Siadając za kierownicę, rzadko który kierowca zastanawia się, co może zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu. Większość rozwagę ma we krwi, ale inni stawiają na brawurę. Przez to stanowią śmiertelne zagrożenia dla otoczenia.
Samochód jest jednym z najpowszechniejszych środków transportu – niesamowicie ułatwia życie i trudno bez niego funkcjonować. Jednak w prowadzenie auta trzeba wkalkulować ryzyko wypadku drogowego, który może skończyć się śmiercią. Każdego roku przez nieostrożną jazdę ginie kilka tysięcy osób. Statystyki nie wyszczególniają ich roli i obejmują zarówno kierowców, jak i pasażerów oraz pieszych.
Liczba wypadków śmiertelnych w 2022 roku
Liczba samochodów rośnie z roku na rok. Przestaje dziwić fakt, że na jedno gospodarstwo domowe przypada nie jeden samochód, a dwa lub jeszcze więcej. Pokrzepiające jest jednak, że rośnie bezpieczeństwo na drogach i wypadków jest mniej. Jednak każda śmierć poniesiona w wyniku takiego zdarzenia to i tak zawsze zbyt wiele.
Dostępne statystyki są niepełne i dotyczą pierwszego kwartału 2022 roku. Według danych Komendy Głównej Policji od stycznia do marca odnotowano 4136 wypadków, w których zginęło 418 osób, a ponad 4700 zostało rannych. Zdarzenia tego typu nikt nie planuje, zależy od nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Właśnie z myślą o takich momentach wprowadzono obowiązkową polisę ubezpieczeniową auta. Już najtańsze ubezpieczenie OC gwarantuje pomoc w naprawieniu wyrządzonej szkody. Ale jego zakres może być większy, więc warto porównywać nie tylko ceny, ale również zakres ofert.
Ilu kierowców zginęło w poprzednich latach?
Niemal codziennie media donoszą o jakimś śmiertelnym wypadku na drodze. Jednak ta skala jest o wiele większa, a prawdziwy „wysyp” wypadków ma miejsce w okresach wzmożonego ruchu. To zwykle wakacje oraz czas wszelkiego rodzaju długich weekendów i świąt. Właśnie wtedy jeszcze więcej osób wsiada do samochodów, a nie każda z nich ma odpowiednie doświadczenie. To dobra pora, by sprawdzić ważność swojej polisy, a później odwiedzić stronę https://beesafe.pl/.
Dobre ubezpieczenie oraz rozsądna jazda pozwalają kierowcom czuć się bezpiecznie. Jest to jednak złudne wrażenie, ponieważ w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki. Nieostrożna jazda innych kierowców stanowi zagrożenie nie tylko dla nich, ale pozostałych uczestników ruchu. Mimo że w 2021 roku odnotowano mniej wypadków niż w 2020 i 2019, to życie straciło 2245 osób (w latach wcześniejszych było to odpowiednio 2491 oraz 2090) – to nadal zbyt wiele istnień.
Aż 90 procent wypadków, do których doszło w 2021 roku, nastąpiła z winy kierujących. Zginęło w nich 1909 osób. Być może ofiar nie byłoby tak wiele, gdyby nie nieostrożna jazda sprawców?
Nieostrożna jazda to nie tylko przekroczenie prędkości
Wiele z osób, które spowodowały wypadek drogowy, również w nim zginęło. Nie zawsze przyczyną była zbyt duża prędkość, choć to jeden z głównych powodów, jakie wymieniają źródła policyjne. Nieostrożna jazda to również:
- nieustąpienie pierwszeństwa;
- niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu;
- wyprzedzanie „na trzeciego”;
- niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Te wszystkie zachowania mogą być przyczyną wypadku drogowego, a w konsekwencji śmierci kierowcy, pasażera czy innego uczestnika ruchu.
Wypadki drogowe – Polska na tle Europy
Europejskie drogi są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie, co jednak nie znaczy, że nie giną na nich ludzie. W 2021 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej odnotowano około 19800 ofiar wypadków śmiertelnych. Warto przy tam zaznaczyć, że w tym rankingu Polska zdołała podnieść swoją pozycję.
Jeszcze w 2019 roku polskie drogi należały do najbardziej niebezpiecznych w zjednoczonej Europie. Gorzej było tylko w Bułgarii i Rumunii. Obecnie na tle innych krajów poczyniliśmy spore postępy. Daleko nam jednak do Skandynawii, gdzie jest najmniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.
Co roku z powodu nieostrożnej jazdy ginie ponad 2000 osób. Wielu takim zdarzeniom można zapobiec, zdejmując nogę z gazu i przestrzegając przepisów ruchu drogowego. Każda śmierć jest startą, jednak tragiczne okoliczności wypadku drogowego sprawiają, że trudno ją zaakceptować i się z nią pogodzić.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Nowe informacje
- Czym powinny cechować się profesjonalne usługi pogrzebowe?
- Ubiór damski na pogrzebie latem
- Msza żałobna – jak przebiega? Ile czasu trwa msza pogrzebowa?
- Polskie pieśni pogrzebowe – tradycja, przykłady
- Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka? Komu przysługuje to świadczenie?