Przesądy pogrzebowe – jakie są najpopularniejsze zabobony w Polsce?

przesądy pogrzebowe

Z uroczystością pogrzebową związanych jest mnóstwo przesądów. Jednak zdecydowana większość z nich popadła już w zapomnienie. Jakie są najciekawsze przesądy pogrzebowe w Polsce? Zobacz!

Śmierć jest wydarzeniem, z którym zawsze trudno się pogodzić. Dlatego właśnie istnieją przesądy pogrzebowe, których celem jest chęć pomocy osobie zmarłej i zapewnienie bezpieczeństwa jej najbliższym. Opierają się one na przeświadczeniu, że pewne zdarzenia lub nawet rzeczy mogą być dla nich bardzo szczęśliwe bądź pechowe.

Zabobony pogrzebowe związane z otoczeniem

Obrzędy i przesądy związane ze śmiercią, które przetrwały do dziś, dotyczą przede wszystkim zasłaniania luster. Niegdyś robiono to przede wszystkim po to, aby dusza zmarłego nie miała żadnych pokus i mogła spokojnie opuścić dom. Odbicie zmarłego w lustrze świadczyło o tym, że śmierć długo pozostanie w tym domu. Ważne było też, aby zatrzymać wszystkie zegary znajdujące się w mieszkaniu. Otwierano okna i drzwi, gdy ktoś umierał, aby jego dusza mogła swobodnie opuścić domostwo. Co więcej – w ręce osoby umierającej wkładano gromnicę (świecę) z okresu chrztu, której światło wskazywało drogę do nieba.

Przesądy związane z przygotowaniem zwłok do pochówku

Niegdyś mycie i ubieranie nieboszczyka było zadaniem najbliższej rodziny np. współmałżonka. Zwykle panny i kawalerów ubierano w ubrania ślubne, natomiast osoby w starszym wieku – w eleganckie suknie lub ciemne garnitury. Ponadto istotne było, aby:

  • do trumny włożyć różaniec, książeczkę do nabożeństwa, czy drobne pieniądze;
  • ułożyć na powiekach nieboszczyka monety;
  • nie wkładać żywych kwiatów do trumny;
  • ciało zmarłego zostało pochowane przed niedzielą, ponieważ niedotrzymanie tego terminu spowoduje kolejną śmierć;
  • po odejściu bliskiej osoby na tamten świat wynosić trumnę z domu nogami do przodu;
  • przewracać stołki, na których stała trumna;
  • trzykrotnie uderzyć trumną o próg domu i wypowiedzieć odpowiednią formułę.
Przeczytaj
Jak złożyć kondolencje po angielsku? Przykłady wraz z tłumaczeniem

Zwyczaje pogrzebowe związane z czuwaniem i pogrzebem

Bardzo ważne było kiedyś czuwanie przy zmarłym i otwartej trumnie. Zabobony dotyczą również zniczy nie wolno ich zapalać tuż po zakończeniu pogrzebu, a później znicz powinien być zapalony zapałkami nie zapalniczką używaną na co dzień. Miało to bowiem przynosić pecha całej rodzinie zmarłego.

Na co zwracać uwagę podczas pochówku zmarłego?

Po umieszczeniu trumny w dole zmarłego należy posypać garścią ziemi. Trzeba również pamiętać o okresie 6 tygodni w trakcie, których nie wolno dotykać rzeczy zmarłego ani zabierać kwiatów z grobu. Podczas drogi na cmentarz musisz być też uważnym, ponieważ zgubienie kwiatów może zwiastować, że niedługo będziesz miał problemy lub stracisz bliską osobę. Jako ciekawostkę warto dodać, że kiedyś kobiety ciężarne nie mogły uczestniczyć w pogrzebach, ponieważ mogło to doprowadzić do śmierci nienarodzonego dziecka.

Podsumowując, pewne przesądy pogrzebowe i obrzędy związane ze śmiercią wciąż są przestrzegane. Niektórzy ludzie nadal wierzą, że mogą sprawić, aby dusza mogła spokojnie przejść na drugą stronę. Jeśli niebawem wybierasz się na ceremonię pogrzebową, to powinieneś też wiedzieć o innym przesądzie, który mówi, że nie wolno zakładać nowych butów na cmentarz, ponieważ wróży to rychłą śmiercią.

Zobacz także:

Przeczytaj
Ile kosztuje pogrzeb? Uogólniony cennik usług pogrzebowych
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *