Ławeczka na cmentarz – ile kosztuje? Czy można ją legalnie zamontować? Jakie ławki na cmentarz dostępne są w sprzedaży?

ławeczka na cmentarz

Spędzasz czas na modlitwie przy grobie bliskich? Ławeczka na cmentarz pozwoli ci na dłuższe chwile zadumy. Czy siedzisko tego typu zawsze można zamontować legalnie? Sprawdź, jaką ławeczkę cmentarną wybrać i jak załatwić związane z nią formalności.

Ławeczka cmentarna zwykle montowana jest w pobliżu grobowca. Pamiętaj jednak, że takie działania na własną rękę nie są legalne. Teren wokół grobu nie należy już do rodziny zmarłego. Opłaty pobierane przez zarządcę cmentarnego dotyczą zazwyczaj tylko wynajętego terenu pod grobowiec. Jak więc legalnie zamontować takie siedzisko? Jakie są koszty ławek ze skrzynką, a jakie z oparciem? Sprawdź!

Ławeczka na cmentarz – ile kosztuje?

Ławeczki na cmentarz występują na rynku w różnych formach. Chcesz dyskretnie zamontować ławkę w pobliżu nagrobka? Postaw na model rozkładany. Ceny podstawowych modeli rozkładanych zaczynają się już od około 90 złotych. Chcesz, aby teren wokół grobowca wyglądał pięknie? Postaw na ozdobne ławki na cmentarz, których koszt to nawet kilkaset złotych.

Ławka cmentarna – jak ją zamontować?

Montaż ławeczki na cmentarzu to prosta sprawa. Przed montażem koniecznie zdobądź pozwolenie na jej instalację od zarządcy. Siedzisko cmentarne montowane jest bezpośrednio do ziemi. Najstabilniejszym rozwiązaniem jest wbetonowanie nóżek do podłoża. Chcesz nieco zaoszczędzić? Zainwestuj w łopatę i wykop tylko otwory na nóżki. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku miejsce spoczynku składane może być chybotliwe.

Ławka na cmentarz – czy to legalne?

Montaż ławki cmentarnej w większości przypadków nie jest legalny. Rodzina osoby zmarłej ma bowiem do dyspozycji tylko miejsce pochówku i grobowiec. Wszystko wokół to teren wspólny. Często jednak zarządca cmentarza pozwala na wykupienie dodatkowego miejsca. Koszt zdobycia pozwolenia to kilkadziesiąt złotych. Uważaj, gdyż często nielegalne wykonanie montażu ławki cmentarnej skutkuje jej usunięciem. Zadbaj więc wcześniej o formalności, a następnie kup wygodną ławeczkę na cmentarz.

Przeczytaj
Prawo cmentarzy parafialnych – pochówek i własność grobu

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *