Jak otworzyć zakład pogrzebowy? Sprawdź nasze porady!

jak otworzyć zakład pogrzebowy

Jak otworzyć zakład pogrzebowy? To pytanie zadają sobie osoby, które zastanawiają się, jaka działalność na pewno będzie przynosiła zyski. Czy założenie firmy pogrzebowej jest trudne? Dowiedz się więcej!

Każdego roku w Polsce umiera bardzo dużo osób – prawie 500 tys., a każda z nich powinna być godnie pochowana. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak otworzyć zakład pogrzebowy i zarabiać na tym niezłe pieniądze. W każdym mieście działa przynajmniej kilka takich miejsc, dlatego konkurencja w branży pogrzebowej jest niemała. W tym artykule dowiesz się, co jest najważniejsze podczas otwierania własnego zakładu pogrzebowego.

Kto może otworzyć zakład pogrzebowy?

Właściwie nie musisz posiadać żadnego konkretnego wykształcenia, jeśli chciałbyś mieć zakład pogrzebowy. Niepotrzebne są też zezwolenia, czy koncesje. Można by stwierdzić, że każdy może prowadzić taką działalność. Czy na pewno? Nie do końca, ponieważ istotne są tu cechy charakteru osoby, która podejmie decyzje o otworzeniu takiego biznesu. Niezbędna jest empatia, współczucie i odporność na stres.

Jak otworzyć zakład pogrzebowy?

Jak otworzyć zakład pogrzebowy? Najpierw zarejestruj swój biznes w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu na stronie www.ceidg.gov.pl. W ten sposób za jednym razem zgłosisz działalność do urzędu statystycznego (uzyskasz numer REGON) i do urzędu skarbowego (dostaniesz NIP). Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej bez problemu złożysz też w urzędzie gminy zgodnym z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy. Później czekają na ciebie tylko formalności związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym pracowników w ZUS. Pamiętaj też, że do prowadzenia takiego biznesu potrzebujesz pozwolenia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i straży pożarnej.

Przeczytaj
Pochówek dzieci nienarodzonych – dlaczego warto pożegnać się z dzieckiem? Jak wygląda organizacja takiego pogrzebu? Gdzie pochować nienarodzone dziecko?

Jak wybrać najlepszy lokal na zakład pogrzebowy?

Jak otworzyć zakład pogrzebowy? Jednym z najważniejszych elementów jest znalezienie lokalu na zakład pogrzebowy najlepiej, aby zakład był zlokalizowany niedaleko cmentarza lub kościoła. Od ciebie zależy, czy sam go wybudujesz, czy zdecydujesz się na prostszą opcję, jaką jest kupno lub wynajem lokalu. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru, to pamiętaj, aby w lokalu było miejsce na biuro, magazyn (m.in. na trumny i urny), chłodnie, salę pożegnań oraz oczywiście pomieszczenie przeznaczone do przygotowywania zmarłego do pochówku.

Jakie usługi może oferować zakład pogrzebowy?

Rozważając, jak otworzyć zakład pogrzebowy, koniecznie musisz szerzej zastanowić się nad tym, jakie usługi pogrzebowe chcesz oferować swoim klientom. Najczęściej zakłady pogrzebowe mają w ofercie m.in.:

Co jeszcze powinno znaleźć się w ofercie?

W ofercie zakładu pogrzebowego powinny być też usługi polegające na przygotowywaniu wieńców i wiązek z kwiatów zarówno żywych, jak i sztucznych. Jeśli możesz, to postaraj się, aby w sprzedaży były też znicze oraz preparaty i narzędzia do czyszczenia nagrobków.

O czym jeszcze musisz pamiętać, chcąc otworzyć zakład pogrzebowy?

Jak otworzyć zakład pogrzebowy, aby odnieść sukces na rynku? W obecnych czasach szczególnie musisz zadbać o reklamę. Zadbaj o to, aby reklama twojej firmy pogrzebowej istniała jej nośnikiem może być witryna biura, ale także reklamy na zbiorczych witrynach internetowych poświęconych branży funeralnej. Dobrze byłoby, gdybyś zainwestował w stronę internetową. Postaraj się, aby w zakładzie pracowały osoby, które są wyrozumiałe, poważne i kulturalne. Warto też, abyś nawiązał wartościowe współprace z firmami – np. sklepami z odzieżą, czy firmami transportowymi oferującymi przewóz żałobników. Zakładając taki biznes, zadbaj też o wybór odpowiedniej nazwy firmy – powinna być zdecydowanie poważna i prosta.

Przeczytaj
Ile żyją psy? Żywotność ras psów

Ile kosztuje otworzenie zakładu pogrzebowego?

Ile potrzeba pieniędzy na otworzenie zakładu pogrzebowego? Zwykle wystarczającą kwotą jest około 100 tys. zł. Najwięcej środków pochłania zawsze wybudowanie i wyposażenie profesjonalnej chłodni z salą przeznaczoną do przygotowywania zwłok do pochówku. Sporym wydatkiem jest też zakup karawanów.

Wiesz już, jak otworzyć zakład pogrzebowy. Pamiętaj, że najważniejsze kwestie to zatrudnienie odpowiednich pracowników, znalezienie lokalu na prowadzenie tego typu biznesu, a także oferowanie bogatej oferty usług pogrzebowych.

Zobacz także:

Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *