Pochówek dzieci nienarodzonych – dlaczego warto pożegnać się z dzieckiem? Jak wygląda organizacja takiego pogrzebu? Gdzie pochować nienarodzone dziecko?

pochówek dzieci nienarodzonych

Dziecko nienarodzone, które odeszło w wyniku poronienia pochowasz bez problemu w zbiorowej mogile. Możesz to także zrobić w grobie rodzinnym. Pamiętaj, że pogrzeb dziecka może mieć charakter zarówno świecki, jak i religijny. Przekonaj się, że pochówek dzieci nienarodzonych to coś, do czego masz prawo.

Śmierć potomka w wyniku poronienia zdarza się coraz częściej. Cmentarze w całej Polsce są przepełnione. Groby małych, zmarłych przed urodzeniem dzieci są na każdym cmentarzu. Pochówek dzieci nienarodzonych często odbywa się także anonimowo. Na jakich zasadach? Oto najważniejsze informacje.

Pochówek dzieci nienarodzonych – na czym polega?

Każdy martwy człowiek ma prawo do pochówku. Tyczy się to także dzieci zmarłych. Pamiętaj, że pogrzeby w grobowcach przygotowanych na takie sytuacje odbywają się anonimowo. Kościół Katolicki nie odrzuca próśb o modlitwę nad grobem za dziecię nienarodzone.

Zakład pogrzebowy najpewniej zgodzi się na pomoc w organizacji uroczystości. Poproś też o pomoc miejski ośrodek pomocy społecznej. Pochowanie zmarłych dzieci nienarodzonych polega po prostu na krótkiej modlitwie. Rodzice mają jednak prawo wybrać uroczystość religijną lub świecką. Dzieci martwo urodzonych niestety nie da się odzyskać. Taka strata boli najbardziej. Organizacja pogrzebu często przynosi ukojenie dla duszy i ciała.

Jak i gdzie odbywa się pogrzeb dzieci utraconych?

Organizacja pogrzebu dzieci po poronieniu to prawo każdego z rodziców. Złożenie do grobu potomka możliwe jest w:

  • grobie rodzinnym;
  • mogile zbiorowej.

W ramach pogrzebu jako rodzic możesz zamówić mszę. Pomodlisz się w ten sposób za duszę utraconego dzieciątka. Utrata potomstwa w wyniku poronienia to dotkliwa sytuacja w życiu. Śmierć dziecka to ogromna strata. Prawo świeckie i kościelne gwarantuje pogrzeb. Potrzebna będzie ci karta zgonu lub karta martwego urodzenia, aby pochówek dzieci nienarodzonych mógł dojść do skutku.

Przeczytaj
Dotykanie zmarłego – konieczność czy potrzeba?

Na podstawie tych dokumentów zarejestrujesz się w USC. Organizujesz godne ostatnie pożegnanie utraconemu potomkowi? Ubiegaj się o zasiłek pogrzebowy w urzędzie. Otrzymasz nawet 4000 złotych na organizację uroczystości. Konieczne jest jednak określenie płci dziecka. To jedyny warunek do ubiegania się o zasiłek.

Pogrzeb dzieci nienarodzonych – podsumowanie

Chcesz pochować dziecko? Nie martw się o formalności. Prawnie przysługuje ci pomoc społeczna. Zorganizuj pogrzeb dziecka nienarodzonego. Być może szybciej pogodzisz się ze stratą potomstwa. Pamiętaj, że badania genetyczne wymagane są tylko w razie ubiegania się o zasiłek.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *