Modlitwa za zmarłą mamę o odpuszczenie grzechów, miłosierdzie i spokój duszy

modlitwa za zmarłą mamę

Modlitwa za zmarłą mamę to sposób, by w myślach powracać do nieżyjącej już rodzicielki i pomóc jej odnaleźć spokój po drugiej stronie. „Wieczny odpoczynek” to nie jedyna modlitwa w tej intencji, a w tym artykule podpowiadamy, co jeszcze odmawiać.

Porady

  • „Wieczny odpoczynek” to najprostsza modlitwa za zmarłą mamę.
  • W intencji zmarłej matki można kierować wszelkie modlitwy za zmarłych.
  • Rocznica śmierci to moment na odprawienie mszy świętej w intencji zmarłego rodzica i głębokich modlitw.
  • W intencji zmarłej mamy można przystąpić do spowiedzi, komunii i odpustu.

Modlitwa za zmarłą mamę o życie wieczne

Śmierć matki jest dla dziecka zdecydowanie jednym z najtrudniejszych doświadczeń, niezależnie od tego, czy ma ono 20, 40 czy 50 lat. Pewnym sposobem na ukojenie swojego bólu jest modlitwa za zmarłą mamę, którą można odmawiać praktycznie codziennie o dowolnej porze. Zawsze wtedy, gdy pragniemy w myślach powrócić do swojej rodzicielki i poczuć jeszcze jej obecność, warto odmawiać „Wieczny odpoczynek”. To jednak niejedyna modlitwa w tej intencji.

Modlitwa za zmarłych rodziców

„Boże, któryś nam kazał czcić ojca i matkę, zmiłuj się łaskawie nad duszą mej matki (mego ojca), odpuść jej (mu) grzechy, mnie zaś dozwól widzieć ją (go) w radości światła wiekuistego. Amen”¹

Bardzo popularną modlitwą, którą można odmawiać w intencji matki, ale również innych osób, jest modlitwa św. Gertrudy za zmarłych i dusze w czyśćcu. Przed pogrzebem, jak również później, na przykład podczas rocznicy śmierci, można odmawiać litanię za zmarłych oraz różaniec. Warto też pamiętać, że w intencji zmarłej matki można odmawiać również modlitwy codzienne: „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Możemy prosić Świętych o wstawiennictwo w naszych modłach.

Przeczytaj
Żałoba po mężu - ile trwa, jak się objawia, jak poradzić sobie z bólem?

Ogólna modlitwa za zmarłych

„Panie, daj wszystkim zmarłym pełnię życia. A światłość Twej chwał niechaj im świeci. Dozwól im żyć z Tobą na wieki. Amen”²

„Panie Jezu Chryste! W zjednoczeniu z męką Twoją ofiaruję przez ręce bolesnej Matki Twojej wszystkie moje modlitwy, prace, cierpienia i dobre uczynki za dusze zmarłych.”³

„Boże, Ojcze Niebieski, polecamy Ci pokornie naszych zmarłych rodziców. Ty znasz pracę i trudy ich życia. Przez mękę i śmierć Twojego Syna, w którego wierzyli, przebacz im wszystkie grzechy i przyjmij do nieba. Nam dopomagaj do uczciwego życia, byśmy mogli spotkać się z nimi w szczęśliwości wiecznej. Amen”⁴

Choć z treści wynika, że są to modlitwy za obu rodziców lub ogólne, to można odmawiać je również w intencji zmarłej mamy, odpowiednio modyfikując słowa. 

Rocznica śmierci okazją do głębokiej modlitwy

Rocznica śmierci, szczególnie jeśli jest pierwsza, to zwykle moment, w którym najbardziej odczuwamy nieobecność matki. Wówczas pojawia się potrzeba głębszej kontemplacji życia rodzicielki i pragnienie, by modlić się za nią na cmentarzu. Bardzo często odprawiana jest wtedy msza święta w intencji zmarłej, po której następuje odwiedzenie jej grobu i zapalenie zniczy. Po oficjalnych obchodach rocznicy śmierci warto zebrać się rodziną w domu i przy skromnym poczęstunku powspominać matkę i po raz kolejny, wspólnie lub w ciszy, odmówić wspomniane przez nas modlitwy.

Modlitwa za zmarłą mamę własnego autorstwa

Warto pamiętać, że chcąc pomodlić się za zmarłych rodziców, można też własnymi słowami rozmawiać z Bogiem. Wówczas można powiedzieć mu o swoich troskach i trudach, związanych z codziennym życiem, ale również z brakiem matki. Często takie autorskie modlitwy są najbardziej oczyszczające. Można sporządzić je na kartce i powracać w potrzebie. Taką modlitwę łatwo ułożyć, wystarczy zastanowić się, czego pragniemy dla swojej matki stojącej przed obliczem Boga. Możemy też poprosić o ulgę w cierpieniu, które wiąże się z brakiem matki w codziennym życiu, w chwilach radości i smutku. Co jednak najistotniejsze, w takiej rozmowie z Bogiem można powiedzieć wszystko to, co powiedziałoby się matce, gdyby była tuż obok. 

Przeczytaj
Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby

Co jeszcze ofiarować w intencji zmarłej?

Modlitwa za zmarłą mamę to nie jedyne, co możemy jej ofiarować. Jak wspomnieliśmy wcześniej, warto odprawić mszę świętą w tej intencji, ale również oddać dobre uczynki, komunię świętą i odpusty. Bez wątpienia po śmierci matki dla dzieci istotny będzie dzień zaduszny. To kolejny obok rocznicy śmierci moment kontemplacji właśnie w tej intencji. Wizyta na grobie w tym szczególnym dniu jest bardzo ważna i oczyszczająca. 

Ból syna i córki po śmierci mamy

Wiele osób zastanawia się, jak poradzić sobie z bólem po śmierci rodzica, a każdy, kto tego doświadczył, wie, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim warto pamiętać, że w miarę upływu czasu, ten ból staje się mniej odczuwalny, choć tak naprawdę nigdy nie znika. W życiu codziennym bardzo pomocna jest właśnie modlitwa za zmarłą mamę, ojca lub w niektórych przypadkach obu rodziców. 

Jeżeli ktoś znajduje się w ciężkiej depresji spowodowanej śmiercią matki, warto rozważyć terapię u psychologa. W przypadku osób, które posiadają rodzeństwo, ogromną pomocą jest wówczas wzajemna bliskość i wsparcie. Wszak nikt nie zna lepiej tego bólu, niż ten, kto również go przeżywa. 

Jeśli bliska nam osoba doświadczyła śmierci matki, możemy towarzyszyć jej we wspólnych modlitwach za zmarłą. Bardzo ważne jest, aby otaczać taką osobę troską i łagodnością, ale nie naciskać, jeśli nie ma ochoty na rozmowę.

Modlitwa za zmarłą mamę pozwala się oczyścić i przejść żałobę. Zaproponowane przez nas modlitwy są krótkie, dlatego można je łatwo zapamiętać i odmawiać wraz z modlitwą codzienną. Warto też pamiętać o możliwości ułożenia własnej modlitwy za zmarłą mamę. Codzienna rozmowa z Bogiem i oddanie mu swych trosk jest bardzo pomocne. Takie praktyki z całą pewnością przyniosą ukojenie i będą też bardzo istotne dla matki, która już stoi przed obliczem Boga. 

Przeczytaj
Żałoba po wujku. Jak długo powinna trwać żałoba po śmierci dalszych krewnych?

____

¹ ⁻ ³ Skarbiec Modlitw i Pieśni: Wydanie dla dorosłych, Katowice, 1983, s. 76.

⁴ Droga do nieba: Modlitewnik opracowany przez kapłanów diecezji opolskiej, Opole, 1980, s. 55

Zobacz także:

Archiwum: maj 2023
Opublikowany przez
Marek Wojciechowski

Marek Wojciechowski to autor artykułów i bloger piszący o pochówkach ekologicznych i alternatywnych formach pochówku. W swojej twórczości skupia się na ekologicznych aspektach ceremonii pogrzebowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *