Czym jest msza gregoriańska? W jaki sposób jest odprawiana? Co to za tradycja?

msza gregoriańska

Przeżywasz żałobę po śmierci bliskiej ci osoby? Msza święta pożegnalna mocno zapadła ci w pamięć? Pamiętaj, że pożegnanie martwego nie musi ograniczać się tylko do jednego obrządku. Msza Święta to szansa na ukojenie bólu po stracie bliskiego.

Uroczystości tego typu mają swoje początki już za czasów św. Grzegorza. Nakazał on wyłączyć z klasztoru jednego z mnichów za zatrzymanie 3 złotych dukatów. Już od tamtych czasów, kościół katolicki wyróżnia się tradycją 30 Mszy Św. za osoby zmarłe. W jakim celu realizowane są msze gregoriańskie? Według Świętej Kongregacji Odpustów tego typu uroczystości pozwalają na wybawienie duszy z miejsca oczyszczenia.

Historia mszy gregoriańskich w pigułce

Samą tradycję zainicjował papież Grzegorz I Wielki. Zmarł on w 604 roku. W tamtych czasach posiadanie pieniędzy stanowiło grzech ciężki. Tę zasadę złamał jeden ze sługów kościoła. Grzegorz chciał skrócić cierpienia czyśćcowe Justusa i wydał pewne polecenie. Nakazał mnichom przez 30 dni wykonywać Mszę Św. w intencji nieżywego sługi kościoła. Tradycja ta przetrwała w wierze katolickiej aż do dzisiaj.

Msza gregoriańska – czym się charakteryzuje?

Modlitwa rzymskokatolicka to tzw. cykl trzydziestu Mszy Św. Te wykonywane są codzienne w intencji JEDNEGO umarłego. Co ciekawe, uroczystości tego typu muszą zachować ciągłość. Pamiętaj, że msze tego typu mogą występować w różnych miejscach. W tym przypadku kluczowe są dwie kwestie:

  • intencja;
  • ciągłość.

Nie możesz jednocześnie ubiegać się o odprawienie mszy za kilku nieżywych jednocześnie. Każdej osobie po śmierci przysługuje tylko jeden cykl nabożeństw. Aby uchronić nieżywą osobę od kary, należy złożyć w jego intencję na trzydzieści mszy świętych. Pamiętaj też, ze modlitwy tego rodzaju nie da się odwołać bez powodu. Zrobisz to tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ciąg trzydziestu mszy świętych gregoriańskich przerwiesz tylko w razie:

  • choroby;
  • ślubu;
  • pogrzebu;
  • innych celebracji, których nie odwołasz.
Przeczytaj
Wieniec pogrzebowy – jakie wybrać kwiaty na pogrzeb? Gdzie kupić najlepszą kompozycję?

W kwestii podsumowania, zwyczaj odprawiania 30 Mszy Świętych, nakazuje realizować je bezpośrednio po sobie bez żadnych przerw. W tym przypadku ofiarujesz tylko intencje za jedną osobę zmarłą.

Zasady odprawiania gregorianek – na czym to polega?

W Internecie znajdziesz sporo literatury na temat tego, jak odprawiane są gregorianki. W przypadku takich uroczystości ważne są cztery podstawowe zasady, a mianowicie:

  1. Mszę Świętą odprawia się tylko w intencji jednej osoby.
  2. Nie istnieją liturgie gregoriańskie za żywych.
  3. Odprawiane są przez 30 dni.
  4. Trzeba zachować ciągłość nabożeństw.

Oczywiście w razie zajścia nieprzewidzianych przeszkód, możesz odstąpić od ostatniej zasady. W sytuacjach kryzysowych cykl nie ulega przedawnieniu, a jedynie przesunięciu. Co ważne, gregorianki to eucharystie chroniące nieboszczyka od konieczności pokutowania przed życiem wiecznym. Należy też uczestniczyć we wszystkich liturgiach, by grzechy osoby martwej zostały odpuszczone. Nabożeństwa gregoriańskie mogą być odprawiane przez dowolnego kapłana.

Czy 30 Mszy Świętych gregoriańskich to gwarancja wybawienia duszy?

Wszelkie informacje na temat oczyszczenia po śmierci znajdziesz na katolickich stronach Internetowych. Zakonnicy również wyjaśnią ci, na czym polega uwolnienie nieżywego od kary czyśćca. Stolica Apostolska zatwierdziła te nabożeństwa jako pobożną praktykę osób wiernych. Oznacza to, że odprawianie mszy tego typu nie jest sprzeczne z prawem kościoła.

Nie masz jednak gwarancji, że dusza zostanie wybawiona. Nawet jeśli przejdziesz cały cykl 30 nabożeństw za duszę osoby, która już odeszła. Zwyczaj ten opiera się wyłącznie na przekonaniu wiernych o dobroczynności takich ceremonii. Według wszelkich przesłanek 30 kolejnych dni po śmierci to czas żałoby. Ostatni dzień uroczystości to zakończenie najtrudniejszego okresu opłakiwania straty bliskich.

Przeczytaj
Tworzenie konduktu pogrzebowego – kolejność żałobników jest bardzo ważna!

Zwyczaj odprawiania trzydziestu mszy dla katolików ma ogromny sens. Według Starego Testamentu tylko modlitwa przynosi ukojenie. To jeden ze sposobów uznawanych za szczególnie skutecznych dla uwolnienia poległego od kary czyśćca. Prośby do Boga za jedną osobę najpewniej zostaną wysłuchane. Wyznajesz wiarę katolicką? Na pewno wiesz, że w ten sposób unikniesz czyśćca.

Odprawianie mszy za zmarłych – intencje i ofiary

O tym, że dana parafia odprawia Msze Święte za zmarłych, na pewno już wiesz. Aby zorganizować cykl nabożeństw, skontaktuj się ze swoją parafią i ustal termin rozpoczęcia cyklu. Chcesz pomóc zmarłemu? Ważne jest to, abyś polecił(a) odprawienie za niego trzydziestu mszy w miesiącu. Ksiądz przyjmujący takie zlecenie zobowiązuje się do wykonywania nabożeństw codziennie.

Oprócz powyższych we wszystkie dni w intencji jednej osoby złożysz stosowne ofiary. Jeśli złożysz ofiarę w jeden z tych trzydziestu dni, ta będzie liczona jako trzydziestokrotność. Dzięki temu znacznie szybkiej odkupisz winy osoby, która już odeszła.

Pamiętaj, że w świetle wiary katolickiej występują także inne rodzaje Mszy Świętych. Może to być intencja indywidualna, roczna za wszystkich zmarłych, bezgodzinowa, a także gregoriańska. Obawiasz się, że twoi bliscy znajdą się w czyśćcu? Możesz im pomóc. Umów cykl nabożeństw za osoby, które już odeszły. Przekonaj się, że w wierze katolickiej odgrywa to kluczową rolę. Tylko w ten sposób realnie pomożesz nieżyjącym bliskim w drodze do królestwa niebieskiego.

Przeczytaj
Ile kosztuje pogrzeb? Uogólniony cennik usług pogrzebowych

Gregorianki to nabożeństwa, o które zawsze powinieneś/powinnaś dbać. Boisz się o to, gdzie znajdą się twoi bliscy po odejściu z tego świata? Polecając odprawienie za nich trzydziestu nabożeństw w dowolnej parafii, masz szansę im pomóc.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *