Jak wygląda ceremonia pogrzebowa? Pogrzeb katolicki i świecki krok po kroku

ceremonia pogrzebowa

Organizacja pogrzebu wykonywana jest zazwyczaj przez firmę pogrzebową, po uzgodnieniu z bliskimi zmarłego. Jak wygląda pogrzeb katolicki, a jak świecki.

rzebieg ceremonii pogrzebowej może różnić się w zależności od wymagań rodziny osoby zmarłej, ale także od rodzaju pogrzebu. Obrządek katolicki może mieć nieco inne wymiary od pogrzebu świeckiego. Główną różnicą jest oczywiście msza święta oraz obecność księdza. Zobaczmy, jak wygląda ceremonia pogrzebowa religijna, a jak świecka.

Ceremonia pogrzebowa – pogrzeb katolicki

Najważniejsze elementy, związane z pożegnaniem zmarłego po katolicku, reguluje Kodeks Prawa Katolickiego. Zakład pogrzebowy ustala szczegóły ceremonii wraz z księdzem i klientem, dopełniając wszelkich formalności. Najważniejszym dokumentem jest akt zgonu, gdyż to na jego podstawie odbywa się cały religijny pochówek. Msza odbywa się zazwyczaj w kaplicy na cmentarzu. W wielu przypadkach żałobnicy spotykają się przy ciele zmarłego, odmawiając modlitwę. Podczas ceremonii przed ołtarzem wystawiona jest trumna lub urna w przypadku kremacji.

Ceremonia pogrzebowa katolicka – przebieg

Pogrzeb odbywa się zazwyczaj w trzech etapach:

  • wystawienia ciała w kaplicy;
  • mszy świętej;
  • pochówku na cmentarzu.

Przyjmuje się, że msza odbywa się w parafii zmarłego, choć o tym decyduje przede wszystkim rodzina. Najbliżsi zmarłego przygotowują wieniec pogrzebowy oraz wiązanki, które układa się przy grobie podczas składania zwłok do grobu. Obrzędy religijne nawet w kościele katolickim bywają różne. Na wsiach często odbywa się pochód pogrzebowy, w którym uczestniczy rodzina zmarłego oraz inne osoby, które pojawiły się na uroczystości pogrzebowej. Sama ceremonia pogrzebowa obejmuje szereg obrządków, takich jak kropienie trumny wodą święconą i opalanie kadzidłem. Oczywiście nie może zabraknąć uroczystego psalmu oraz wszystkich elementów ostatniego pożegnania, związanego z mszą pogrzebową.

Przeczytaj
Stypa – czy jej organizacja jest obowiązkowa? Jak się zachować na takim spotkaniu?

Ceremonia pogrzebowa – pogrzeb świecki

Na pogrzebie świeckim niepotrzebna jest obecność kapłana, nie śpiewa się także pieśni religijnych. Oprawa takiej uroczystości przygotowywana jest w taki sposób, aby uroczyście pochować zmarłego, jednak bez różańca za duszę i innej formy modlitwy. Rolę księdza w takim przypadku przejmuje mistrz ceremonii lub pracownik zakładu pogrzebowego. Zebrani również mają możliwość pożegnania swoich bliskich uroczyście, jednak w kaplicy domu pogrzebowego, zamiast w kościele lub na cmentarzu. Kształt i scenariusz całej ceremonii pogrzebowej ustalany jest z najbliższą rodziną. To oni wybierają odzież dla denata i ustalają, w jaki sposób przewozić ciało na cmentarz. Rodzina także decyduje, czy wybiera tradycyjny pochówek, czy kremację, czyli spopielenie ciała w krematorium.

W zależności od zwyczajów rodziny, tutaj również może odbyć się specjalny marsz do grobu, czy palenie zniczy. W tym przypadku nie mamy żadnego kodeksu, dotyczącego tego, jak uroczystość powinna wyglądać. Choć wiele elementów jest wspólnych z ceremonią religijną, przebieg takiego wydarzenia może być różny, w zależności od wymagań żałobników.

Ceremonia pogrzebowa – podsumowanie

Śmierć bliskiej osoby to smutne wydarzenie. Chcąc odprawić zmarłemu uroczyste pożegnanie, przygotowuje się pogrzeb z odpowiednimi obrzędami. Aby zrobić to jak najlepiej, warto podjąć współpracę z profesjonalną firmą pogrzebową, która po uprzednim ustaleniu scenariusza ceremonii, zajmie się jej oprawą. Nie na każdym pogrzebie zapala się znicze czy składa kwiaty, nie wszystkie tego typu uroczystości odbywają się w kościele przy modlitwie. W zależności od tego, czy stawiamy na pogrzeb katolicki, czy na pogrzeb świecki, może on mieć indywidualny przebieg. Ważne jest jednak, aby, niezależnie od charakteru ostatniego pożegnania, wiedzieć, że na takiej uroczystości należy zachować powagę i odpowiednią postawę.

Przeczytaj
Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *