Żałoba po mamie – ile trwa, jakie są jej etapy? Jak okazywać ją przy znajomych?

żałoba po mamie

Kiedy umrze rodzic, zawsze jest nam ciężko, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy. Śmierć bliskiej osoby bywa trudna, jednak żałoba po rodzicach jest jedną z najcięższych. Jak wygląda przeżywanie żałoby po mamie?

Strata jednego z rodziców to bolesne doświadczenie. Jeżeli umiera matka, tracimy bardzo ważną dla nas osobę, nic więc dziwnego, że jej utrata sprawia, że czujemy smutek i żal. Żałoba po śmierci mamy może mieć różny przebieg. Jak sobie z nią radzić i jak wyglądają etapy godzenia się ze stratą?

Żałoba po mamie i związany z nią stan pustki

Śmierć matki może nastąpić na każdym etapie życia. Czasem dotyczy to już małych dzieci, jednak cierpią one nie mniej, niż osoby dorosłe, których mama zmarła, gdy założyły już swoje rodziny. Uczucie nagłej utraty tak bliskiej osoby może powodować liczne problemy, związane z nieumiejętnym wyrażaniem swoich emocji, co często prowadzi do uzależnienia, stanów depresyjnych czy nieopanowanej złości. Bardzo ważne na tym etapie jest wsparcie osób bliskich: rodzeństwa, partnera czy dalszych krewnych. Już sam pogrzeb jest ciężkich przeżyciem, jednak wspólne opłakiwanie zmarłej może przynieść odpowiednie pocieszenie, które jest tak potrzebne, aby poradzić sobie z dalszymi etapami żałoby.

Przeczytaj
1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych

Ile trwa żałoba po mamie?

Zdaniem psychologów, żałoba po mamie trwa zazwyczaj ok. 6 miesięcy, choć czasem może się przedłużyć do 12 miesięcy. Cały proces przechodzenia przez uczucie straty jest indywidualny, niektóre osoby radzą sobie z tym szybciej, u innych występuje bunt i zaprzeczenie, co przedłuża żałobę.

Żałoba po mamie – jak się ubierać?

Wiele osób zastanawia się, jaki strój należy nosić, okazując żałobę po mamie. Tradycja głosi, aby ubierać się w kolorach czerni, gdyż jest to oznaka bólu i tęsknoty za osobą zmarłą, niezależnie czy chodzi o mamę, małżonka czy innego bliskiego. Nie ma jednak żadnych przepisów, które nakazywałyby odpowiedni strój w żałobie i też nie wszystkie osoby się do zwyczajów stosują. Niektórym wystarczy czarna wstążka zawieszona na ramieniu, inni nie akcentują smutku przez ubiór w żadnym stopniu. Długość chodzenia w żałobnym stroju zależy od stopnia pokrewieństwa i bliskości, jaką odczuwało się z osobą zmarłą.

Żałoba po mamie u osób dorosłych

Uczucie niesprawiedliwości i bólu, związanych z utratą mamy, nie jest spotykane tylko wśród dzieci. Osoby dorosłe w takich sytuacjach często też zmagają się z poważnymi zmianami postrzegania świata zewnętrznego. Stykają się ze śmiertelnością, co często może powodować różnego rodzaju zaburzenia i wymagać pomocy psychologa lub psychoterapeuty. To właśnie u osób dorosłych, częściej niż u dzieci, pojawiają się objawy psychosomatyczne, takie jak bezsenność, rozdrażnienie czy utrata apetytu.

Życie po stracie rodzica u dzieci

Dzieci, które utraciły mamę, często przeżywają jej śmierć w sposób szczególny. Niektórzy badacze twierdzą, iż dzieci tak naprawdę nie rozumieją, czym jest śmierć, dlatego nie odczuwają smutku, związanego z odejściem zmarłej osoby. Dotychczasowe badania dowodzą, iż maluchy do 2 roku życia, tworzą w swoim umyśle koncepcję śmierci, ponieważ obecność matki zostawiła w nim swój ślad. A to oznacza, że przechodzą przez proces pożegnania i żałoby podobnie do osób dorosłych. Oczywiście w zależności od wieku i etapu rozwoju, dzieci mogą różnie reagować na śmierć mamy. W wieku 5 lat powinny już mieć świadomość separacji od ludzi, którzy umarli, dlatego jeżeli wtedy zdarzy im się stracić rodzica, żałoba może być bardziej świadoma.

Przeczytaj
Żałoba po teściu. Ile powinna trwać? Jak przeżywać żałobę po utracie kogoś bliskiego?

Pomoc w przejściu przez żałobę po mamie u dzieci

Po śmierci matki, rodzina i przyjaciele dziecka, powinni zrobić wszystko, aby dziecko mogło polegać na członkach rodziny i nie bało się wyrażać swoich emocji. Takie działanie usprawni przebieg żałoby i zapewni dziecko, że ma ono wsparcie w każdej sytuacji. Przy odpowiedniej opiece łatwiej będzie mu powrócić do normalności i nauczyć się spędzać czas bez obecności ukochanej osoby. Przede wszystkim opiekunowie powinni upewnić się, że maluch nie zmaga się z poczuciem winy, które mogłoby łączyć się ze śmiercią jego matki.

Z czym wiąże się nieprzebyta żałoba po mamie?

W niektórych sytuacjach żałoba po mamie może objawiać się w sposób nietypowy i często mówi się wtedy o żałobie nieprzebytej. Wiąże się ona z odczuwaniem silnych uczuć negatywnych. Taki sposób przeżywania żałoby może pojawić się w różnych sytuacjach, jednak często występuje u dzieci i młodzieży, którym nie pozwolono na wspominanie zmarłego w wygodny dla nich sposób. Zablokowanie okazywania emocji żałobnych, może doprowadzić do kłopotów z nauką i problemów z koncentracją, a także nawracających snów, a nawet halucynacji, związanych z osobą zmarłą.

Jak można pomóc osobie w żałobie po mamie?

Każdy radzi sobie z żałobą na swój własny sposób. Wsparcie osób bliskich powinno być w takiej sytuacji oczywiste, ale nie nachalne. Nie ma żadnej ustalonej normy, jak należy zachowywać się po śmierci mamy, nic więc dziwnego, że niektóre osoby po prostu nie wiedzą, co robić. Społeczeństwo, w jakim żyjemy, ma pewne ustalone tradycje, które uwzględniają aktualne pokolenie i jego sposoby przeżywania smutku. Nie powinno się jednak tym kierować, ponieważ niektórym osobom trudno znaleźć złotą metodę, która pozwoliłaby na szybkie pozbycie się bólu po stracie. Każdy ma prawo do bycia smutnym po śmierci matki, nikomu nie powinno się przeszkadzać w przeżywaniu emocji. Bardzo ważne jest jednak, aby w pewnym momencie z tej żałoby wyjść i zacząć normalnie funkcjonować. Jeżeli stany depresyjne i otępienie trwają przez dłuższy czas, może to być sygnał, że żałoba przybiera poważniejszą formę i należy skonsultować się ze specjalistą.

Przeczytaj
Co to jest śmierć? Jak radzić sobie z tym trudnym tematem?

Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa?

W przypadku, gdy żałoba nie zmienia etapu, a osoba, która ją odczuwa, nie potrafi powrócić do normalności, a smutek zaburza jej codzienne funkcjonowanie, może to oznaczać, że potrzebuje profesjonalnej pomocy. Dobry psychoterapeuta powinien umożliwić swojemu pacjentowi poradzenie sobie z emocjami, dzięki czemu łatwiej będzie się z nimi zmagać i na nowo powrócić do życia. Śmierć mamy to ciężkie przeżycie i trudno jest tutaj narzucać jakiekolwiek rozwiązanie, jednak w przypadku, gdy nie potrafimy pomóc sobie sami, a rodzina jest bezradna, wizyta u specjalisty może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Żałoba po mamie – podsumowanie

Żałoba po mamie może być odczuwania w różny sposób. Często smutek i żal pozostaje jeszcze na długi czas po dokonaniu formalności, związanych z organizacją pogrzebu. Choć teoretycznie żałobę po mamie ustala się na okres 6-12 miesięcy, każda osoba może przeżywać ją indywidualnie i bardzo ważne jest, aby jej na to pozwolić.

Zobacz także:

Przeczytaj
Żałoba po bracie - ile trwa, jak ją okazywać, kiedy szukać pomocy?
Archiwum: lipiec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *