Co się dzieje z duszą po śmierci do pogrzebu?

co się dzieje z dusza po śmierci do pogrzebu

Co się dzieje z duszą po śmierci do pogrzebu? Życie na ziemi się kiedyś kończy, nie ma co do tego wątpliwości. Jednak dusza jest nieśmiertelna. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajduje się ona tuż po śmierci.

Co się dzieje z duszą po śmierci do pogrzebu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zwrócić uwagę na cel tej ceremonii. To kwestia nie tylko wierzeń, ale i moralności. Pochówek na cmentarzu jest oznaką szacunku dla zmarłej osoby oraz momentem ostatniego pożegnania. Po ceremonii zazwyczaj odbywa się stypa, czyli poczęstunek dla osób, które uczestniczyły w pogrzebie. Jednak czy takie zwyczaje mają wpływ na to, co dzieje się później? Sprawdźmy!

Co dzieje się z duszą po śmierci do pogrzebu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z duszą człowieka, gdy jego ciało umiera. Dla każdego odpowiedź będzie inna, a o jej prawdziwości każdy przekona się dopiero w momencie własnej śmierci. Niektórzy wierzą, że dusza zmarłego do pogrzebu krąży jeszcze wokół ludzi i dopiero później oddala się, by oczekiwać na sąd ostateczny. W zależności od wagi swoich dobrych uczynków i ciężaru grzechów może później znaleźć się w niebie, czyśćcu lub piekle, by tam spędzić życie wieczne. Inni uważają, że złożone w czasie pogrzebu ciało w grobie będzie oczekiwało zmartwychwstania, kiedy duch na powrót zjednoczy się ze swoim ciałem. Każda dusza, która zmarła w stanie grzechu, będzie musiała odpokutować za swoje czyny. Z kolei ten, kto pozostawał dobrym człowiekiem za życia, zazna miłosierdzia Bożego.

Przeczytaj
Co jest po śmierci? Przeczytaj, czy jest życie po śmierci!

Życie po życiu – co się dzieje z duszą?

Ci, którzy wierzą w reinkarnację, podejrzewają, że dusza człowieka po śmierci ulatuje od razu do miejsca oczekiwania na kolejne wcielenie. Kiedy powraca do ziemskiego życia, robi to w innym ciele, nie mając świadomości poprzednich żyć. Jednak tak jak możemy spotkać się z opowiadaniami osób, które doświadczyły śmierci klinicznej, tak też znajdziemy ludzi, którzy twierdzą, iż dobrze pamiętają przebieg wcześniejszego życia.

Świadomość własnej śmierci

Gdy umiera bliska osoba i jesteśmy świadkami tego przykrego zdarzenia, trudno nam uwierzyć, że dotąd jeszcze żywy człowiek, dołączył do grona nieboszczyków. Zastanawiamy się, czy cierpi, czy jeszcze nas słyszy i czuje dotyk. Co się dzieje ze świadomością po śmierci? Badania pokazują, że w chwili śmierci, jak i już po ustaniu funkcji życiowych, mózg wykazuje pewną aktywność. Przez kilka minut może więc jeszcze być świadomy. Z tego powodu, osoby, które towarzyszą człowiekowi w ostatnich jego chwilach, powinny w miarę możliwości zachować spokój, aby nie utrudniać bliskiemu odejścia.

Co się dzieje z duszą po śmierci do pogrzebu? Nie ma tutaj odpowiedzi, która dałaby stuprocentową pewność. Każdy, kto przeżył śmierć bliskiej osoby z pewnością w bardziej lub mniej wyraźny sposób czuł obecność nieboszczyka. Czy rzeczywiście jego istota czekała, do momentu, w którym bliscy będą mogli pochować ciało i ofiarować jej swoje modlitwy, by ostatecznie udać się w miejsce swojej nagrody czy pokuty? Z pewnością krewni i znajomi chcieliby dowiedzieć się, jakże jest szczęśliwym ten, którego teraz już tylko mogą wspominać, gdyż doznał Bożego Miłosierdzia i zbawienia. Paradoksalnie, to, co jest kwestią najmocniejszej wiary, pozostaje również największą tajemnicą.

Przeczytaj
Dia de los Muertos, Meksyk: Przeżyj Magiczną Atmosferę Święta Zmarłych

Zobacz także:

Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *