Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci z uprzątnięciem kwiatów z nagrobka?

dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci

Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci, zanim będzie można posprzątać grób i uporządkować rzeczy zmarłego? Sprawdź, skąd pochodzi ten przesąd!

Wokół pogrzebów bliskich – podniosłych, a zarazem wyjątkowo smutnych momentów – narosło wiele mitów i przesądów. Poznaj jeden z nich i dowiedz się dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci ze sprzątaniem nagrobka.

Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci?

Skąd wzięło się przekonanie, że przez 42 dni od śmierci nie można przestawiać rzeczy zmarłego? Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci ze sprzątaniem nagrobka? Wszystko to jest związane z zakorzenionymi w przeszłości przesądami. Niegdyś wierzono, że okres 6 tygodni po śmierci to czas, w którym dusza zmarłego nie znalazła się jeszcze na stałe w zaświatach. Błądziła ona między nimi i światem żywych. Zmarły wciąż mógł odwiedzać miejsca, które lubił za życia i korzystać ze swoich rzeczy osobistych (do nich zaliczały się również wiązanki nagrobne). W związku z tym nikt nie miał prawa przestawiać – a tym bardziej sprzątać – rzeczy zmarłego w tym okresie.

Podobnym przesądem było zasłanianie luster i okien w domu zmarłego. Wierzono, że gdyby dusza przejrzała się w nich i przestraszyła, mogłaby schować się w takim lustrze. A wówczas miałaby problem z opuszczeniem naszego świata i przejściem w zaświaty.

Oczywiście dziś wszystko wygląda inaczej. Trudno wyobrazić sobie, aby wciąż przestrzegano tych i innych przesądów. Obecnie bliscy częściej decydują się na palenie świecy albo organizowanie spotkań i wspominanie tego, kto odszedł – bez lęku o to, że utknie on pomiędzy światami.

Przeczytaj
Rozmowa ze zmarłą osobą we śnie – sennik. Interpretacja snów o zmarłych

Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie na większości cmentarzy?

Współcześnie na cmentarzach parafialnych i komunalnych nie przechowuje się wiązanek przez 6 tygodni. W większości przypadków nie jest to w ogóle możliwe! Więdnące kwiaty zaczynają gnić i pleśnieć – wydają także nieprzyjemną woń. Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie? Przyjętą praktyką jest systematyczne usuwanie niszczejących wiązanek już w kilka dni po pogrzebie. Zazwyczaj do 2 tygodni na nowych grobach nie ma już śladu po kwiatach pozostawionych na nich w dniu pogrzebu.

Ze śmiercią bliskich oraz ceremonią pogrzebową w każdej kulturze wiążą się pewne mity i przesądy. Tak samo jest właśnie z założeniem, że w ciągu 6 tygodni po śmierci nie wolno sprzątać kwiatów ani przekładać rzeczy zmarłego. Czasem takie wierzenia pomagają żywym odnaleźć się w nowej, trudnej dla nich rzeczywistości.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *