Czy można z psem na cmentarz? Zakazy i prawo

czy można z psem na cmentarz

Na różnych terenach publicznych coraz częściej widzi się tabliczki z zakazami wprowadzania zwierząt domowych. Czy są one zgodne z prawem? Sprawdź, czy można wejść z psem na cmentarz!

W artykule opowiemy o przepisach dotyczących zakazów wprowadzania psów na tereny publiczne. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, czy można wybrać się z psem na cmentarz.

Zakazy wprowadzania zwierząt – czy są legalne? Wyroki sądów

Dyskusje na temat legalności ustanawiania zakazów wprowadzania zwierząt na niektóre tereny publiczne coraz częściej są źródłem sporów między mieszkańcami. Co na ten temat mówi prawo? Czy można wybrać się z psem na cmentarz?

Najważniejszym aktem regulującym kwestię wyprowadzania psów oraz kotów jest Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnie 1997 roku. Mimo że obowiązuje ona od ponad 20 lat, w ostatnim dziesięcioleciu doszło do kilku spraw sądowych rozstrzygających tę kwestię.

Do sprawy ustosunkował się między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w 2013 roku, następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w 2014 roku oraz Naczelny Sąd Administracyjny w 2015 roku. Wszyscy sędziowie wydali wyroki potwierdzające nielegalność wprowadzania tego typu zakazów oraz potwierdziły, że są one przejawem dyskryminacji wobec opiekunów zwierząt.

Zatem czy zarządca placu zabaw, parku lub cmentarza komunalnego może legalnie ustawiać tabliczki informujące o zakazie wstępu ze zwierzętami? Tak, opiekunowie mogą się do nich dostosować, jeśli chcą postępować zgodnie z dobrymi obyczajami, jednak nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych.

Przeczytaj
Jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz? Kompozycja DIY

Czy można z psem na cmentarz?

Chociaż według prawa odpowiedź na pytanie „, Czy można z psem na cmentarz?” brzmi tak, to rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Większość zarządców mimo wszystko ustala zakazy wprowadzania zwierząt domowych na terenie cmentarza, dlatego zabranie ich na groby swoich bliskich zazwyczaj kończy się kłótnią z osobą zajmującą się ochroną.

Warto również myśleć o komforcie swojego podopiecznego. Październik i listopad to miesiące, w których wiele osób decyduje się robić porządki na nagrobkach, dlatego bywa na nich dość tłoczno. Podczas Uroczystości Wszystkich Świętych na terenach nekropoli jest tyle osób, że poruszanie się po nich staje się problematyczne nie tylko do zwierząt, ale także dla ludzi. Większość psów będzie czuć się zdecydowanie lepiej, odpoczywając w domu, niż spędzając czas w głośnym i tłocznym miejscu.

Chcesz wejść z psem na cmentarz? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Przed zaplanowaniem wizyty na grobach, zweryfikuj czy w twojej miejscowości można wchodzić z psem na cmentarz. Jeśli zarządca tego zakazuje, warto się dostosować, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy nekropolie są odwiedzane przez wiele osób.

W przypadku, gdy istnieje możliwość zabrania ze sobą pupila, którego nie możesz zostawić w domu, zadbaj o jego odpowiednie przygotowanie. Cmentarz nie jest terenem spacerowym, dlatego podczas wizyty pies musi pozostać cały czas na smyczy. By był spokojny, zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej przed udaniem się na miejsce. Zwierzak pełen energii z pewnością nie będzie chętnie towarzyszyć ci w trakcie modlitw za dusze twoich bliskich.

Przeczytaj
Ławeczka na cmentarz – ile kosztuje? Czy można ją legalnie zamontować? Jakie ławki na cmentarz dostępne są w sprzedaży?

Nie zapomnij o zabraniu ze sobą woreczków na psie kupy, miseczki oraz wody dla zwierzaka. To, że możesz wejść z psem na cmentarz, nie oznacza, że jesteś zwolniony z obowiązku sprzątania po nim, dlatego zawsze miejsc pod ręką kilka worków na nieczystości. Chociaż jesienią zwykłe nie ma upałów, w niektórych przypadkach wizyta na grobach możesz się przedłużyć, więc należy mieć ze sobą wodę dla pupila.

Udzielenie odpowiedzi na pytanie „, Czy można z psem na cmentarz?” nie jest łatwe. W większości przypadków może wywołać to sprzeciw osób zarządzających terenem oraz innych odwiedzających, dlatego w miarę możliwości najlepiej zostawić pupila w domu pod opieką rodziny, niż zabierać go ze sobą. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług petsittera.

Zobacz także:

Archiwum: październik 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *