Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?

Żałoba po dziecku

Żałoba po dziecku to niezwykle traumatyczny okres wypełniony bólem i rozpaczą. Towarzyszy mu pustka, niemoc i zaprzeczenie. Jak poradzić sobie ze stratą dziecka oraz ile trwa żałoba?

Śmierć dziecka to wielka tragedia, która odciska piętno na całym dalszym życiu każdego rodzica, którego taka sytuacja spotyka. Z tak traumatycznym przeżyciem trudno jest sobie poradzić, a pogodzenie się z nową rzeczywistością wydaje się niemożliwe. Jednak człowiek posiada niesamowitą zdolność adaptacji, która w miarę upływu czasu i kolejnych faz żałoby ujawnia swoją moc i pomaga powrócić do równowagi emocjonalnej i psychicznej.

Jak długo powinna trwać żałoba po dziecku? Aspekt kulturowy

Żałoba jako stan duchowy i emocjonalny nie jest objęta żadnymi regułami, które określałyby sposób jej przeżywania oraz czas trwania. W naszej kulturze żałoba kojarzy się z czarnymi lub ciemnymi ubraniami noszonymi przez osoby, które doświadczyły straty. Kolor ten określa ich stan emocjonalny oraz sygnalizuje, że w ich życiu wydarzyło się coś traumatycznego. Według tradycji okres opłakiwania zmarłego powinien trwać maksymalnie 12 miesięcy i 6 tygodni w przypadku śmierci współmałżonka. Żałoba po dziecku, podobnie jak po stracie rodzica lub rodzeństwa trwa 6 miesięcy, po których następuje czas tzw. pół-żałoby, gdzie nosi się stroje w szarym kolorze. Pół-żałoba również trwa 6 miesięcy. 

Czas trwania żałoby po dziecku – aspekt emocjonalny

Żałoba emocjonalna po śmierci dziecka utrzymuje się przez cały czas i tak naprawdę utrzymuje się przez całe życie. Oczywiście w miarę upływu czasu i łez emocje opadają, a wszelkie negatywne uczucia schodzą na dalszy plan. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zostanie przepracowana żałoba i każda z jej faz, których zadaniem jest stopniowe oswajanie się z nową sytuacją i nauka dalszego życia. Przebieg żałoby może być różny, w zależności od tego, w jakich okolicznościach nastąpiła śmierć. Największą traumę wywołuje nagłe i niespodziewane odejście dziecka w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji najtrudniej jest pogodzić się ze stratą, a proces żałoby trwa znacznie dłużej.

Przeczytaj
Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby

Jakie są fazy żałoby po dziecku?

Choć o żałobie mówi się głównie jako o głębokim smutku, w rzeczywistości jest to uczucie dużo bardziej złożone i często zmienia się wraz z dochodzeniem do siebie osoby w żałobie.  Żałoba po dziecku składa się z czterech faz, przez które przechodzi każdy rodzic po stracie ukochanej pociechy. 

  1. Szok i zaprzeczenie. Osoba dowiadująca się o stracie dziecka nie dopuszcza tej informacji do siebie. Pojawia się zaprzeczenie, szok i niedowierzanie. Początkowa rozpacz przeradza się w chwilowy powrót równowagi psychicznej ze względu na konieczność przygotowania pogrzebu
  2. Dezorganizacja. Najgorszy okres żałoby przychodzi po pogrzebie gdy fakt utraty dziecka dociera do nas ze zdwojoną siłą. Zdajemy sobie wówczas sprawę z ostateczności sytuacji, co może wywołać nawet objawy załamania. Bardzo często ludzie unikają w tym czasie spotkań i rozmów, zaniedbują własne obowiązki i potrzeby. Mogą pojawić się problemy z organizacją własnego dnia, zaburzenia łaknienia i chęć odizolowania od całego świata.
  3. Gniew. Po okresie załamania może pojawić się złość wynikająca z przekonania o niesprawiedliwości takiej sytuacji. Często osoby obwiniają o śmierć dziecka wszystkich na około, próbując za wszelką cenę odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego?”.
  4. Akceptacja. Powrót do normalności po stracie dziecka to trudny i długotrwały proces. Żałoba w takim przypadku może trwać wiele lat, jednak zawsze kończy się odzyskaniem stabilności psychicznej i powrotem energii życiowej. 

Żałoba po dziecku. Podsumowanie

Gdy umiera dziecko, zamiera cały świat jego rodziców. Zupełnie jak by ktoś zgasił światło i wyłączył prąd. Przeżycie każdego kolejnego dnia wiąże się z psychicznym cierpieniem, które czasami może przybierać fizyczną formę. Niezwykle pomocne w takich chwilach jest uzewnętrznienie swoich emocji w rozmaity sposób. Pomaga bliskość kochających osób, rozmowa, a w niektórych sytuacjach terapia, która ułatwi przejście przez kolejne etapy żałoby. 

Przeczytaj
Sennik: Widzieć zmarłą osobę jako żywą. Interpretacja odwiedzin z zaświatów

Zobacz także:

Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *