Mowa pogrzebowa. Jak przygotować i edytować dokument

jak usunąć komentarze w wordzie

Tworzenie treści wymaga dobrego researchu, a także naniesienia odpowiednich uwag. Dzięki tej funkcji łatwiej kilku osobom pracować nad dokumentem. Dowiedz się, jak usunąć komentarze w Wordzie, a także prawidłowo przygotować plik na przykładzie mowy pogrzebowej.

Jak przygotować dokument?

Przygotowanie odpowiedniego pliku z tekstem zajmuje sporo czasu. Przykładem może być mowa pogrzebowa. Tradycja jej wygłaszania jest kultywowana głównie na Zachodzie. Coraz częściej decydują się również na nią żałobnicy w Polsce. Pozwala upamiętnić osobę zmarłą i podnieść na duchu bliskich. Powinna mieć neutralny wydźwięk, a wygłasza ją osoba, która jest spokojna, opanowana i nie odczuwa lęku przed wystąpieniami publicznymi. Samo napisanie mowy pogrzebowej może przynieść sporo trudności.

Na początku warto zwrócić się do zebranych i podkreślić wagę wydarzenia. Mowa pogrzebowa powinna skupiać się na życiu, cechach charakteru, dokonaniach i przeżyciach zmarłego. Można przywołać wspomnienia, nawiązać do różnych sytuacji – wszystko ze smakiem i wyczuciem. W mowie powinieneś również wyrazić żal z powodu śmierci, podziękować zgromadzonym za przybycie, a na końcu poprosić o modlitwę. Wstępny dokument można przesłać bliskiej osobie lub fachowcowi, który naniesie niezbędne poprawki, zasugeruje w formie komentarzy w Word, co warto dopisać lub usunąć. Niektóre firmy pogrzebowe służą wsparciem także przy tworzeniu właśnie takich treści. Pracownicy z doświadczeniem w branży wiedzą, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, dlatego zasugerują je w komentarzach. Oddana, sprawdzona mowa pogrzebowa powinna być wydrukowana na czystej, schludnej kartce i przekazana osobie, która ją wygłosi.

W przypadku katolickiego pogrzebu najlepszym momentem jest koniec ceremonii na cmentarzu, kiedy ksiądz wykona wszelkie obrzędy. Na pogrzebie świeckim moment wygłoszenia mowy warto uzgodnić z mistrzem ceremonii. W niektórych przypadkach, odpowiednio przygotowany dokument można przekazać stosownej osobie do odczytania. 

Przeczytaj
Informacja o śmierci i pogrzebie – jak ją przekazać krewnym i znajomym? Jakie są różnice między nekrologiem a klepsydrą?

Edycja treści nie musi być problematyczna, jeżeli korzystasz z odpowiednich narzędzi. Wiesz już, jak wyłączyć komentarze w Wordzie. Zanim jednak oddasz finalny dokument, warto sprawdzić jego poprawną pisownię już po naniesieniu niezbędnych poprawek. W tym celu kliknij w ikonę „Redaktor” i poczekaj, aż program zasugeruje, gdzie wprowadzić zmiany. Dokonaj korekty i wyeksportuj plik w formacie pdf. Później możesz wysłać go do drukarni lub samodzielnie zanieść do punktu ksero. W ten sposób możesz przygotować praktycznie każdy dokument, a dzięki opcji komentarzy wielokrotnie do niego wracać i nanosić stosowne poprawki. 

Edycja tekstu – jak usunąć komentarze w Wordzie?

Wiele treści, na przykład pisma prawnicze, mowa pogrzebowa czy pierwsze wersje książek wymagają poprawek. By zasugerować zmianę w tekście, osoba sprawdzająca może nanieść stosowny komentarz do fragmentu pisma. Taka funkcja sprawdza się, szczególnie jeżeli nad dokumentem pracują co najmniej dwie lub osoby. Opcja odpowiedzi na komentarz pozwala na prowadzenie dyskusji i odnoszenie się do uwag. Po zakończeniu tworzenia w kilka chwil można się ich pozbyć. Jak usunąć komentarze w Wordzie? Wystarczy najechać kursorem na wybrane okienko dyskusji, a następnie prawym przyciskiem myszy kliknąć „usuń komentarz”. Jeżeli chcesz, by pozostał do wglądu, wybierz opcję „rozstrzygnij”. Wówczas okienko zmieni kolor na półtransparenty. Możesz również wyczyścić cały dokument – w tym celu wybierz okno „Recenzja”, następnie „Komentarze” i najedź kursorem na strzałkę w dół na przycisku „Usuń”. Po rozwinięciu okna pojawi się opcja „usuń wszystkie komentarze w dokumencie”. Opcja ta jest szczególnie przydatna, jeżeli plik jest długi i trzeba szybko go przygotować do wysyłki czy wydruku. Każda z funkcji programu jest dostępna w aplikacji Word na komputer i telefon, a także w wersji online. 

Przeczytaj
Przesądy pogrzebowe – jakie są najpopularniejsze zabobony w Polsce?

Więcej informacji na temat usuwania komentarzy w Word znajdziesz na stronie: https://pcpro.pl/jak-usunac-komentarze-w-wordzie

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *