Czy kremacja boli? Nurtujące pytania na temat spopielania zwłok

czy kremacja boli

Czy kremacja boli? Choć wydaje się to niemożliwe, to jednak takie pytanie może przemknąć przez myśl. W tym tekście obalimy mity dotyczące procesu spopielania zwłok i nieco bardziej przybliżymy ten temat.

Warto wiedzieć:

  • Kremacja trwa około 1,5-2 godzin.
  • Skremowane prochy po wyjęciu z pieca są schładzane i umieszczane w urnie.
  • Urnę z prochami i świadectwem kremacji otrzymuje rodzina zmarłego.

Czy kremacja boli?

Gdy pojawiają się pewne bodźce zewnętrzne, receptory nerwowe wysyłają informację do mózgu i tak właśnie powstaje odczuwanie bólu. Aby to było możliwe, system nerwowy musi być sprawny, a mózg żywy. Ponieważ śmierć człowieka oznacza śmierć mózgu i zanik wszelkich funkcji życiowych, możemy być pewni, że kremacja nie boli. 

Czy zwłoki podczas kremacji się ruszają?

Gdy zwłoki trafiają do krematoryjnego pieca, spotykają się z bardzo wysoką temperaturą. Tkanki bardzo szybko się odwadniają i kurczą, przez co w procesie spopielania ciało może się wykrzywiać. W związku z tym zwłoki mogą też wydawać pewne dźwięki, jednak ponieważ urządzenia pracują bardzo głośno, w ogóle tego nie słychać. 

Czy zwłoki palone są z trumną?

Tak, do kremacji stosuje się specjalne ekologiczne trumny. Nie mają one więc żadnych metalowych zdobników i nie są pokryte lakierem. Zwykle wykonane są z drewna sosnowego, a czasem ze specjalnej tektury.

Jak przygotowuje się zwłoki do kremacji?

Ciało jest przygotowywane do kremacji tak, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Najczęściej wybiera się ubrania wykonane z materiałów naturalnych. Jeżeli wykonano sekcję zwłok, narządy wracają po niej na swoje miejsce i tak jak reszta ciała zostają poddane kremacji. Usuwane są jedynie rozruszniki serca, ponieważ stanowią one zagrożenie wybuchu podczas spalania. Z tego samego powodu, w trumnie przeznaczonej do kremacji nie mogą się znajdować żadne urządzenia, jak na przykład zegarki. 

Przeczytaj
Czy kremacja jest w ubraniu, czyli co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok

Czy rodzina może obserwować kremację?

Większość zakładów pogrzebowych posiadających krematorium umożliwia bliskim ostatnie pożegnanie, a także obserwowanie kremacji. Wówczas bliscy siedzą w specjalnej poczekalni, gdzie przez szklaną szybę obserwują wkładanie trumny do pieca. 

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy kremacja boli. Wiesz, że kiedy zwłoki są palone, mózg nie ma prawa odbierać sygnałów od układu nerwowego. Niektórzy twierdzą też, że w czasie od momentu śmierci do kremacji zwłok dusza już dawno zdążyła opuścić swoje ciało. 

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2023
Opublikowany przez
Marek Wojciechowski

Marek Wojciechowski to autor artykułów i bloger piszący o pochówkach ekologicznych i alternatywnych formach pochówku. W swojej twórczości skupia się na ekologicznych aspektach ceremonii pogrzebowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *