Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu? Mapy, wyszukiwarki internetowe i aplikacje

jak znaleźć zmarłego

Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć zmarłego na cmentarzu. Okazuje się, że w dobie internetu jest to bardzo proste. Przeczytaj nasz poradnik i z łatwością zlokalizuj grób dowolnej zmarłej osoby.

Warto wiedzieć:

  • Aby odnaleźć grób na cmentarzu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę imię i nazwisko zmarłego. 
  • Dostępne są również aplikacje na smartfony, które umożliwiają znalezienie zmarłego.
  • Podczas poszukiwań grobu bardzo przydatna jest mapa cmentarza.
  • Telefon do znajomego, który zna lokalizacje grobu to dobra alternatywa, jeśli w bazach danych brak informacji o konkretnym pochówku.

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu?

Przyzwyczajeni do nawigacji, jesteśmy bez trudu w stanie dotrzeć w dosłownie każde miejsce na ziemi. W takich sytuacjach wdzięczność za rozwój technologiczny jest ogromna. Okazuje się, że coraz większe zasoby internetu to również wielka szansa dla każdego, komu choć raz zdarzyło się krążyć wielokrotnie po cmentarzu, nie mogąc odnaleźć właściwego grobu. 

Oczywiście, znalezienie zmarłego, którego odwiedzamy regularnie nie stanowi problemu. Trudność pojawia się 1 listopada, kiedy to decydujemy się pojechać na cmentarze w dalszych częściach kraju. Wówczas jest tam zwykle bardzo tłoczno, a niektóre aleje mogą być niedostępne, co sprawia, że poszukiwania grobu trwają bardzo długo lub po prostu nie udaje się go znaleźć.

Czasem też chcemy odwiedzić grób zmarłego, który nie był nam szczególnie bliski, ale jednak za życia dla nas istotny. Może to być ktoś z dalekiej rodziny lub dawny znajomy. Skorzystanie z naszych porad pomoże odnaleźć dowolny grób, niezależnie od lokalizacji w kraju. 

Przeczytaj
Kto zarządza cmentarzem parafialnym? Jakie ma obowiązki?

Telefon do znajomego

Jednym ze sposobów, aby odnaleźć właściwy grób, jest oczywiście kontakt z osobą, która regularnie go odwiedza lub sprawuje nad nim opiekę. Wówczas warto zapisać sobie pozyskane informacje, aby później już na spokojnie móc dotrzeć do celu, szczególnie że pamięć bywa zawodna. 

Internetowe wyszukiwarki grobów

Jak znaleźć grób na cmentarzu, gdy nie ma kogo zapytać o wskazówki lub zwyczajnie nie chcemy tego robić? Bardzo prosto, a z pomocą przychodzi wyszukiwarka internetowa, np.:

  • ksiegazmarlych24.pl;
  • grobonet.com;
  • ecmentarze.pl;
  • webcmentarz.pl;
  • mogily.pl.

Są to wyszukiwarki ogólnokrajowe, jednak niektóre lokalizacje mają też swoje własne internetowe zbiory grobów. Aby je znaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło: „wyszukiwarka grobów [miasto]”.

Jeśli chodzi o korzystanie z wyszukiwarek cmentarnych, wystarczy w odpowiednim polu wpisać imię i nazwisko zmarłej osoby lub inne informacje, jeśli oczywiście je znamy. Wyszukiwarki są dość intuicyjne i podpowiadają, jakie dane są potrzebne, aby szukanie było skuteczne. 

Aplikacje na smartfon

Alternatywą dla wyszukiwarek internetowych są aplikacje, które można pobrać na swój telefon. Zwykle jednak dostępne są one dla wybranych lokalizacji, dlatego trzeba sprawdzić, czy dane miasto taką aplikację posiada. 

Dostępne są również aplikacje, takie jak „BillionGraves”, w których ludzie z całego świata aktualizują informacje dotyczące pochówków na cmentarzach w ich miejscach zamieszkania. Wówczas dodają do bazy fotografię nagrobka wraz z niezbędnym opisem. Dzięki temu mieszkańcy dowolnego miejsca na świecie mogą wyszukać swoich zmarłych przodków i wirtualnie odwiedzić grób. 

Przeczytaj
Nekrofilia- na czym polega ta perwersja?

Jak znaleźć grób na cmentarzu? Mapa cmentarza się przyda

Gdy już udało się odnaleźć informacje na temat grobu, a więc sektor, rząd i numer, potrzebna będzie mapa, aby go odnaleźć. Zazwyczaj znajduje się ona na cmentarzu, jednak dla niektórych lokalizacji jest dostępna na stronie internetowej. Na przykład na stronie ecmentarze.pl, oprócz informacji o nagrobkach, dostępne są też mapy. Warto je wydrukować przed podróżą na nieznany nam dotąd cmentarz. 

Wiesz już, jak znaleźć zmarłego na cmentarzu. Pamiętaj, jednak że wspomniane bazy danych są w fazie aktualizacji. Jeśli nie możesz znaleźć grobu w wyszukiwarce, pozostaje jeszcze sprawdzić stronę internetową zarządcy cmentarza, parafii lub miasta.

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2023
Opublikowany przez
Anna Kozłowska

Anna Kozłowska to bloggerka pisząca o organizacji i planowaniu ceremonii pogrzebowych. W swoim blogu dzieli się swoimi doświadczeniami i radami dla rodzin, które muszą stawić czoła trudnej sytuacji po stracie bliskiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *