Żałoba po tacie – ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?

żałoba po tacie

Żałoba po rodzicach to trudny etap dla każdego. Jak poradzić sobie ze śmiercią ojca i związanymi z nią emocjami?

Rodzice to jedne z najbliższych osób dla większości ludzi. Ich śmierć zawsze wzbudza wiele emocji, z którymi często trudno sobie poradzić. Żałoba po tacie to naturalna reakcja na utratę kogoś, kogo kochamy. Może jej towarzyszyć smutek i żal, często emocje są bardzo silne i mogą przybierać różne formy. Każdy na swój sposób przeżywa taką sytuację, zobaczmy jednak, ile powinien trwać czas żałoby po ojcu, jakie są jego etapy i jak łatwiej sobie z tym poradzić?

Jak poradzić sobie ze stratą ojca?

Śmierć bliskiej osoby to trudne doświadczenie. W przypadku, gdy chodzi o tatę, przeżycie może być szczególnie ciężkie, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy. Często trudno jest zaakceptować utratę kogoś bliskiego i choć każda żałoba zazwyczaj przebiega indywidualnie, istnieją pewne wspólne łączniki, które wiążą się z reakcją na śmierć ojca.

Żałoba po tacie – pogrzeb

Pochówek bliskich nam osób jest traumatycznym przeżyciem. To podczas pogrzebu większość osób w żałobie w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że osoby zmarłej już z nimi nie ma i nigdy nie będzie. Wtedy pojawia się prawdziwy żal po stracie, a możliwość zobaczenia ciała i pożegnanie się z ojcem przy trumnie często uruchamia szereg emocji, które związane są z całą sytuacją. Poczucie straty może być wykazywane na różne sposoby. Osoba przeżywająca żałobę czasem bywa bardzo opanowana, zamykając się w swoim bólu. W innym przypadku ból i smutek objawiają się nagłym płaczem i widoczną bezradnością.

Przeczytaj
Podziękowania dla zmarłej babci – słowa wdzięczności na ostatniej drodze

Wewnętrzna i zewnętrzna żałoba po tacie

Żałoba po stracie ojca może mieć dwa oblicza: zewnętrzne opłakiwanie oraz tęsknotę wewnętrzną. To, jak manifestujemy stratę bliskiej osoby na zewnątrz, nie zawsze jest równe z tym, co odczuwamy w sercu. Wiele osób, szczególnie dzieci, przeżywa odejście ojca w sposób bardzo bolesny, który może zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Jeżeli śmierć była nagła, jest to wstrząs dla całej rodziny, a szczególnie dla osób, które były blisko z denatem. Aby nie utracić poczucia rzeczywistości i nie zatracić się w smutku, okres żałoby powinien być podparty wspieraniem się nawzajem najbliższych osób zmarłego. Wspólne wspominanie dobrych chwil pozwoli zagłuszyć ewentualne poczucie winy i osamotnienia, a także zapobiegnie rozwojowi stanów depresyjnych.

Wewnętrzna żałoba po tacie – oblicze patologiczne

Według polskiej tradycji żałoba po tacie trwa ok. 6 miesięcy, po czym powinno się akceptować stratę i powoli wrócić do normalnego życia. Nie zawsze jest to łatwe. Odejście bliskiej osoby bywa bardzo dotkliwe i może przyczynić się do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa (zwłaszcza u dzieci), które może prowadzić do licznych problemów psychicznych. Jeżeli są powody do zaniepokojenia, takie jak myśli samobójcze, wycofanie społeczne, niemożliwość przystosowania do nowej sytuacji, warto pomyśleć o psychoterapii lub kontakcie z psychiatrą.

Żałoba po tacie – podsumowanie

Żałoba po tacie to coś więcej niż okresowy epizod. Wiąże się z różnymi etapami, takimi jak zaprzeczenie i wyparcie, które ewentualnie mają prowadzić do akceptacji. Jest to trudny czas dla osoby cierpiącej, a ból nie zawsze można szybko ukoić. Bezsilność i tęsknota za zmarłą osobą mogą powodować różne stany emocjonalne. Ważne, aby ten przykry okres spędzać z bliskimi, którzy pomogą nam go przetrwać i powrócić do normalnego życia.

Przeczytaj
Żałoba po mamie - ile trwa, jakie są jej etapy? Jak okazywać ją przy znajomych?

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *