Żałoba po wujku. Jak długo powinna trwać żałoba po śmierci dalszych krewnych?

żałoba po wujku

Żałoba jest procesem bezpośrednio związanym ze śmiercią kogoś bliskiego. To jak długo powinna trwać zależy od kilku czynników. Chcesz wiedzieć, jak długo może trwać żałoba po wujku? Sprawdź nasz artykuł.

Śmierć to wielka tragedia, która zawsze wywołuje smutek, niezależnie od tego czy umiera ktoś nam najbliższy, czy dalszy krewny. Bardzo wielu z nas ma w swojej rodzinie wujka, z którym łączą nas bliskie i życzliwe relacje. Jego strata z pewnością byłaby dla nas bolesna i wymagałaby czasu, aby się z nią oswoić. 

Żałoba po wujku. Ile powinna trwać?

Czas leczy rany, mówi mądre przysłowie. Właśnie dlatego okres żałoby jest tak ważny i niezbędny. To właśnie wtedy staramy się zrozumieć sens życia i tajemnicę śmierci. Powoli oswajamy się z myślą, że nie zobaczymy już bliskiej nam osoby i w pewnym sensie uczymy się żyć na nowo. To jak długo zajmie nam ten proces zależy od naszych indywidualnych możliwości adaptacyjnych oraz stosunków, jakie łączyły nas ze zmarłym. Żałoba po wujku, z którym byliśmy bardzo zżyci trwa zazwyczaj kilka miesięcy, choć czasami tęsknota utrzymuje się nawet kilka lat. Według tradycji, po śmierci członka dalszej rodziny okres żałoby wynosi 3 miesiące, choć tak naprawdę nie jest to reguła. Żałoba to kwestia duchowa i emocjonalna, a czas, jaki potrzebujemy na pogodzenie się ze stratą zależy wyłącznie od nas samych.

Żałoba po wujku. Podsumowanie

Oswojenie się z myślą o stracie kogoś bliskiego wymaga dużej ilości czasu. Wiele łez musi upłynąć byśmy mogli na nowo cieszyć się życiem. Dla każdego człowieka żałoba jest jednym z największych wyzwań, z jakim musi się zmierzyć. Żałoba po wujku, którego kochaliśmy przynosi równie dużo cierpienia i smutku jak w przypadku odejścia naszych najbliższych, z którymi przebywamy na co dzień. Należy do niej podejść świadomie i konsekwentnie dążyć do próby oswojenia się ze stratą. Nie wolno bać się prosić o pomoc i wsparcie, które w takich czasie jest niezbędne.

Przeczytaj
Żałoba a wesele. Czy zorganizować wesele w żałobie? 

Zobacz także:

Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *