Krematorium – czym zajmuje się ten zakład? Jak wygląda proces spopielenia zwłok? Czym zajmują się pracownicy krematorium?

krematorium

Krematorium to miejsce, do którego transportowane są ciała zmarłych. W celu ich spalenia musisz dostarczyć na miejsce także akt zgonu danej osoby. Czynności związane z kremacją są bardzo proste. Przekonaj się, jak w praktyce działa krematorium.

Według wielu wyznań na całym świecie spopielenie ciała to pewna forma wyzwolenia duszy. To także jej swoiste przygotowanie na oczyszczenie i wejście w reinkarnację. Jak to wygląda w rozumieniu wiary katolickiej? Nieco inaczej. Osoby należące do wspólnoty katolickiej decydują się na kremację z jednego powodu – ograniczone miejsca na cmentarzach. Krematorium pozwala na umieszczenie prochów w urnie. Ta natomiast zajmuje znacznie mniej miejsca aniżeli trumna tradycyjna.

Krematorium – co to takiego?

Ogólna definicja mówi, że krematorium to budynek, gdzie przeprowadza się proces spalania ciała. Osoby zmarłe transportowane są przez zakład pogrzebowy bezpośrednio do krematorium. Odbywa się to jednak tylko na życzenie rodziny nieboszczyka. Krematoria najczęściej zasilane są olejem opałowym lub gazem.

W krematorium dostępne są nie tylko piece komercyjne. Jako rodzina nieżywego pożegnasz się z nim w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. Możesz także obserwować cały proces spalania ciała.

Krematorium w praktyce – jak wygląda proces spopielenia zwłok w zakładzie?

Wbrew pozorom w Polsce wciąż kremacji poddaje się niewielki odsetek nieżywych. Krematoria nie są jeszcze zbyt popularne z dwóch powodów – są to przede wszystkim tradycja katolicka oraz stosunkowo niewielka dostępność tego typu usług. Zakład kremacyjny zajmuje się całkowitym spaleniem ciała. Następnie pracownik krematorium umieszcza je we wcześniej przygotowanej urnie.

Przeczytaj
Jak otworzyć zakład pogrzebowy? Sprawdź nasze porady!

Proces spalenia ciała zmarłego jest prosty. Zakład pogrzebowy transportuje ciało do krematorium. Rodzina nieżywego może obserwować proces spalania ciała. Kremacja oczywiście nie wyklucza pożegnania zmarłego. Można to zrobić tuż przed wprowadzeniem trumny do komory spalania.

Proces spalenia ciała w krematorium najczęściej nie trwa dłużej niż 3 godziny. Temperatura wewnątrz pieca wynosi średnio od 800 do 1200 stopni Celsjusza. Formalności po zakończeniu czasu spalania to tylko wydanie świadectwa kremacji. Pamiętaj, że kremacja szczątków dotyczy nie tylko ludzi. Krematorium dla zwierząt to miejsce, gdzie pożegnasz się ze swoim ukochanym pupilem po raz ostatni.

Krematorium – czy to dobre rozwiązanie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy krematorium to dobry wybór. Chcesz zorganizować tradycyjny pochówek? Zależy ci na spopieleniu zwłok? Udaj się do krematorium i dowiedz się, jak w praktyce wygląda proces palenia ciała zmarłego w trumnie.

Zakłady pogrzebowe oraz Kościół katolicki stale współpracują w organizacji ostatniego pożegnania zmarłego. Pamiętaj, że pogrzeb może legalnie odbyć się nawet po skremowaniu zwłok. Usługi pogrzebowe obecnie nie wykluczają opcji korzystania z pracy krematorium.

Chcesz zaoszczędzić nieco miejsca na cmentarzu? Bliska osoba poprosiła cię o spalenie ciała po śmierci? Przetransportuj zwłoki do krematorium. W ten sposób umieścisz je w pięknej urnie i zorganizujesz godny pochówek. Nowoczesne krematorium zachowuje najwyższe standardy. Nie obawiaj się więc, że cokolwiek pójdzie nie tak, kiedy udasz się do krematorium po śmierci bliskiej osoby.

Przeczytaj
Zwolnienie lekarskie z powodu śmierci najbliższej osoby

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *