Ilu kierowców ginie rocznie przez nieostrożną jazdę samochodem?

ile kierowców ginie przez nieostrożną jazdę samochodem

Siadając za kierownicę, rzadko który kierowca zastanawia się, co może zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu. Większość rozwagę ma we krwi, ale inni stawiają na brawurę. Przez to stanowią śmiertelne zagrożenia dla otoczenia.

Samochód jest jednym z najpowszechniejszych środków transportu – niesamowicie ułatwia życie i trudno bez niego funkcjonować. Jednak w prowadzenie auta trzeba wkalkulować ryzyko wypadku drogowego, który może skończyć się śmiercią. Każdego roku przez nieostrożną jazdę ginie kilka tysięcy osób. Statystyki nie wyszczególniają ich roli i obejmują zarówno kierowców, jak i pasażerów oraz pieszych.

Liczba wypadków śmiertelnych w 2022 roku

Liczba samochodów rośnie z roku na rok. Przestaje dziwić fakt, że na jedno gospodarstwo domowe przypada nie jeden samochód, a dwa lub jeszcze więcej. Pokrzepiające jest jednak, że rośnie bezpieczeństwo na drogach i wypadków jest mniej. Jednak każda śmierć poniesiona w wyniku takiego zdarzenia to i tak zawsze zbyt wiele.

Dostępne statystyki są niepełne i dotyczą pierwszego kwartału 2022 roku. Według danych Komendy Głównej Policji od stycznia do marca odnotowano 4136 wypadków, w których zginęło 418 osób, a ponad 4700 zostało rannych. Zdarzenia tego typu nikt nie planuje, zależy od nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Właśnie z myślą o takich momentach wprowadzono obowiązkową polisę ubezpieczeniową auta. Już najtańsze ubezpieczenie OC gwarantuje pomoc w naprawieniu wyrządzonej szkody. Ale jego zakres może być większy, więc warto porównywać nie tylko ceny, ale również zakres ofert.

Przeczytaj
Żałoba to rytuał związany ze stratą kogoś bliskiego. Czego nie wypada robić w żałobie? Jak należy ją przeżywać?

Ilu kierowców zginęło w poprzednich latach?

Niemal codziennie media donoszą o jakimś śmiertelnym wypadku na drodze. Jednak ta skala jest o wiele większa, a prawdziwy „wysyp” wypadków ma miejsce w okresach wzmożonego ruchu. To zwykle wakacje oraz czas wszelkiego rodzaju długich weekendów i świąt. Właśnie wtedy jeszcze więcej osób wsiada do samochodów, a nie każda z nich ma odpowiednie doświadczenie. To dobra pora, by sprawdzić ważność swojej polisy, a później odwiedzić stronę https://beesafe.pl/.

Dobre ubezpieczenie oraz rozsądna jazda pozwalają kierowcom czuć się bezpiecznie. Jest to jednak złudne wrażenie, ponieważ w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki. Nieostrożna jazda innych kierowców stanowi zagrożenie nie tylko dla nich, ale pozostałych uczestników ruchu. Mimo że w 2021 roku odnotowano mniej wypadków niż w 2020 i 2019, to życie straciło 2245 osób (w latach wcześniejszych było to odpowiednio 2491 oraz 2090) – to nadal zbyt wiele istnień.

Aż 90 procent wypadków, do których doszło w 2021 roku, nastąpiła z winy kierujących. Zginęło w nich 1909 osób. Być może ofiar nie byłoby tak wiele, gdyby nie nieostrożna jazda sprawców?

Nieostrożna jazda to nie tylko przekroczenie prędkości

Wiele z osób, które spowodowały wypadek drogowy, również w nim zginęło. Nie zawsze przyczyną była zbyt duża prędkość, choć to jeden z głównych powodów, jakie wymieniają źródła policyjne. Nieostrożna jazda to również:

  • nieustąpienie pierwszeństwa;
  • niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu;
  • wyprzedzanie „na trzeciego”;
  • niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Przeczytaj
Jak się ubrać na pogrzeb? Poznaj podstawowe zasady dotyczące stroju na tę podniosłą uroczystość

Te wszystkie zachowania mogą być przyczyną wypadku drogowego, a w konsekwencji śmierci kierowcy, pasażera czy innego uczestnika ruchu.

Wypadki drogowe – Polska na tle Europy

Europejskie drogi są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie, co jednak nie znaczy, że nie giną na nich ludzie. W 2021 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej odnotowano około 19800 ofiar wypadków śmiertelnych. Warto przy tam zaznaczyć, że w tym rankingu Polska zdołała podnieść swoją pozycję.

Jeszcze w 2019 roku polskie drogi należały do najbardziej niebezpiecznych w zjednoczonej Europie. Gorzej było tylko w Bułgarii i Rumunii. Obecnie na tle innych krajów poczyniliśmy spore postępy. Daleko nam jednak do Skandynawii, gdzie jest najmniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Co roku z powodu nieostrożnej jazdy ginie ponad 2000 osób. Wielu takim zdarzeniom można zapobiec, zdejmując nogę z gazu i przestrzegając przepisów ruchu drogowego. Każda śmierć jest startą, jednak tragiczne okoliczności wypadku drogowego sprawiają, że trudno ją zaakceptować i się z nią pogodzić.

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *