Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Zobacz, jak to zrobić prawidłowo!

jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy

Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? To jedno z wielu pytań, które zadają sobie osoby, starające się o tego typu świadczenie. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Dowiedz się z naszego artykułu.

Nie radzisz sobie z wypełnianiem różnego rodzaju wniosków, a właśnie starasz się o zasiłek pogrzebowy? Jest to jednoznaczne z tym, że musisz wypełnić wniosek o tego typu świadczenie oraz dostarczyć kilka dokumentów. To zadanie wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach, a na pewno uda ci się bez problemu załatwić tę kwestię. Przeczytaj, jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy.

Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Podstawowe zasady

Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Gdy masz już przed sobą ten dokument, to pamiętaj, aby wypełnić go wielkimi literami, natomiast pola wyboru zaznaczaj znakiem X. Równie ważne jest to, abyś wypełniał go kolorem czarnym lub niebieskim. Przed wypełnieniem formularza zapoznaj się też z dołączoną do niego informacją.

Jaka jest kwota zasiłku pogrzebowego?

Obecnie jest to 4000 zł. Od dawna jednak mówi się, że kwota tego świadczenia ma wzrosnąć. Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Na tę chwilę nie są znane konkretne informacje, choć podejrzewa się, że zmiany mogą zostać wprowadzone już w 2023 roku!

Jak wypełnić poszczególne pola we wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Zdecydowanie najczęściej uzyskuje się zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli chcesz go otrzymać z ZUS-u, powinieneś wypełnić druk Z-12. Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Na pierwszej stronie formularza musisz podać dane osoby, która zmarła, a dokładniej imię i nazwisko zmarłego oraz numer PESEL. W kolejnej części zaznacz m.in., czy osoba zmarła do dnia swojej śmierci pobierała świadczenie z ZUS, czy była objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi. W tej części trzeba też zaznaczyć, czy zmarły był członkiem rodziny wnioskodawcy.

Przeczytaj
W jaki sposób można otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS? Czym w praktyce jest tego typu świadczenie socjalne? Kto może się o niego ubiegać?

Jakie dane trzeba jeszcze podać we wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? W formularzu Z-12 należy też podać dane osoby fizycznej ubiegającej się o zasiłek, czyli imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania i adres do korespondencji. We wniosku musisz zaznaczyć, czy pokryłeś koszty w całości, czy jedynie w części. Trzeba też dokonać wyboru sposobu wypłaty zasiłku pogrzebowego, czy podać liczbę załączanych do wniosku dokumentów. Obowiązkowy jest też oczywiście podpis wnioskodawcy, który jest potwierdzeniem, iż osoba starająca się o zasiłek pogrzebowy jest świadoma, że to świadczenie przysługuje tylko osobom, które pokryły koszty pochówku, natomiast jeśli zasiłek zostanie pobrany nienależnie, będzie trzeba go zwrócić.

Jakie dokumenty musisz dostarczyć?

Powyżej znajdziesz informacje, jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy. Jakie jednak dokumenty – oprócz wniosku – są niezbędne, aby uzyskać świadczenie?

  • skrócony odpis aktu zgonu;
  • oryginał rachunków poniesionych kosztów pogrzebu;
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo;
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  • zaświadczenie od płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom społecznym.

Wiesz już, jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy. Powinieneś też wiedzieć, iż istnieje możliwość upoważnienia zakładu pogrzebowego (tego, który organizował pogrzeb) do złożenia wniosku i odbioru zasiłku pogrzebowego. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem kwestia wypełnienia wniosku o to świadczenie nie sprawi ci najmniejszego problemu.

Zobacz także:

Przeczytaj
Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile się czeka? Najważniejsze informacje o świadczeniu
Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *