysokości 8 tysięcy złotych, a więc dwa razy wyższy niż obecnie (aktualnie wynosi 4 tys. zł).

Podwyżka zasiłku pogrzebowego – o ile może wzrosnąć świadczenie?

Zdaniem rządzących oczekiwane kwoty są zbyt wysokie, ale podwyższenie świadczenia jest jak najbardziej możliwe. Polityk PiS zdradził, że są plany, aby zasiłek pogrzebowy wynosił 5000 zł już od 2023 r. Chodzi o to, aby stawka zasiłku było urealniona w stosunku do kosztów pochówku – tak twierdzi anonimowy przedstawiciel rządu Zjednoczonej Prawicy.

W powyższym artykule znalazłeś wszystkie aktualne informacje na temat tego, od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy. Nie pozostaje nic innego jak czekać, aż rząd zajmie się podwyżką zasiłku i ją wprowadzi. To niezwykle ważne, ponieważ obecnie najuboższych Polaków zwyczajnie nie stać na usługi pogrzebowe.

Zobacz także:

Przeczytaj
Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Zobacz, jak to zrobić prawidłowo!
Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *