2 listopada wolny od pracy? Wyjaśniamy, czy Dzień Zaduszny jest niepracujący

2 listopada wolny od pracy

Wiele sklepów zostaje zamkniętych dnia 2 listopada. Wolny od pracy jest dzień poprzedni, czyli Święto Zmarłych, ale Zaduszki to także bardzo ważne święto w tradycji chrześcijańskiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy jest dniem ustawowo wolnym.

2 listopada wolny od pracy? Z tekstu dowiesz się, czy Dzień Zaduszny to dzień wolny i czy możesz dzięki niemu zrobić sobie długi weekend. Poznasz także, na czym polega to wyjątkowe święto, o którym coraz rzadziej się mówi.

Zaduszki 2 listopada – ważne święto kościelne

Czy 2 listopada jest wolny od pracy? Wiele osób o to zabiegało, ponieważ tego dnia chrześcijanie obchodzą bardzo ważne święto. Święto Zmarłych jest w Polsce powszechnie obchodzone i raczej jest powszechnie znane. W ten wyjątkowy dzień wspólnie ze swoimi rodzinami odwiedza się groby bliskich zmarłych, rozmyśla o nich i zapala znicze.

1 listopada to dzień wyjątkowy, dzień Wszystkich Świętych poświęcony jest w pełni na wspominanie bliskich, którzy już odeszli. Tak się przyjęło w Polsce, ale zgodnie z kalendarzem kościelnym to dzień 2 listopada jest dniem poświęconym zmarłym. Na określenie tego święta używa się wielu różnych nazw, ale pełna i poprawna to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Utarło się, że tego dnia podczas mszy kościelnych wspomina się w szczególności dusze pokutujące za swe grzechy w czyśćcu, nim dostąpią zbawienia.

Dzień Zaduszny – wolny od pracy? Mogłoby się wydawać, że tak jest, ponieważ wielu katolików decyduje się nie otwierać swoich sklepów i oddać się zadumie nad zmarłymi. W przypadku 1 listopada, który jest ustawowo wolny i zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie szkoły, firmy, urzędy czy sklepy muszą pozostać zamknięte, dzięki czemu większość ludzi ma możliwość odwiedzenia cmentarzy.

Przeczytaj
Jak radzić sobie z traumą po znalezieniu ciała? Poradnik dla osób po trudnych doświadczeniach

Dzień Zaduszny – historia

Uroczystości związane z kultem zmarłych to bardzo stara tradycja. Sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich, kiedy to odbywały się obrzędy związane z przywoływaniem dusz zmarłych. Nie ma danych czy też wypadały 2 listopada. Wolne od pracy mieli w tym czasie wszyscy, którzy nie byli zaangażowani w przygotowania do uroczystości. Jeden z tych pradawnych zwyczajów przetrwał i jest znany dzięki opisaniu go przez Adama Mickiewicza w swojej książce.

2 listopada wolny od pracy?

Zaduszki, czyli święto przypadające na dzień 2 listopada wolne od pracy nie jest w przeciwieństwie do Święta Zmarłych. Dzień Zaduszny nie jest ustawowo uznany za niepracujący. Zdarza się, że pracodawcy dają swoim pracownikom wolne, najczęściej w sytuacji, gdy Zaduszki wypadają w piątek. To z tego powodu wiele mniejszych sklepów może być zamkniętych tego dnia i wydawać by się mogło, że to dzień niehandlowy.

Czy sklepy będą otwarte 2 listopada?

2 listopada wiele osób w kościele katolickim obchodzi Dzień Zaduszny. Jak już przeczytałeś, Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość dużych marketów, instytucji czy urzędów będzie czynna. Zdarza się jednak, że właściciele sklepów postanawiają zrobić sobie długi weekend, szczególnie jeśli Dzień Zaduszny wypada w piątek. To z tego powodu wiele mniejszych sklepów, warzywniaków czy bazarków może być nieczynna.

2 listopada – wolny od szkoły?

Jak już wspomnieliśmy, 2 listopada wolny od pracy nie jest. Mimo wszystko zarówno pracodawcy w firmach, jak i dyrektorzy szkół czasem przedłużają weekend dla pracowników i uczniów. Praktykowane jest to głównie w szkołach, które coraz częściej pozwalają swoim uczniom na dłuższy wypoczynek.

Przeczytaj
Tablice nagrobne - czym kierować się przy ich wyborze?

2 listopada wolny od pracy nie jest, ale warto zrobić zapasy artykułów pierwszej potrzeby

Jeśli zależy ci na celebrowanie Zaduszek w odpowiedni sposób, możesz to zakomunikować swojemu pracodawcy. Musisz pamiętać, że nie będziesz jedyną osobą chcącą spędzić święto na rozmyślaniach o zmarłych. Z tego powodu lepiej zrobić sobie zapasy artykułów pierwszej potrzeby, ponieważ mimo że Dzień Zaduszny jest pracujący, to wiele sklepów może być zamkniętych.

Zobacz także:

Archiwum: październik 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *