Czy kremacja jest w ubraniu, czyli co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok

Czy kremacja jest w ubraniu

Kremacja zwłok staje się coraz powszechniejszą praktyką. Mimo to wiele osób wciąż nie do końca wie, jak przebiega cała procedura. Pojawiają się więc pytania o szczegóły: czy kremacja jest w ubraniu? jak przygotować ciało zmarłego? Wyjaśniamy wątpliwości!

Kremacja zwłok to temat, który do niedawna budził wiele kontrowersji. Dziś nie jest już czymś niezwykłym – mimo tego pewne kwestie nadal wydają się niejasne. Jeśli ty również zastanawiasz się, czy kremacja jest w ubraniu albo masz pytania natury duchowej, czytaj dalej. Poruszamy najważniejsze kwestie!

Czy kremacja jest w ubraniu?

Czy do kremacji potrzebne jest ubranie? Niekoniecznie. Kremacja może odbyć się w ubraniu, ale równie dobrze zwłoki mogą zostać owinięte całunem. Ubranie do kremacji (albo całun) nie może jednak zawierać żadnych tworzyw sztucznych. Przed spopieleniem zwłok trzeba także usunąć wszelkie przedmioty metalowe (np. biżuterię), zegarek, rozrusznik serca, endoprotezy, telefon komórkowy czy inne urządzenia elektroniczne. Przy zwłokach nie pozostawia się pojemników z łatwopalnymi płynami (jak np. perfumy). Na życzenie rodziny można skremować ciało wraz z innymi przedmiotami, ale muszą to być rzeczy wykonane z łatwopalnych materiałów (np. drewno, papier) i o niedużej objętości. Dopuszczalne jest więc umieszczenie w trumnie kilku żywych kwiatów albo cienkiej książki.

Skąd takie ograniczenia? Kremacja z założenia jest procesem ekologicznym i nie może wiązać się z emisją szkodliwych związków do atmosfery. Dlatego też ciała zmarłych spopielane są w specjalnych piecach, w których nie mają bezpośredniego kontaktu z ogniem. Spopielenie następuje przez styczność zwłok z rozgrzanym do 800-1200°C powietrzem. Dlatego też ważne jest właściwe przygotowanie ciała, ubrania do kremacji czy trumny. Trumna powinna być wykonana z lekkiego drewna albo kartonu. Nie może też być lakierowana ani zawierać metalowych elementów. Najczęściej nie jest też zdobiona – choć za takim rozwiązaniem przemawiają już wyłącznie kwestie ekonomiczne.

Przeczytaj
Jak wygląda kremacja i co warto wiedzieć na jej temat?

Jak przebiega kremacja?

Przygotowane do kremacji, umieszczone w wybranej trumnie ciało wsuwane jest do specjalnego pieca. Pozostaje w nim przez ok. 2 godziny. Cały proces spopielania zwłok przebiega bezzapachowo oraz bez produkcji dymu. Z ciała pozostaje następnie ok. 4-4,5 l popiołu. Prochy umieszcza się w przygotowanej urnie, a potem opisuje ją imieniem i nazwiskiem zmarłego oraz nazwą firmy, która dokonała kremacji. Prochy muszą następnie zostać przewiezione na cmentarz – w Polsce nie wolno ich rozsypywać ani przechowywać w innych miejscach. 

Jakie dokumenty trzeba przygotować przed kremacją?

Możliwość przeprowadzenia kremacji uzyskuje się poprzez przedstawienie kilku podstawowych dokumentów. Należą do nich: skrócony odpis aktu zgonu lub jego kserokopia (ta jednak musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem i opatrzona pieczęcią firmy pogrzebowej). Bliscy muszą także wypełnić zezwolenie na kremację. 

Jeśli cała procedura ma dotyczyć szczątków, koniecznie trzeba także postarać się o zaświadczenie z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Pożegnanie zmarłego i kwestie duchowe

Czy najbliżsi mogą pożegnać zmarłego przed kremacją? Oczywiście! Taka możliwość, zależnie od miejsca zgonu, pojawia się w kaplicach przyszpitalnych albo przykościelnych. Bliscy mają wówczas czas po raz ostatni zobaczyć zmarłego. Potem trumna jest zamykana i przewożona do krematorium.

Czasem pojawia się także pytanie, czy dusza czuje kremację i czy proces spopielenia zwłok w jakiś sposób na nią wpływa. Nie. Kremacja dotyczy jedynie ciała – jego spopielenie nie ma żadnego znaczenia i nie utrudni duszy zmartwychwstania.

Przeczytaj
Czy kremacja boli? Nurtujące pytania na temat spopielania zwłok

Coraz więcej osób pozytywnie wypowiada się na temat kremacji. Wciąż jednak bardzo wiele pytań budzi to, jak przebiega sam proces spopielania zwłok i czy do kremacji potrzebne jest ubranie. A jeśli tak – jakie ubranie do kremacji przygotować. Wbrew pozorom kwestie te są dość proste i w dużej mierze uzależnione od ekonomii oraz zasad związanych z dbałością o środowisko.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *