Żałoba po bracie – ile trwa, jak ją okazywać, kiedy szukać pomocy?

żałoba po bracie

Żałoba jest symbolem bólu i cierpienia, towarzyszących bliskim osoby zmarłej. Ważne jest, aby pozwolić sobie ją przeżyć zamiast na siłę starać się powrócić do normalności i nie myśleć o stracie.

Żałoba po zmarłym jest tym silniejsza, im bliżej z nim byliśmy. Śmierć brata może wywołać wiele skrajnych emocji, a jej przeżywanie jest kwestią indywidualną dla każdego rodzeństwa. Ile oficjalnie trwa żałoba po bracie i jakie są jej etapy?

Żałoba po bracie – uroczystość pogrzebowa

Przygotowując pożegnanie brata, należy skontaktować się z firmą pogrzebową, która urządzi uroczystość zgodnie z wymaganiami krewnych. Pogrzeb stanowi niejako pierwszy etap żałoby, ponieważ to wtedy następuje ostatnie pożegnanie, którego symbolem jest złożenie ciała do grobu. Podczas pogrzebu należy zachować stosowną powagę i zadbać o zachowanie wzniosłej atmosfery całego wydarzenia. 

Ile trwa żałoba po bracie?

W tradycji polskiej żałoba po bracie trwa od 6 do 12 miesięcy, choć według psychologów, najpoważniejszy kryzys trwa do ok. 6 tygodnia po śmierci krewnego. Niegdyś przez pierwsze 6 miesięcy rodzeństwo nosiło czarne stroje, a przez następne pół roku odzież półżałobną, czyli odcienie szarości. Zalecało się także, aby w tym okresie zachowywać należną powagę i rezygnować z udziału w zabawach. 

Żałoba po  bracie – jak przetrwać trudny czas?

Żałoba po bracie może objawiać się na różne sposoby, w zależności od tego, jak bliskie były więzi pomiędzy rodzeństwem. Nie zawsze bracia i siostry są ze sobą blisko, czasem mieszkają w dużym oddaleniu i nie spotykają się zbyt często. Niemniej smutek i żal po stracie krewnego wystąpi w każdym przypadku, choć u osób, które nie utrzymywały regularnych kontaktów z pewnością objawy somatyczne i emocjonalne będą słabsze, niż u bardzo zżytego rodzeństwa. Na przeżycia wewnętrzne wpływ ma też z pewnością wiek brata oraz okoliczności, w jakich zmarł.

Przeczytaj
Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby

Jak można pomóc w żałobie po bracie?

Niektóre osoby będą potrzebowały wsparcia, aby poradzić sobie z żałobą po bracie. Może to być pomoc profesjonalna, polegająca na spotkaniach z psychoterapeutą, który pomoże poradzić sobie ze stratą. Duże znaczenie ma jednak także wsparcie innych bliskich: przyjaciół oraz rodziny. Pomoc jest bardzo ważna szczególnie w przypadku przeżywania żałoby atypowej, czyli wiążącej się z objawami somatycznymi, takimi jak odczucia silnego gniewu, nawracające sny o zmarłym bracie, stany depresyjne i niemożność normalnego funkcjonowania.

Sposoby pomocy w żałobie po bracie

Osoby bliskie lub psycholog mogą zaoferować następujące działania:

  • terapia – profesjonalne przepracowanie relacji ze zmarłym i pomoc w radzeniu sobie ze stratą;
  • dzielenie żałoby – spotkania z innymi bliskimi zmarłego, którzy w równym stopniu cierpią;
  • wsparcie w postaci zaangażowania społecznego osoby cierpiącej – znalezienie relaksujących zajęć, pozwalających uspokoić emocje;
  • umożliwienie otwartego okazywania emocji – pozwolenie na płacz i  wyrażanie bólu.

Żałoba po bracie – podsumowanie

Żałoba po bracie może być odczuwana na różne sposoby. Choć oficjalnie trwa ona od 6 do 12 miesięcy, a najgorszy kryzys mija po 6 tygodniach, wiele zależy od ścisłości więzi między rodzeństwem. W przypadku, gdy pojawią się negatywne emocje i będą one na tyle silne, że żałoba przybierze rozmiar patologiczny, trzeba pomyśleć o uzyskaniu profesjonalnej pomocy. Psychoterapeuta pomoże przejść przez etapy żałoby, poradzić sobie z uczuciem smutku i żalu, i powrócić do normalnego funkcjonowania.

Przeczytaj
Jak nie płakać na pogrzebie? Zrozum swoje emocje w czasie żałoby

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *