Plamy na pomniku granitowym – czym czyścić nagrobki, by je usunąć?

plamy na pomniku granitowym

Październik to miesiąc, podczas którego wiele osób decyduje się uprzątnięcie nagrobków swoich bliskich. Warto zrobić to w odpowiedni sposób, by nie uszkodzić materiałów, z których zostały wykonane. Sprawdź, jak bezpiecznie usunąć plamy na pomniku granitowym!

W poradniku wyjaśnimy, jak często powinno czyścić się nagrobek, by nie doszło do jego poważnych uszkodzeń. Dowiesz się także, jakie są przyczyny powstawania plam na pomniku granitowym oraz poznasz skuteczne, a jednocześnie całkowicie bezpieczne sposoby na ich usunięcie.

Jak często czyścić nagrobek z granitu?

Zastanawiasz się, czym czyścić pomnik z granitu? Warto być świadomym tego, że rodzaj używanych środków jest równie istotny co częstotliwość sprzątania. Przede wszystkim należy robić to regularnie, by nie dopuścić do powstania mocnych zabrudzeń. Wiele osób zajmuje się sprzątaniem nagrobków dopiero przed dniem Wszystkich Świętych, co przysparza niemałych trudności. Pamiętaj, by w sezonie od wiosny do jesieni, dokładnie wyczyścić płytę przynajmniej kilku razy. W ten sposób skutecznie zapobiegniesz powstawaniu plam na pomniku granitowym.

Czym czyścić pomnik granitowy?

Do prawidłowego czyszczenia płyty nagrobnej potrzebujesz tylko kilku rzeczy:

  • miękkiej gąbki lub szmatki do usunięcia brud z grobu;
  • ciepłej wody oraz octu albo płynu do mycia naczyń, który rozpuści zabrudzenia;
  • suchej ścierki do wytarcia nagrobka;
  • sody, wody utlenionej lub soku z cytryny do usuwania najtrudniejszych zabrudzeń.

Absolutnie nie stosuj szczotek z twardym włosem, past ani wosków polerskich, ponieważ uszkadzają one nie tylko płyty wykonane z granitu, ale także te z piaskowca oraz marmuru. Czym wyczyścić stary pomnik, który od dawna nie był sprzątany? Nie warto stosować środków chemicznych innych niż wcześniej wspomniany płyn do mycia naczyń. Co prawda wiele z nich skutecznie usuwa wiele zabrudzenia, ale mogą doprowadzić do powstania wyraźnie widocznych oraz nieodwracalnych plam na pomniku granitowym.

Przeczytaj
Nagrobki plastikowe – ile kosztują? Czy są wytrzymałe? Kiedy warto wybrać nagrobki z plastiku?

Jak czyścić pomnik z granitu?

Do czyszczenia niewielkich zabrudzeń wystarczy ciepła woda i szmatka. Jednak jeśli dawno nie czyściłeś nagrobka, niezbędne mogą okazać się także inne środki. Do wody warto dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, że powinien być on ekologiczny oraz biodegradowalny, by do okolicznej gleby nie dostały się trujące substancje. Po zakończeniu mycia pamiętaj o dokładnym wytarciu powierzchni. W ten sposób unikniesz nieestetycznych smug, a nagrobek zacznie lśnić czystością.

Jeśli nie masz dostępu do środków czyszczących bezpiecznych dla środowiska, z powodzeniem możesz wykorzystać zwykły ocet. Przed rozpoczęciem mycia należy wymieszać go z ciepłą wodą w proporcji 1:1., ponieważ nierozcieńczony roztwór mógłby doprowadzić do powstania odbarwień oraz plam na pomniku granitowym. Przy pomocy tego łatwo dostępnego i taniego środka nie tylko usuniesz większość zabrudzeń z nagrobka, ale nadasz mu także pięknego blasku.

Jak usunąć plamy rdzy z płyty nagrobnej?

Granit może zawierać stosunkowo dużo żelazo w swoim składzie, w związku z czym przetrzymywanie na nim elementów mogących ulegać korozji często prowadzi do powstania rdzy. W jaki sposób usunąć tego typu plamy na pomniku granitowym? Wystarczy do tego samodzielnie przygotowana pasta z octu oraz sody oczyszczonej. Wymieszaj obydwa składniki w proporcji 1:1, tak by powstała z nich gęsta maź. Następnie nałóż ją na plamę, po czym delikatnie przetrzyj miękką częścią gąbki kuchennej. Na koniec przemyj przy pomocy ciepłej wody oraz wytrzyj kamień do sucha.

Przeczytaj
Nagrobki – granit. Jakie są zalety pomników granitowych? Dlaczego warto je wybrać? Czym się charakteryzują?

Plamy na pomniku granitowym po donicach

Donice ze sztucznymi kwiatami często są wypełniane gipsem lub zaprawą cementową, co pozwala na ich skutecznie obciążenie przy stosunkowo niskich nakładach finansowych. Niestety rozwiązanie tego typu nie jest pozbawione wad i często prowadzi do powstania plam na pomniku granitowym.

W trakcie opadów w naczyniu zaczyna zbierać się woda zawierająca kwasy odpowiedzialne za rozkładanie cementu oraz gipsu. Wówczas dochodzi do uwolnienia z nich siarczanów wapnia i żelaza mających właściwości żrące. Kiedy dojdzie do ich wydostania się na płytę nagrobną, zaczynają tworzyć nieestetyczne smugi mogące przypominać pęknięcia granitu. Niestety często w ten sposób dochodzi do uszkodzeń, których usunięcie jest możliwe jedynie w zakładzie kamieniarskim.

Czym zmyć wosk z pomnika?

Plamy na pomniku granitowym mogą być efektem wylania się wosku ze zniczy. Jeśli doszło do jego zaschnięcia, usunięcie go będzie wymagać więcej zaangażowania, ale nie jest ono niemożliwe. Zacznij od wylania na plamę gorącej wody. Kiedy wosk trochę się podgrzeje, delikatnie podważ go przy pomocy kawałka drewna. Nie musisz używać do tego dużej siły, ponieważ po zwiększeniu temperatury jego usunięcie nie powinno sprawić większych trudności.

By uniknąć powstawania tego typu zabrudzeń w przyszłości, warto zainwestować w podstawki pod znicze, które odpowiednio zabezpieczą granitową powierzchnię. Najlepiej zmieniać ich położenie co kilka tygodni, ponieważ może gromadzić się pod nimi brud, który po kilku miesiącach staje się niezwykle trudny do usunięcia.

Przeczytaj
Epitafium - czym jest, kiedy je umieścić, przykłady

Jak zabezpieczyć pomnik z granitu?

Odpowiednia impregnacja oraz konserwacja może wydłużyć czas użytkowania wielu przedmiotów. Jak sytuacja wygląda w przypadku nagrobków? Producenci zdecydowanie odradzają korzystanie z past, wosków czy impregnatów. Użycie tego typu środków chemicznych często prowadzi do powstawania tłustych plam na pomniku granitowym, w które z łatwością wchłania się kurz oraz inne zanieczyszczenia trudne do usunięcia.

Jeśli zależy ci na tym, by postawiony nagrobek długo dobrze się prezentował, skup się na jego regularnym czyszczeniu. Nie potrzebujesz do tego specjalnych środków, ponieważ ciepła woda bez problemu poradzi sobie z większością plam.

Powstawanie plam na pomnikach granitowych często jest efektem nieprawidłowego czyszczenia lub jego całkowitego braku. Myjąc nagrobek kilka razy w roku, nie tylko unikniesz trudnych do usunięcia zabrudzeń, ale poświęcisz również znacznie mniej czasu na jego uporządkowywanie przed dniem Wszystkich Świętych.

Zobacz także:

Przeczytaj
Wirtualny znicz zamiast wizyty na cmentarzu? Sprawdzamy co to jest wirtualny znicz oraz gdzie i w jaki sposób go zapalić.
Archiwum: październik 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *