Ubiór damski na pogrzebie latem

ubiór damski na pogrzebie latem

Przyjęło się, że damski strój na pogrzeb powinien być w ciemnych kolorach. Latem, gdy temperatura wzrasta, taki ubiór może być jednak bardzo niekomfortowy. Dowiedz się, jak kobiecie wypada ubrać się na pogrzeb!

Kobiecy ubiór na pogrzeb jest znacznie bardziej problematyczny niż w przypadku mężczyzn. Przyjęło się, że mężczyźni na ceremonię pogrzebową przychodzą w czarnych garniturach i białej koszuli. Kobiety mają dużo więcej możliwości, ale muszą bardzo uważać i trzymać się zasady, że ubranie na pogrzeb powinno jak najprostsze i minimalistyczne. Latem nie powinno się też odkrywać zbyt dużo ciała, chociaż w gorące dni takie ograniczenie może być bardzo niewygodne. Chcesz wiedzieć więcej o ubiorze damskim na pogrzeb latem? Czytaj nasz artykuł!

Nie tylko czerń

Pogrzeby kojarzą się z kolorem czarnym, który jest także związany z żałobą. Mówi się, że ta barwa stroju jest najlepszym wyborem na ceremonię pogrzebową także dla przybyłych na nią osób. Niektórzy twierdzą jednak, że kolor czarny powinien być zarezerwowany jedynie dla najbliższej rodziny zmarłego. Jeżeli do niej należysz, najtaktowniej będzie wybrać właśnie czerń. Tradycja nakazuje również, aby w okresie żałoby również ubierać się na czarno.

Na pogrzeb zmarłego, który był dalekim członkiem rodziny lub w ogóle do niej nie należał, wcale nie trzeba przychodzić ubranym w czerń. Nie popełnisz faux pas, jeżeli wybierzesz strój w innym kolorze, ale musisz pamiętać, by był on stonowany i ciemny. Bezpieczny będzie np.:

  • granatowy;
  • brązowy;
  • ciemny odcień szarości;
  • grafitowy.
Przeczytaj
Zdjęcie zmarłego na pogrzebie – gdzie ustawić fotografię? Czy wypada robić zdjęcia na pogrzebie?

Najważniejszą zasadą jest to, by kolory nie rzucały się w oczy i przesadnie ze sobą nie kontrastowały. Ubrania nie mogą mieć także wielokolorowych wzorów. Pogrzeb to nie jest dobra okazja na krzykliwe dodatki i elementy przyciągające uwagę.

Biżuteria na pogrzeb – tak czy nie?

Wspominaliśmy już, że na pogrzebie trzeba postawić na minimalizm. Biżuteria oraz inne dodatki nie są niemile widziane, ale powinny stanowić jedynie subtelny dodatek. Jeżeli będą za bardzo rzucać się w oczy, wówczas mogą zostać źle przyjęte przez pozostałych żałobników zgromadzonych na pogrzebie. Najlepiej sprawdzą się proste pierścionki oraz bransoletki. Jeżeli masz wątpliwości, czy twoje dodatki są odpowiednie na taką ceremonię, lepiej z nich zrezygnuj. 

Osobną kwestią są okulary przeciwsłoneczne, które mogą służyć jako bardzo przydatny dodatek, ponieważ pozwalają na ukrycie emocji. Jednak także w tym przypadku warto kierować się minimalizmem. Okulary powinny być czarne lub w zbliżonym kolorze. Jeżeli chodzi o kształt, warto postawić na klasykę bez zbędnych udziwnień. Letnia pogoda bywa czasem zdradliwa i palące słońce może bardzo szybko ustąpić miejsca ulewie, dlatego możesz zabrać ze sobą parasolkę w ciemnym kolorze. Panie zastanawiają się również, jak wybrać torebkę na pogrzeb? Obowiązuje tu podobna zasada, jak przy innych częściach garderoby. Torebka również powinna być w ciemnym kolorze i nie może się znacząco wyróżniać kształtem.

Ubiór damski na pogrzeb latem – jak się ubrać?

Pogrzeb latem może być być źródłem wątpliwości w kwestii stroju. Kiedy temperatura rośnie, wówczas ubrania, które wydają się idealne na ceremonię pogrzebową, stają się zbyt ciepłe i ciężkie. Letnie słońce w końcu doprowadzi do przegrzania, a twoje ciało zacznie wydzielać pot, co nigdy nie jest zbyt przyjemne. Na pogrzebie nie wypada odkrywać zbyt dużej powierzchni ciała, więc trzeba ratować się ubraniami, które wykonane są z przewiewnego materiału.

Przeczytaj
Piosenka na pogrzebie – jak wybrać utwór na ostatnie pożegnanie? Jak powinna brzmieć oprawa muzyczna na ceremonii?

Sukienka na pogrzeb latem powinna być dłuższa niż do kolana. Można również zdecydować się na długą spódnicę i połączyć ją z elegancką bluzką w ciemnym kolorze. Taktowne będą także długie spodnie. Pamiętaj jednak, by żaden z wyżej wymienionych elementów garderoby nie był zbyt obcisły. Zakazane są minispódniczki, długie rozcięcia w sukienkach i bluzki z dużym dekoltem. Ramiona muszą być zawsze zakryte.

Decydujesz się na sukienkę lub spódnicę? Należy do niej założyć ciemne rajstopy. Reguły mówią, że buty powinny być w całości zakryte. Odkryte pięty i palce nie są bowiem dobrze odbierane w czasie pogrzebu. Ograniczenia są także w przypadku butów, które nie mogą być zbyt wysokie.

Reguły odpowiedniego zachowania na pogrzebie obowiązują nawet w lecie. Czasami ciemne ubrania, które dodatkowo nie odkrywają zbyt dużo ciała, mogą powodować dyskomfort. Jednak trzeba sobie z nim radzić, a najlepiej wybrać taki strój, który go możliwie zminimalizuje. Ceremonie pogrzebowe nie trwają zbyt długo i większość pań powinna wytrzymać ten czas niezależnie od pory roku. 

Zobacz także:

Przeczytaj
Czym jest kurhan? Gdzie można znaleźć tego rodzaju cmentarzysko? Jak wyglądają miejsca spoczynku sprzed setek lat?
Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *