Zdjęcie zmarłego na pogrzebie – gdzie ustawić fotografię? Czy wypada robić zdjęcia na pogrzebie?

zdjęcie zmarłego na pogrzebie

Podczas organizacji ceremonii powinieneś pomyśleć o zdjęciu pogrzebowym zmarłego, które możesz umieścić obok trumny lub urny. Po co jest zdjęcie zmarłego na pogrzebie? Dowiedz się koniecznie!

Odejście bliskiego to zarazem smutne i trudne wydarzenie w życiu. Wiedz jednak, że przygotowując pogrzeb, możesz zdecydować się na wystawienie podczas ceremonii fotografii zmarłego, by wszyscy przybyli mogli się z nim pożegnać i zerknąć na niego raz jeszcze, gdy był szczęśliwy i pełny życia. Rodzina nieboszczyka samodzielnie może zająć się przygotowaniem takiego zdjęcia i oprawieniem go w ramkę. Zdjęcie zmarłego na pogrzebie mogą przygotować także fachowcy, którzy zadbają o to, aby grafika była estetyczna, a jej wykończenie – zaskakująco piękne.

Dlaczego warto zdecydować się na zdjęcie zmarłego na pogrzebie?

Zdjęcie zmarłego na pogrzebie jest dobrym uzupełnieniem ceremonii pogrzebowej. Dzięki niemu żałobnicy mogą przypomnieć sobie, jak wyglądała osoba, która odeszła. Wspomnieliśmy już, że fotografię pogrzebową możesz ustawić przykładowo przy trumnie lub nieść przed nią wszystko zależy od ciebie. Później możesz ją zostawić na cmentarzu w miejscu pochówku bądź zabrać ze sobą i umieścić w miejscu, w którym spędzasz dużo czasu. Sprawi to, że twój bliski na zawsze pozostanie w twojej pamięci, a zerkając na niego od czasu do czasu, będziesz mógł przypomnieć sobie miłe chwile, które z nim spędziłeś.

Jeśli natomiast nie posiadasz wysokiej jakości fotografii przedstawiającej wizerunek zmarłego, to nie powinieneś się tym martwić. Wystarczy, że zgłosisz się do dobrego fotografa, dysponującego sprawdzonym sprzętem, który podejmuje się zleceń z zakresu zdjęć pogrzebowych. Taka osoba jest w stanie poprawić jakość zdjęcia nieżyjącej osoby, usunąć niepotrzebne elementy, a nawet tło i zastąpić je innym. Zadba ona również o oprawienie grafiki w wybraną przez ciebie ramkę.

Przeczytaj
Mowa pogrzebowa – czym jest, kto powinien ją stworzyć i wygłosić?

Czym jest fotografia post-mortem?

To zwyczaj, który polegał na wykonywaniu zdjęć nieboszczykom. Nierzadko robiono również bliskim zdjęcia ze zmarłym, a później noszono je przykładowo jako medaliony. Choć dzisiaj może cię to przerażać, to w czasach wiktoriańskich było to czymś zupełnie normalnym i oznaczało to jedynie tyle, że nieboszczyk był dla rodziny szczególnie kimś ważnym. Do fotografowania ciał zmarłych na stojąco wykorzystywano specjalne stelaże, a czasem zdjęcia wykonywano bezpośrednio w otwartych trumnach.

Dzisiaj podczas oglądania zdjęć pośmiertnych na pewno czujesz ogromny niepokój i nie wyobrażasz sobie fotografowania ciała bliskiej osoby, która odeszła. To jednak normalne, ponieważ niegdyś śmierć była obecna w ludzkim życiu. Osoby nieżyjące przebywały nawet kilka dni po śmierci w domach, gdzie opłakiwała ich rodzina. Obecnie natomiast śmierć stała się tematem tabu i wiele osób się jej boi i co więcej: coraz częściej odchodzi się nawet od otwierania trumny podczas pogrzebu, dlatego dziś robienie zdjęć podczas ostatniego pożegnania wydaje się tak bardzo niestosowne. Można jednak użyć zdjęcia zmarłego na pogrzebie zrobione jeszcze za jego życia.

Czy wypada wykonywać zdjęcia na pogrzebie?

Choć zdjęcia z pogrzebu wciąż mogą budzić wiele kontrowersji, to jednak powinieneś wiedzieć, że fotografia funeralna ma wielu zwolenników. Zwykle na wykonanie takiego fotoreportażu decyduje się rodzina zmarłego, która chce zachować w pamięci ostatnią drogę bliskiej osoby. Nierzadko pełni on też funkcję archiwizacyjną najbliżsi mogą chcieć zachować zarówno pamięć ludzi, jak i obrzędów dla kolejnych pokoleń. Fotografie z pogrzebu mogą być też dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa, gdy w uroczystościach może uczestniczyć ograniczona ilość osób. Wykonane zdjęcia podczas ceremonii pozwalają większej liczbie osób bliskich zmarłego uczestniczyć w ostatniej jego drodze.

Przeczytaj
Modlitwy za zmarłego przy trumnie i psalmy pogrzebowe

Podsumowując, umieszczenie zdjęcia zmarłego na pogrzebie jest doskonałym sposobem na to, aby przypomnieć wszystkim zebranym, jaka była za życia. Dozwolone jest również wykonywanie zdjęć na pogrzebie – absolutnie jednak nie za pomocą telefonu. Powinieneś zlecić to profesjonalistom np. ze sprawdzonego zakładu pogrzebowego.

Zobacz także:

Archiwum: marzec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *