Zakłady pogrzebowe – jaki jest zakres ich usług pogrzebowych? Jak znaleźć sprawdzony dom pogrzebowy?

zakłady pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby to duża tragedia. W takiej sytuacji wszystkim domownikom trudno pozbierać myśli i często nie mają siły, aby zająć się organizacją pogrzebu. Na szczęście to zadanie przejmują na siebie zakłady pogrzebowe. Jakie zapewniają usługi? Zobacz!

W obliczu traumatycznego przeżycia, jakim jest śmierć członka rodziny, może być ci bardzo ciężko dojść do ładu z wszechogarniającym poczuciem straty. Nie możesz jednak zapominać o konieczności zorganizowania pogrzebu i godnym pożegnaniu zmarłego. Niezbędne jest nie tylko załatwienie kwestii związanej z transportem zwłok do zakładu, czy przygotowaniem nieboszczyka do ceremonii pogrzebowej, ale również zorganizowanie samej uroczystości. Jest to kilka usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe. Skorzystanie z takiego wsparcia jest wręcz wskazane w tych trudnych chwilach.

Kompleksowe usługi pogrzebowe – jak działają zakłady pogrzebowe?

Zakłady pogrzebowe udzielają natychmiastowej pomocy, ponieważ pracują 24 godziny na dobę. Oznacza to zatem, że o każdej godzinie dnia czy nocy możesz się skontaktować z firmą pogrzebową. Najlepiej zrobić to tuż po tym, gdy lekarz orzeknie zgon. Wtedy zakład wyślę swoich pracowników pod wskazany przez ciebie adres i zajmą się oni transportem zmarłego do kostnicy. Powinieneś mieć na uwadze, że zdecydowana większość firm działających jako pogotowie pogrzebowe zajmuje się nie tylko organizacją klasycznych pogrzebów. Pamiętaj, że wybór formy pogrzebu należy do najbliższych nieboszczyka. Najlepsze zakłady pogrzebowe mogą zaproponować:

  • pogrzeby tradycyjne – są to uroczystości z udziałem księdza i zarazem najpopularniejszy rodzaj pogrzebów;
  • kremacje – polegają na spopieleniu ciała przed pochówkiem;
  • uroczystości świeckie – prowadzą je mistrzowie ceremonii pogrzebowych i są one pozbawione religijnych znaków, odniesień oraz symboli.
Przeczytaj
Msza żałobna – jak przebiega? Ile czasu trwa msza pogrzebowa?

Podstawowe usługi pogrzebowe na najwyższym poziomie

Domy pogrzebowe świadczące usługi całodobowo często zapewniają również możliwość zakupu ubrań pogrzebowych. Oferują także bogaty wybór trumien i urn, które możesz obejrzeć w siedzibie firmy. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że to właśnie zakłady pogrzebowe zajmują się ostatecznym przygotowaniem zwłok zmarłego do ostatniej drogi. Ich oferta w tym zakresie nierzadko obejmuje wykonanie pośmiertnego makijażu, czy rekonstrukcji ciała. Realizowane są też podstawowe zabiegi kosmetyczne, do których zaliczamy mycie, golenie, czy czesanie.

Na samym końcu zakłady pogrzebowe zajmują się obsługą pogrzebu, na co składa się przygotowanie trumny lub urny, transport ciała osoby zmarłej karawanem na miejsce uroczystości pogrzebowej, czy dopięcie na ostatni guzik formalności cmentarnych. Załatwianie formalności pogrzebowych bywa trudne ze względu na zawiłości związane z wymogami dotyczącymi niezbędnych dokumentów, dlatego najlepiej skorzystać w tym zakresie z pomocy przedstawiciela domu pogrzebowego, który po udzieleniu pełnomocnictwa wyręczy cię w tym obowiązku i zadba o każdy, nawet najmniejszy szczegół!

Jak wybrać dom pogrzebowy?

Poszukujesz firmy pogrzebowej, która zdejmie z twoich barków ciężar organizacji pogrzebu? Jeśli tak, to na pewno zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru domu pogrzebowego. Poniżej przedstawiamy ci kilka najważniejszych kwestii:

  • kompleksowość usług;
  • przejrzystość wyceny organizacji uroczystości pogrzebowej;
  • lokalizacja zakładu pogrzebowego;
  • możliwość transportu zwłok;
  • lokalizacja krematorium i chłodni;
  • opinie klientów;
  • podejście do klienta.

Poza tym powinieneś dowiedzieć się, czy wybrana firma załatwia mszę. Dobre zakłady pogrzebowe zwykle zapewniają także dogodne rozliczenie zasiłku pogrzebowego. Pamiętaj, że wynosi on 4 tysiące złotych i jest wypłacany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To kwota, która zwykle pozwala na zorganizowanie podstawowej ceremonii pogrzebowej. Jeśli jednak będziesz chciał skorzystać z dodatkowych usług, to najpewniej będziesz musiał przeznaczyć na to własne środki. Jednakże taka forma wsparcia może być ogromną pomocą dla twojego portfelu, bowiem organizacja pogrzebu pochłania wiele pieniędzy!

Przeczytaj
Pogoda na pogrzebie – co oznacza towarzysząca żałobnikom aura (oraz inne zwyczaje pogrzebowe)

Ile kosztują usługi pogrzebowe?

Usługi pogrzebowe proponowane przez zakłady pogrzebowe nie należą do najtańszych – to pewne. Jeśli organizujesz tradycyjny pogrzeb, to musisz nastawić się na duży koszt, na który składa się m.in. zakup trumny (najtańszą sosnową możesz kupić za ok. 1000 zł, natomiast dębowa kosztuje nawet 3 000 zł). Do tego musisz doliczyć:

  • koszt przygotowania ciała do pochówku (ok. 300 zł),
  • przechowanie zwłok w chłodni (ok. 100 zł);
  • koszty organizacyjne, czyli przewóz trumny, złożenie jej do grobu i zasypanie (ok. 2000 zł).

Innym wydatkiem jest wykupienie miejsca na cmentarzu – około 1000 zł na 20 lat. Nieco tańsza jest natomiast kremacja całkowity koszt może być mniejszy nawet o 1000 zł!

Podsumowując, zakłady pogrzebowe oferują nieocenioną pomoc w momencie, gdy odejdzie członek twojej rodziny lub ktoś bliski. Zapewniają kompleksowe usługi, z których warto skorzystać niezależnie od rodzaju pogrzebu. Powierz im organizację całej ceremonii i nie martw się, że o czymś zapomnisz. Jeśli natomiast zastanawiasz się, ile będzie to kosztować, to wiedz, że średni koszt tradycyjnej ceremonii to 5-6 tysięcy złotych – pamiętaj jednak o przysługującym ci zasiłku pogrzebowym.

Zobacz także:

Przeczytaj
Transmisja pogrzebu i mszy świętej – dlaczego warto zdecydować się na pogrzeb online?
Archiwum: marzec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *