Zegarek zmarłego – poznaj związane z nim zwyczaje i wierzenia!

Zegarek zmarłego

Niejednokrotnie zegarek zmarłego i jego umieszczanie w trumnie może budzić pewne kontrowersje. Przygotowania do pogrzebu są wyzwaniem, a przy organizacji uroczystości szczegóły mają niebagatelne znaczenie. Zobacz przydatne informacje, które możesz wykorzystać!

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy do trumny bliskiej ci osoby włożyć zegarek zmarłego, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od twoich przekonań i od okoliczności towarzyszących. Warto zastanowić się między innymi nad tym, czy zmarły na co dzień nosił zegarek i był do niego przywiązany, czy może zupełnie nie lubił mieć na sobie tego rodzaju ozdób. Tematyka pogrzebowa niewątpliwie przywodzić może również na myśl rozmaite przesądy i zwyczaje. Wiara w nie oraz ich kultywowanie jest jednak indywidualną kwestią. Dowiedz się więcej!

Zegarek zmarłego – kiedy zwyczajowo umieszcza się go w trumnie?

W wielu przypadkach zegarek zmarłego umieszcza się w przypadku pochówku mężczyzn. Często przedstawiciele wskazanej płci cenią sobie za życia tego rodzaju ozdoby, co członkowie ich rodzin przygotowujący zwłoki do pogrzebu chcą nieraz uszanować. Istnieje także wierzenie, że do trumny należy włożyć zegarek nastawiony na godzinę śmierci danej osoby. Takie posunięcie może być swego rodzaju sposobem na upamiętnienie konkretnego momentu tego przykrego wydarzenia. Warto wiedzieć, że niektórzy uważają zegarek za niestosowny pomysł na prezent właśnie ze względu na skojarzenia z przesądami pogrzebowymi.

Przeczytaj
Rozmowa ze zmarłą osobą we śnie – sennik. Interpretacja snów o zmarłych

Dlaczego zegarek zmarłego w trumnie może być dobrym pomysłem?

Podczas swojego życia niejednokrotnie gromadzi się mnóstwo drobiazgów o wartości sentymentalnej. Niektórzy kolekcjonują właśnie zegarki i są do nich bardzo przywiązani. Gdy odchodzą, warto dać wyraz swojego szacunku do nich oraz ich upodobań i włożyć zegarek zmarłego do trumny. W ten sposób można pożegnać bliską osobę, pozostawiając z nią to, co było dla niej w jakiś sposób ważne. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że niejednokrotnie zegarki są pamiątkami z podróży, czy też innego rodzaju wydarzeń. Jak więc widać, upodobania zmarłego i okoliczności mogą mieć duży wpływ na podejmowane decyzje.

Zegary a wierzenia związane ze śmiercią – co warto wiedzieć?

Ze względu na swoją doniosłą symbolikę, zegary mogą wzbudzać skojarzenia ze śmiercią i pogrzebem. Nie inaczej jest w przypadku zegarka zmarłego. Warto pamiętać o tym, że motywy takie jak przemijanie i upływający czas często są powiązane w świadomości ludzi właśnie z odejściem. Dlatego właśnie wiele osób wierzy przykładowo w przesąd mówiący o konieczności zatrzymania wszystkich znajdujących się w danym domu zegarów po śmierci bliskiej osoby. Jest to zwyczaj praktykowany do dzisiaj przez osoby, które podchodzą poważnie do przesądów. Z pewnością warto zdawać sobie z tego sprawę.

Przesądy dotyczące pogrzebu – o czym należy pamiętać?

Niektórzy wierzą w przesądy i kultywują związane z nimi zwyczaje, podczas gdy inni zupełnie się nimi nie przejmują. Jeżeli masz przed sobą decyzję dotyczącą umieszczenia zegarka zmarłego w trumnie lub też rezygnacji z takiego posunięcia, musisz samodzielnie zastanowić się nad tym, jakie jest twoje podejście do takich wierzeń. Z pewnością warto również przeanalizować tutaj osobiste upodobania zmarłej osoby i pomyśleć o tym, czego ona by chciała w związku ze swoim pogrzebem. Postąpienie zgodnie z jej wolą jest bowiem wyrazem szacunku.

Przeczytaj
Co oznacza, jak ktoś umrze w niedzielę?

Przesądy niejednokrotnie mogą wiele powiedzieć o zakorzenionych w kulturze zwyczajach, dlatego też warto je znać. Nie inaczej jest w przypadku wierzeń dotyczących śmierci i pogrzebu. To, czy postępuje się zgodnie z takimi tradycjami, czy też robi się im na przekór, zależy już od indywidualnej decyzji, dlatego dobrze jest ustalić swoje podejście do takich zagadnień. Przekonania o konieczności zatrzymywania zegarów funkcjonują u niektórych do dziś, z czego dobrze jest zdawać sobie sprawę. Umieszczenie zegarka zmarłego w trumnie to dosyć często praktykowany zwyczaj.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *