Żałoba po mężu – ile trwa, jak się objawia, jak poradzić sobie z bólem?

żałoba po mężu

Żałoba po śmierci męża często jest kwestią indywidualną. Uczuciu straty wielokrotnie towarzyszy pustka i tęsknota za małżonkiem. Jak wygląda żałoba po śmierci współmałżonka i jak pogodzić się ze stanem wdowieństwa?

Strata drugiej połówki to poważny cios dla każdego. Śmierć męża stanowi traumatyczne przeżycie, z którym często trudno jest sobie poradzić. Choć istnieją oficjalne fazy żałoby, przez jakie przechodzi wdowa, akceptacja nowego stanu rzeczy oraz pozbycie się uczucia pustki po stracie bliskiej osoby jest kwestią indywidualną i nie ma określonych ram czasowych. Jak wygląda przeżywanie żałoby po mężu, jak przepracować ten trudny i bolesny czas tak, aby jak najszybciej powrócić do normalności?

Żałoba po mężu – jak przebiega?

Żałobę po mężu można ująć w dwóch pojęciach: kulturowym oraz emocjonalnym. Ten pierwszy określa ramy czasowe oraz zachowania, jakie są ujęte w sferze kulturowej i dotyczą czasu trwania żałoby czy sposobu ubierania w jej trakcie. Drugi aspekt żałoby po mężu ma podstawy emocjonalne i wiąże się głównie z psychiką żałobników. Żona wspomina zmarłego męża na różne sposoby, a uczucie smutku i żalu może utrzymywać się nawet przez lata.

Żałoba po mężu – aspekt kulturowy

W ujęciu kulturowym żałoba stanowi uzewnętrznienie i odzwierciedlenie bólu po śmierci ukochanej osoby. Jest to zewnętrzne okazywanie smutku, które okazuje się poprzez noszenie czarnych ubrań i stosowne zachowanie podczas ceremonii pogrzebowej. W polskiej tradycji formalna żałoba po śmierci męża jest jedną z najdłuższych i najbardziej stresujących, ponieważ trwa 12 miesięcy i 6 tygodni. Są to oczywiście tylko oficjalne ustalenia, ponieważ bardzo często powrót do równowagi trwa znacznie dłużej, a owdowiała kobieta niejednokrotnie potrzebuje wsparcia dalszych krewnych lub innej bliskiej osoby, która pomoże jej powrócić do życia rodzinnego.

Przeczytaj
Modlitwa za zmarłą mamę o odpuszczenie grzechów, miłosierdzie i spokój duszy

Żałoba po mężu – aspekt emocjonalny

W ujęciu psychologicznym żałoba po mężu to stan psychiczny, który może przybierać różne formy. Zazwyczaj przechodzi przez kilka faz, które mają pomóc poradzić sobie z trudną sytuacją i nauczyć się żyć dalej po utracie osoby bliskiej. Oczywiście nie zawsze żałoba przebiega tak samo, a jeszcze trudniej jest gdy mąż zmarł nagle, np. zginął w wypadku. W takiej sytuacji ból po stracie często może przybrać obraz patologiczny i wiązać się ze stanami lękowymi, depresją i ciągłym płaczem. Jeżeli nagle tracimy kogoś bliskiego i zostajemy sami, dodatkowo mając małe dzieci, znajdujemy się w całkiem nowej sytuacji. Nic dziwnego, że niektóre osoby nie potrafią sobie z tym poradzić i mają trudności z akceptacją tego, co się stało.

Etapy żałoby po mężu

Choć o żałobie mówi się głównie jako o głębokim smutku, w rzeczywistości jest to uczucie dużo bardziej złożone i często zmienia się wraz z dochodzeniem do siebie osoby w żałobie. Wyróżnia się 5 głównych faz żałoby po mężu, przez które przechodzi żona lub narzeczona po śmierci bliskiej osoby.

Faza I – zaprzeczenie

Jest to pierwsza faza żałoby, tym silniejsza, im bardziej nagła była śmierć małżonka. Rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o tym, że bliska osoba odeszła z tego świata i trwa zazwyczaj kilka dni, aż do pogrzebu. W tym czasie mogą pojawić się różne emocje i zachowania, często jest to otępienie i przełączenie działania w tryb mechaniczny. Jest to zazwyczaj najtrudniejszy czas żałoby.

Przeczytaj
Obrzęd Dziadów – zwyczaj ludowy Słowian

Faza II – dezorganizacja

Zazwyczaj zaczyna się już po uroczystości pogrzebowej, kiedy grób zostanie zamknięty, rytuał odprawiony, a bliscy rozjadą się do domów. Wtedy wdowa zostaje nagle sama i może różnie zareagować na tę sytuację. W tym momencie pewne emocje opadają, ale inne wychodzą na światło dziennie. Czasem pojawiają się zaburzenia snu, łaknienia, trudności ze skupieniem uwagi. W niektórych przypadkach może okazać się potrzebna pomoc psychologa.

Faza III – bunt

Po pewnym czasie niektóre osoby wchodzą w fazę agresywną. Wdowa inaczej postrzega już śmierć męża, w pewnym sensie jest inną osobą, poszukującą winnych całej sytuacji, czasem stawiającą żądania wobec siebie i osób bliskich. Często pojawia się gniew i zazdrość. Może dojść do zadawania pytań retorycznych: dlaczego tak cierpię po śmierci mojego męża, podczas, gdy inni cieszą się życiem? W tej fazie trzeba wykazać się szczególną wyrozumiałością w stosunku do wdowy i starać się odbudować w niej poczucie bezpieczeństwa.

Faza IV – smutek

Po zakończeniu okresu buntu nastaje uczucie głębokiego smutku, czasami przechodzące w stan depresyjny. Warto wtedy często odwiedzać wdowę, zwłaszcza jeżeli mieszka sama. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby rozpacz nie przerodziła się w depresję kliniczną.

Faza V – akceptacja

W tym okresie dochodzi do wewnętrznego pogodzenia się ze stratą męża i do powolnego powrotu do normalnego życia. Osoba zmarła w dalszym ciągu pozostaje w pamięci, jednak żałobnikom łatwiej jest się uśmiechać i nawiązywać normalne relacje.

Przeczytaj
1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych

Żałoba po mężu – podsumowanie

Przeżywanie wewnętrznej żałoby po mężu jest kwestią indywidualną i u każdego może przebiegać w różnym tempie. Czas, jaki potrzebny jest do osiągnięcia stanu akceptacji, także bywa różny, jednak przyjmuje się, że najpóźniej po 18 miesiącach wdowa powinna powrócić do normalnego życia. Jeżeli jednak smutek jest tak duży, że uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie, trzeba zastanowić się nad profesjonalnym podejściem do sprawy i wizytą u psychoterapeuty.

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *