Kremacja zwłok – na czym polega? O czym warto pamiętać? Jak wygląda pochówek po ciałopaleniu?

kremacja zwłok

Spopielenie zwłok to coraz popularniejsza forma pochówku. Decydujesz się na kremację zwłok swoich bliskich? Zakłady pogrzebowe coraz częściej oferują takie usługi. Sprawdź, jak obecnie wygląda kremacja zwłok w krematorium.

Pogrzeb w obrządku katolickim oczywiście możesz poprzedzić kremacją zwłok. Pamiętaj jednak, że sama uroczystość pożegnania nieboszczyka w kościele odbywa się przed tym procesem. Zakłady pogrzebowe pomogą ci w dopełnieniu niezbędnych formalności urzędowych i nie tylko. Przekonaj się, jak kremacja zwłok wpływa na obrządki katolickie pożegnania nieżywych.

Kremacja zwłok – jak to wygląda w praktyce?

Proces kremacji zwłok wbrew pozorom jest prosty. Przed przystąpieniem do niej przygotuj odpowiednio ciało nieżywego. Ubierz bliską ci osobę w standardowe ubranie pośmiertne. Pamiętaj, że do kremacji możesz wybrać tylko tkaniny łatwopalne. Kiedy już to zrobisz, ciało przewieziesz do miejsca kremacji.

Zadbaj o to, aby ciało zostało umieszczone w odpowiedniej trumnie. Skrzynia powinna być wykonana z ekologicznych materiałów. Wybieraj modele trumien bez dodatku farb, lakierów oraz plastikowych elementów. To kluczowe jeśli chodzi o kremację zwłok.

Przed samym spaleniem ciała jako członek rodziny możesz pożegnać się z nieżyjącym bliskim. W krematorium łatwopalna skrzynia jest wprowadzana do pieca. Średnia temperatura spalania ciała wynosi około 800-1200 stopni Celsjusza. Proces spopielenia najczęściej trwa od 2 do 3 godzin. Pamiętaj, że nad przebiegiem kremacji zwłok zawsze czuwają pracownicy krematorium.

Przeczytaj
Krajowy i międzynarodowy transport zwłok. Co warto o nim wiedzieć i na jakich zasadach odbywa się przewóz zwłok?

Co dzieje się z ciałem, kiedy minie czas kremacji? Urna z prochami zostanie przekazana bezpośrednio do rąk rodziny. Tuż po wykonaniu aktu kremacji odbywa się dalsza część ceremonii pogrzebowej. Sama uroczystość może mieć zarówno charakter świecki, jak i religijny. Nie obawiaj się – urna z prochami jest tak samo ważna, jak skrzynia z niespopielonym ciałem martwej osoby. Po zakończeniu procesu ciałopalenia rodzina otrzymuje świadectwo kremacji. Dokument ten wydaje tylko upoważniony pracownik zakładu.

Kremacja zwłok a prawo – co warto wiedzieć?

Według prawa obowiązującego w Polsce kremacja zwłok jest w 100% legalna. Sam pogrzeb po kremacji zwłok wygląda bardzo podobnie jak ten tradycyjny. Ciało osoby zmarłej, które uległo spaleniu, znajduje się w urnie. Grób w tym przypadku zajmuje o wiele mniej miejsca. Według przepisów miejsce spoczynku urny nazywane jest kolumbarium.

W świetle prawa polskiego oraz wymogów Kościoła katolickiego kremowanie zwłok jest w pełni legalne i poparte odpowiednimi argumentami. Ograniczona ilość miejsc na cmentarzach? Zbyt kosztowna ceremonia pochówku w tradycyjnej formie? Kremacja zwłok to dobre rozwiązanie, jeśli nie stać cię na zorganizowanie pogrzebu.

Pamiętaj, że na kremację ciała osoby zmarłej pozwala nie tylko wiara katolicka i prawo w Polsce. Judaizm, protestantyzm i wiele innych wyznań również uznaje tę formę rozstania ze zmarłym.

Jaka trumna nadaje się do kremacji osoby zmarłej?

Aby pochować martwą osobę po kremacji, wystarczy, że kupisz urnę. Zakład kremacyjny zajmie się całą resztą. Kiedy już pożegnasz się z bliskim zmarłym, pracownicy krematorium zaczną spopielać ciało. Warunkiem przyjęcia ciała do krematorium jest okazanie aktu zgonu.

Przeczytaj
Podziemne katakumby – nie tylko rzymskie cmentarzyska

Do spalenia ciała polecane są trumny kartonowe. Wyglądem odbiegają nieco od tych wykonanych z drewna. Są jednak łatwopalne, a to kluczowe przy kremacji zwłok. Pamiętaj, że skrzynka z ciałem zostanie całkowicie spalona. Po raz ostatni ujrzysz ją podczas wtoczenia do pieca kremacyjnego. Kiedy już ciało wraz z trumną znajdzie się we wnętrzu komory, proces spalania potrwa maksymalnie 3 godziny.

Ile kosztuje kremacja zwłok?

Kremacja zwłok to dość prosty proces. Samo spalenie ciała to wydatek rzędu około 400-800 złotych. Ostateczne koszty zależne są od regionu pochówku. Do kosztów kremacji zwłok dolicz zawsze koszty transportu ciała. Koszty związane ze spaleniem ciała zmarłej osoby są jednak o wiele niższe, aniżeli w przypadku tradycyjnego pochówku w trumnie.

Kremacja zwłok – podsumowanie

Obecnie dla wielu osób kremacja zwłok to wciąż coś złego. Nie obawiaj się jednak. Zdecyduj się na spopielenie ciała, szczególnie jeśli sam zmarły wyraził taką chęć. Zaoszczędzisz w ten sposób miejsca na cmentarzu oraz nieco gotówki. Wybierz taką formę ostatniej drogi zmarłego. Zajmij się organizacją kremacji samodzielnie lub poproś o pomoc zakład świadczący usługi pogrzebowe.

Zobacz także:

Przeczytaj
Krematorium – czym zajmuje się ten zakład? Jak wygląda proces spopielenia zwłok? Czym zajmują się pracownicy krematorium?
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *