Ile żyją psy? Żywotność ras psów

śmierć psa

Psy towarzyszą ludziom od najstarszych lat, dlatego odejście czworonoga zawsze powoduje smutek. Każda rasa ma swoją statystyczną długość życia, zależną od wielu czynników.

Artykuł zaktualizowany dnia 15.04.2023 o godzinie 11:50 o wypowiedź ekspertów z portalu Zwierzaki.pl

Od czego zależy długość życia psa?

Jest bardzo wiele czynników, od których zależy długość życia czworonoga. Najczęściej podawanym i prawdopodobnie najważniejszym jest jego rasa, ponieważ wiąże się ona z odpowiednimi genami, które posiada pies. Często mówi się także, że im większy pies tym krócej żyje, co także jest w pewnym stopniu związane z jego rasą. Do tego w grę wchodzi kondycja zdrowotna (wypadki i choroby genetyczne) a także środowisko, w którym na co dzień żyje pupil. Spory wpływ ma też podawany psu pokarm oraz odpowiednia opieka weterynarza, który w porę zapobiegnie wielu chorobom. 

Zachowanie psa przed śmiercią może być różne w zależności od przyczyny zgonu oraz stanu zdrowia zwierzęcia. Niektóre psy wykazują symptomy, takie jak apatia, brak apetytu czy problemy z oddychaniem. Inne mogą być bardziej pobudzone lub niepokojone. Ważne jest, aby zapewnić psu spokojne i ciepłe miejsce, dając mu komfort i poczucie bezpieczeństwa w ostatnich chwilach życia.

Więcej na ten temat napisała Agnieszka Poll w artykule na portalu Zwierzaki.pl: https://zwierzaki.pl/zachowanie-psa-przed-smiercia

Długość życia w zależności od rasy

Właściciel psa ma wpływ na wiele czynników, od których zależy długość jego życia. Rasa jednak nie jest jednym z nich. Oczywiście, wybierając psa można zdecydować się na konkretną rasę, ale nie można zmienić jej genetycznych uwarunkowań. To właśnie one mają kluczowy wpływ na przewidywany czas życia zwierzaka. 

Przeczytaj
Jak wygląda nieboszczyk po 10 latach?

Wielkość psa jest ściśle powiązana z długością jego życia. Wyróżnia się psy miniaturowe (chihuahua), małe (jack russell terrier), średnie (akita), duże (labrador) i olbrzymie (owczarek kaukaski). Każdy z rozmiarów ma swoją średnią długość życia, przy czym najdłużej żyją psy miniaturowe i małe. Można jednak wydłużyć czas życia pupila dbając o dietę, opiekę weterynarza i dobrostan emocjonalny.

Ile żyje chihuahua?

Chihuahua słynie z tego, że jest najmniejszym psem żyjącym na świecie. Nie jest to jednak jedyny dzierżony przez tę rasę rekord. Są one także uznawane za najstarszego czworonoga chodzącego po ziemi, a ich historia sięga VIII–IX wieku p.n.e. Mimo swojego małego rozmiaru są bardzo inteligentne i odważne, a przede wszystkim długowieczne, ponieważ mogą spędzić z właścicielem nawet 15 lat.

Ile żyje jack russell terrier?

Psy rasy jack russell terrier są szczególnie często wybierane przez osoby aktywne, które szukają kompana do wspólnych treningów. Przedstawiciele tej rasy są wiecznie pełni energii i gotowi do zabawy oraz pracy. Uwielbiają być tresowane, a wysiłek włożony w ich wychowanie zawsze się opłaca. Często są też wykorzystywane w psich sportach dzięki świetnemu węchowi, a ich długość życia wynosi od 14 do 16 lat.

Ile żyją mopsy? 

Przed podjęciem decyzji o zakupieniu mopsa warto najpierw zorientować się w często dotykających tę rasę problemach zdrowotnych. Często mają one wpływ na szacowaną długość życia mopsów, dlatego ich długość życia waha się od 12 do 15 lat. Nie powstrzymało to jednak rekordzisty – mopsa Snookie – od spędzenia przy swoim właścicielu aż 27 lat!

Przeczytaj
Ubieranie zmarłego – czy warto wybrać zakład pogrzebowy? W jaki sposób ubierane są zwłoki na pogrzeb? Ile to kosztuje?

Ile żyją labradory?

Labradory to psy, które słyną ze spokoju i łagodnego podejścia do ludzi, dlatego nadają się idealnie na psa-ratownika lub do zabaw z dziećmi. Z tego też powodu są kiepskimi stróżami domu, ponieważ prędzej zaprzyjaźnią się ze złodziejem niż go ugryzą. Potulność nie przeszkadza im jednak w spędzeniu dość długiego czasu na ziemi, gdyż ich średnia długość życia wynosi 11-12 lat. Naturalnie labradory, które mają odpowiednią ilość ruchu i dietę są w stanie przeżyć więcej lat. 

Ile żyje owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki został stworzony głównie do opiekowania się stadem, a dziś jest świetnym towarzyszem w codziennych obowiązkach. Często psy tej rasy cechują się agresywnością, dlatego opiekun musi włożyć wiele wysiłku by odpowiednio go wytresować. Często są też wykorzystywane w służbach mundurowych w swoich najlepszych latach, a później przechodzą na emeryturę i żyją w domu swojego opiekuna aż do śmierci, która przychodzi w wieku 11-13 lat.

Najdłużej żyjący pies

Choć wszystko na to wskazuje najdłużej żyjącym psem nie był chihuahua, lecz australian catle dog, który cieszył obecnością swojego właściciela przez blisko 30 lat! Niestety, musiał zostać uśpiony z powodu poważnych problemów zdrowotnych, ale całe swoje życie spędził robiąc to, co kochał, czyli opiekując się stadem. Natomiast najdłużej żyjącym polskim pieskiem był kundelek Miniuś, który żył około 27 lat. 

Zobacz także:

Przeczytaj
Krajowy i międzynarodowy transport zwłok. Co warto o nim wiedzieć i na jakich zasadach odbywa się przewóz zwłok?
Archiwum: kwiecień 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *