Obudowy grobów – jak wykonuje się nagrobek tymczasowy? Kiedy trzeba go zastosować? Jak długo można go wykorzystywać?

obudowy grobów

Czy warto zainwestować w obudowy grobów? Ziemne groby to tradycja wiary chrześcijańskiej. Postawienie odpowiedniego pomnika wymaga zastanowienia. W tym czasie wybierz obudowy grobów z oferty zakładu funeralnego.

Śmierć bliskich osób to często wiele formalności urzędowych do załatwienia. Generuje to nie tylko koszty, ale i zajmie ci sporo wolnego czasu. Nie chcesz podejmować pochopnej decyzji w wyborze nagrobka? Dopóki nie wybierzesz grobowca, zabezpiecz miejsce pochówku w odpowiedni sposób. Wykorzystaj do tego czasowe obudowy grobów, czyli inaczej obrzeża. Takie rozwiązanie pełni funkcję pomnika, aż do czasu postawienia właściwego modelu.

Obudowa grobu – z jakich materiałów wykonywane są obrzeża?

Zastanawiasz się, z jakich materiałów wybierzesz obudowę chwilową grobu? To świetne rozwiązanie zabezpieczające mogiłę przez zapadnięciem lub obsypywaniem się. Wybierz obudowę grobu, jeśli chcesz odpowiednio zagospodarować teren wokół grobowca. Ze względu na materiał, najpopularniejsze są doraźne obudowy drewniane.

Drewno jest odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne, pod warunkiem, że zabezpieczysz je impregnatem. Najczęściej zajmuje się tym zakład pogrzebowy. Do najpopularniejszych typów drewna wykorzystywanych do produkcji obrzeży, zaliczamy deski:

  • świerkowe;
  • sosnowe;
  • dębowe.

Świerk i sosna charakteryzuje się wysokim poziomem odporności na uszkodzenia. Dodatkowo drewno z tych drzew jest łatwe w obróbce. Zakłady pogrzebowe najczęściej zachęcają do wyboru właśnie takich obudów cmentarnych. Firmy funeralne impregnują obudowy wysokiej jakości chemią. W ten sposób deski zabezpieczone są na długi czas przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj
Czym jest kolumbarium?

Obudowy z tworzywa sztucznego – czy to dobry pomysł?

Przeglądasz ofertę zakładów pogrzebowych i trafiłeś na obudowy cmentarne z plastiku? Tworzywo sztuczne jest przede wszystkim łatwe w montażu, lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierz ten surowiec do produkcji obudowy, a ta wytrzyma nawet długi czas i utrzyma miejsce pochówku bliskiej ci osoby.

Kiedy i gdzie zastosować obudowę grobu?

Obudowy grobów zastępcze zastosuj wtedy, kiedy nie dokonałeś jeszcze wyboru o ostatecznym wyglądzie pomnika. Jesteś na etapie negocjacji? Taka forma zabezpieczenia miejsca pochówku to jedyne dobre rozwiązanie. Chwilowy nagrobek powinien mieć wymiar docelowego grobowca. W takiej formie nadaje się do użytkowania przez wiele miesięcy.

Obudowy grobu – ceny, montaż i pielęgnacja

Obudowę czasową grobowca zamontujesz samodzielnie. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, poproś o pomoc zakład pogrzebowy lub zarządcę cmentarza. Skrzynie zastępcze przykryj trawą lub ozdobnymi nasadzeniami. Pamiętaj też, iż te ulegają zniszczeniom, dlatego okresowo pielęgnuj je impregnatami. Dopóki nie zamontujesz gotowego pomnika, pielęgnuj obudowy grobów wykonane z drewna.

Koszt stworzenia okresowej obudowy grobów oscyluje w granicach nawet od 100 złotych w górę bez dodatków. Kiedy zastosujesz zdobienia i dodatkowe wzmocnienia, cena wyniesie do kilkuset złotych.

Zobacz także:

Przeczytaj
Jak zrobić stroik na cmentarz? Instrukcja tworzenia dekoracji na groby
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *