Ile trwa żałoba po babci?

ile trwa żałoba po babci

Żałoba po dziadkach zgodnie z polską tradycją, powinna trwać ok. 6 miesięcy. Mówimy tu jednak o tzw. żałobie zewnętrznej, czasem jednak żałoba wewnętrzna jest cięższa i trwa dłużej. Jak długo może trwać żałoba po babci?

Żałoba po dziadkach zgodnie z polską tradycją, powinna trwać ok. 6 miesięcy. Mówimy tu jednak o tzw. żałobie zewnętrznej, czasem jednak żałoba wewnętrzna jest cięższa i trwa dłużej. Jak długo może trwać żałoba po babci?

Żałoba jest trudnym okresem, jednak wielokrotnie potrzebnym po to, aby poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby. Choć istnieją ogólne ramy trwania żałoby po poszczególnych krewnych, każdy smutek nosi w sercu, a takie wewnętrzne pożegnanie może trwać znacznie dłużej. Zobaczmy, jak często wygląda i ile trwa żałoba po babci?

Jak długo trwa żałoba po babci?

Tradycyjnie żałoba po babci i dziadku trwa 6 miesięcy. Jest to okres, w którym żałobnik może okazywać swój smutek zewnętrznie, np. poprzez ciemne, żałobne ubrania lub przewiązanie czarnej wstążki na ramieniu. W przeszłości na czas żałoby rezygnowano z udziału w różnego rodzaju radosnych wydarzeniach, związanych np. z tańcem. Aktualnie zwyczaj ten nie jest już tak praktykowany, ludzie preferują szybciej powrócić do normalnego życia, gdyż to pomaga im poradzić sobie też z wewnętrznym żalem.

Jak zachowywać się podczas pogrzebu?

Pogrzeb to uroczystość, wymagająca od uczestników dużej powagi. Nie jest trudno ją zachować, kiedy czujemy w sercu smutek i żal. Jest to czas, podczas którego można pozwolić sobie na płacz, jednak najczęściej jest to bardziej cichy szloch, aniżeli okazywanie rozpaczy, co mogłoby zaburzyć całą ceremonię. Podczas stypy ton często jest już dużo bardziej swobodny. Spotkanie z najbliższymi zmarłego pozwala na zanurzenie się w dobrych wspomnieniach. Takie zachowanie bardzo często pomaga nieco ukoić żałobę i poprawić nastrój żałobników. 

Przeczytaj
Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?

Żałoba po babci – jak się ubierać?

Profesjonalny zakład pogrzebowy z pewnością zadba o odpowiednią oprawę wydarzenia. Podczas pogrzebu każdy uczestnik uroczystości powinien być stosownie ubrany. Nie wszyscy będą musieli ubrać się na czarno, to zależy od stopnia pokrewieństwa, jednak warto zachować tradycję stroju formalnego, który ma okazać szacunek osobie zmarłej. W przeszłości najbliżsi denata manifestowali żałobę ubiorem jeszcze przez pewien czas. W przypadku babci było to noszenie ciemnych ubrań przez kilka tygodni lub też zawiązanie czarnej wstążki na ramieniu, co szczególnie praktykowano u młodszych dzieci. Aktualnie coraz rzadziej społeczeństwo trzyma się tego trendu. Nasza kultura wymaga od nas jak najszybszego powrotu do normalnych zachowań, także sposobu ubierania się. Często pomaga to też poradzić sobie ze stratą, a przecież każdy wie, że najważniejsze są wspomnienia, które nosi się w sercu, a nie zewnętrzny wygląd żałobnika.

Jak wygląda żałoba po babci w innych krajach świata?

Nie wszędzie żałobę odznacza się kolorem czarnym. Jest to tradycja, uznawana w Polsce i wielu krajach Europejskich. W innych kulturach nosi się różne barwy, np w Chinach jest to biel, a w Iranie kolor niebieski. Podobnie różne są etapy przeżywania żałoby po babci. Na naszych terenach oficjalnie trwa ona 6 miesięcy, jednak nie w każdym kraju wygląda to tak samo.

Żałoba po babci – podsumowanie

Żałoba po babci w Polsce trwa standardowo 6 miesięcy. Aktualnie jednak rzadko akcentuje się ją poprzez ubiór, takie tradycyjne popularne są jeszcze tylko w mniejszych miejscowościach. W dalszym ciągu jednak strata jednego z dziadków bywa bardzo bolesna, a ból i żal mogą trwać dłużej, niż określony czas, choć nie są manifestowane na zewnątrz. Nie jest niczym niezwykłym płakać po stracie ukochanej babci. Przejście przez etapy żałoby bywa trudne, jednak ważne jest, aby tego dokonać. Jeżeli smutek jest zbyt długi i uniemożliwia poprawne funkcjonowanie w sposób niepokojący, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy profesjonalisty.

Przeczytaj
Modlitwa za zmarłego tatę. Co odmawiać za ojca po jego śmierci?

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *