Mowa pogrzebowa – czym jest, kto powinien ją stworzyć i wygłosić?

mowa pogrzebowa

Wygłaszanie mowy pożegnalnej w Polsce staje się coraz popularniejsze. Musisz ją stworzyć i nie wiesz, jak się za to zabrać? Z jakich elementów powinna się składać mowa pogrzebowa? Udzielimy ci kilku pomocnych wskazówek!

Jednym z bardzo ważnych elementów ceremonii ostatniego pożegnania jest mowa pogrzebowa. Jeśli jej przygotowanie spadło na ciebie i nie wiesz, jak je napisać, to musisz przede wszystkim wiedzieć, że taka treść powinna uczcić pamięć zmarłego. Twoja przemowa powinna być streszczeniem wspólnych lat pełnych różnych wydarzeń i wzruszeń. Wiemy jednak, że realizacja tego zadania nie jest łatwa, dlatego pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, to możesz krótką przemowę pogrzebową przekazać celebransowi ceremonii pogrzebowej.

Czym jest mowa pogrzebowa?

Mowa pogrzebowa, inaczej często nazywana laudacją, to przemowa w hołdzie zmarłemu wygłaszana podczas uroczystości pochówku. Powinna być ona przedstawieniem życia zmarłego, jego osobowości i czynów za pomocą słów, zwykle przynoszących ukojenie rodzinie i uczestnikom pogrzebu pogrążonym w żałobie. Krótko mówiąc – celem przygotowania mowy jest wspomnienie osoby, która odeszła i przekazanie podziękowań wszystkim przybyłych na uroczystość pogrzebową. To również ostatnia okazja na to, aby móc powiedzieć osobie zmarłej wszystko to, czego nie zdążyliśmy za jej życia.

Kto powinien wygłosić mowę pogrzebową?

Zdecydowanie najczęściej mowa pogrzebowa jest wygłaszana przez osobę, która dobrze znała zmarłego. Zwykle jest to członek najbliższej rodziny osoby, która odeszła, czyli:

  • partner;
  • współmałżonek;
  • syn/córka;
  • rodzic;
  • rodzeństwo;
  • ktoś z bliskich przyjaciół.
Przeczytaj
Czy trąbka na pogrzebie to popularne rozwiązanie? Kiedy warto wybrać taką oprawę muzyczną?

Jeśli jednak najbliższa rodzina nie czuje się na siłach, aby przygotować mowę pogrzebową i później ją wygłosić, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajął się tym nawet dobry sąsiad! Warto tutaj podkreślić, że mówca powinien być zaopatrzony w tradycyjną, płócienną chusteczkę, ponieważ na pewno pojawi się niejedna łza…

Mowa pogrzebowa – elementy

Podczas przygotowywania mowy powinieneś skupić się na tym, aby zawiera cztery najważniejsze elementy takie jak:

  1. Przywitanie zgromadzonych żałobników: „Drodzy Zebrani”, „Witam wszystkich przybyłych”;
  2. Określenie celu przemowy: „Zebraliśmy się tutaj dzisiaj wszyscy, aby móc pożegnać śp…”;
  3. Wspomnienie i pożegnanie zmarłego;
  4. Podziękowanie za udział w uroczystości pogrzebowej.

Koniecznie należy pamiętać o tym, że mowa nie powinna być zbyt długa, ponieważ najpewniej przynajmniej kilka osób będzie chciało wystąpić. Nie może być również monotonna, a wypowiadane słowa powinny być zrozumiałe dla każdego. Co więcej – wykluczone jest, aby przemowa zawierała zbyt bezpośrednie sformułowania.

Co powinna zawierać mowa pogrzebowa?

Podczas tworzenia mowy należy skupić się na tym, aby przedstawiała ona życiorys osoby zmarłej. Wiele przemówień zaczyna się od przekazania historii z dzieciństwa. Mówca przytacza datę i miejsce urodzenia osoby śp. to doskonały wstęp. Później można przejść do wspomnień o edukacji oraz życiu rodzinnym i zawodowym. Na pewno warto wspomnieć również o wszelkich ważnych wydarzeniach dla rodziny i samego zmarłego, które miały miejsce i mogą mieć znaczenie dla wielu zebranych osób. Należy także wymienić pozytywne czyny, czy wspomnieć o cechach charakteru. Niektórzy wprowadzają do mowy elementy humorystyczne i o ile nie ma w nich nic złego, to jednak nie zawsze są one wskazane. Należy raczej z nich zrezygnować, zwłaszcza jeśli rodzina nie wyraziła na nie zgody. Końcowy etap przemowy to przede wszystkim wymienienie najbliższych członków rodziny, którzy go żegnają i podziękowania dla wszystkich, którzy zdecydowali się towarzyszyć zmarłemu w ostatniej drodze na cmentarzu.

Przeczytaj
Podziękowanie za udział w pogrzebie – jak je napisać?

Co absolutnie nie powinno znaleźć się w mowie?

Najpewniej każdy słyszał przysłowie, że o zmarłych mówi się dobrze albo wcale. Obowiązuje ono również dzisiaj. Należy mieć na uwadze, że mało który zmarły był święty za życia. Wielu z nich ma na swoim koncie niewiele pozytywnych uczynków. W takiej sytuacji stworzenie dobrej przemowy pogrzebowej bywa skomplikowane. Zawsze jednak powinieneś kierować się tym, że przemowa powinna być prawdziwa i pozbawiona kłamstw. Absolutnie jednak niedopuszczalne jest, aby w mowie pogrzebowej były wspomnienia o nieprawdziwych zdarzeniach. Zawsze można znaleźć jakieś mniej czy bardziej pozytywne zdarzenia z życia każdego człowieka – mogą one w końcu pochodzić z różnych etapów żywotu.

O czym musisz pamiętać, wygłaszając mowę?

Nie stresuj się, jeśli zostałeś wybrany na mówcę. Musisz jednak zadbać o to, aby twoje słowa płynęły prosto z serca. Nie ma potrzeby, abyś uczył się mowy pogrzebowej na pamięć. Wystarczy, że całą treść spiszesz na kartce i odczytasz ją podczas ceremonii. Nie obawiaj się również tego, że twoje przemówienie nie będzie idealne. Jeśli twój głos będzie drżał lub zdążą ci się potknięcia językowe, to wiedz, że to zupełnie normalne, a wszyscy zgromadzeni na pewno to zrozumieją. Zanim nastąpi ten dzień, to pamiętaj, aby przynajmniej kilkakrotnie przeczytać na głos przygotowaną przemowę. W ten sposób się przygotujesz, a twoja mowa zostanie wygłoszona spokojnie, z odpowiednim taktem.

Mowa pożegnalna – podsumowanie

Wcale nie musisz wyróżniać się umiejętnościami literackimi, aby stworzyć dobrą mowę pogrzebową dla bliskiej osoby. I choć jest to oczywiście ogromna odpowiedzialność to jednocześnie również zaszczyt. Pamiętaj, że twoja wypowiedź nie musi być długa – najważniejsze jest to, aby była szczera, a wypowiadane słowa płynęły prosto z serca.

Przeczytaj
Mistrz ceremonii pogrzebowej – kim jest i jaką pełni funkcję na pogrzebie? Jak przebiega pochówek świecki prowadzony przez mistrza?

Zobacz także:

Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.