Mistrz ceremonii pogrzebowej – kim jest i jaką pełni funkcję na pogrzebie? Jak przebiega pochówek świecki prowadzony przez mistrza?

mistrz ceremonii pogrzebowej

Zapewne przywykłeś do tego, że ceremonię pogrzebową prowadzi ksiądz. Wiedz jednak, że równie dobrze może tym się zająć mistrz ceremonii pogrzebowej. Kim jest i gdzie można go znaleźć? Co dokładnie należy do jego obowiązków? Zobacz!

Mistrz ceremonii pogrzebowej jest osobą, której głównym zadaniem jest prowadzenie pogrzebów świeckich. Zajmuje się również wygłaszaniem uroczystej mowy pogrzebowej, której treść zawsze jest uzgadniana z najbliższymi nieboszczyka. Ten typ uroczystości pogrzebowych, choć wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce, nierzadko jest wybierany przez bliskich zmarłego, który być ateistą czy wierzącym niepraktykującym.

Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej?

Najważniejsze jest to, że mistrz ceremonii pogrzebowej nie ma święceń kapłańskich. Nie oznacza to jednak, że każdy może wykonywać ten ,,zawód”. Potrzebne jest bowiem bogate doświadczenie i odpowiednie cechy charakteru. Mistrz świeckiej ceremonii pogrzebowej powinien mieć wysoką kulturę osobistą i odporność zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Pamiętaj w końcu, że każdego dnia uczestniczy w pogrzebach, co jest niezwykle trudne. Oprócz tego dobrze byłoby, gdyby mistrz ceremonii pogrzebowej miał dobrą dykcję i intonację głosu.

Co należy do zadań mistrza ceremonii pogrzebowej?

Praca mistrza rozpoczyna się od spotkania z rodziną zmarłego w celu przeprowadzenia wnikliwego wywiadu i uzyskania niezbędnych informacji do przygotowania poruszającej mowy. To również czas, kiedy bliscy mogą poinformować mistrza, co chcieliby usłyszeć podczas pochówku. Dobry mistrz świeckiej ceremonii pogrzebowej wie, jak odpowiednio opisać przekazane wspomnienia, aby cała przemowa była nie tylko delikatna, ale również autentyczna.

Przeczytaj
Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?

Do zadań mistrza nie należy jednak tylko przygotowanie i wygłoszenie mowy pogrzebowej. To na nim spoczywa cała odpowiedzialność związana z przygotowaniem scenariusza pogrzebu, jego poprowadzeniem, czy zadbaniem o oprawę – zarówno fotograficzną, jak i muzyczną. Jako ciekawostkę powinieneś wiedzieć, że mistrzowie mogą występować również na pogrzebach wyznaniowych czy nawet uroczystościach na część osób wierzących. Na takie rozwiązanie zwykle decydują się najbliżsi zmarłego, którzy z pewnych powodów nie życzą sobie udziału duchownych w ostatnim pożegnaniu.

Jak wygląda świecki pogrzeb prowadzony przez mistrza?

Świeckie pochówki wyglądają nieco inaczej niż pogrzeby wyznaniowe. Przebieg całej ceremonii jest zależny bowiem od rodziny, która ma największy wpływ na scenariusz pogrzebu świeckiego. Od niej zależy, jaka będzie muzyka w kaplicy, czy jak będzie brzmiało ostatnie pożegnanie osoby zmarłej. Zwykle jednak pogrzeb bez księdza rozpoczyna się od przywitania wszystkich przybyłych, następnie przechodzi się do wygłoszenia mowy pożegnalnej i ewentualnego przedstawienia zdjęć zmarłego. Później następuje minuta ciszy i odprowadzenie trumny na cmentarz, gdzie również można wygłosić mowę końcową.

Dlaczego warto skorzystać z usług mistrza ceremonii pogrzebowej?

Jeśli jesteś na etapie organizacji pogrzebu i zależy ci na nietuzinkowym pochówku, to zdecydowanie powinieneś rozważyć skorzystanie z usług, które proponuje mistrz ceremonii pogrzebowej. Jest to osoba doświadczona, która zapewnia usługi na najwyższym poziomie i gwarantuje piękne wspomnienie zmarłego, dzięki temu, że ma lekkie pióro i mnóstwo empatii. Pogrzeb to trudne chwile dla wszystkich żałobników, dlatego warto skorzystać z pomocy kogoś, kto zadba o to, by wszyscy przybyli zapamiętali zmarłego takiego, jaki był przed śmiercią. I choć zwykle wygłaszaniem mowy pogrzebowej zajmuje się najbliższa rodzina, to być może krępujesz się o czymś powiedzieć lub trudno ci mówić publicznie o uczuciach? Nie martw się – mistrz ceremonii pogrzebowej może cię w tym wyręczyć i zadba o to, aby ostatnie słowo o zmarłym pozostało w pamięci gości na długo.

Przeczytaj
Jak złożyć kondolencje po angielsku? Przykłady wraz z tłumaczeniem

Gdzie znaleźć mistrza ceremonii pogrzebowej i ile kosztują jego usługi?

Zdecydowana większość mistrzów współpracuje z zakładami pogrzebowymi, dlatego jeśli chcesz skorzystać z ich usług, to właśnie tam powinieneś szukać. Najlepsze domy pogrzebowe mogą zaoferować nawet kilku mówców do wyboru! To, ile natomiast kosztują usługi, które może zaoferować mistrz, jest uzależnione od ich zakresu. Przykładowo: przygotowanie i wygłoszenie mowy pożegnalnej to koszt w okolicach 200-300 złotych. Jeśli jednak chcesz, aby mistrz ceremonii pogrzebowej poprowadził całą uroczystość, to musisz się liczyć z wydatkiem nawet ok. 1000 złotych. Dodatkowe możliwe koszta to oprawa muzyczna. Co więcej: do tego wszystkiego często trzeba doliczyć koszty dojazdu.

Podsumowując, mistrz ceremonii pogrzebowej zajmuje się głównie prowadzeniem świeckich pochówków. Może wyręczyć cię w przygotowaniu całej uroczystości, w tym przygotowaniu i wygłoszeniu pięknej przemowy. To znakomite rozwiązanie, jeśli jest to dla ciebie zbyt stresujące lub zwyczajnie nie jesteś w stanie zająć się tym samodzielnie.

Zobacz także:

Przeczytaj
Ubiór damski na pogrzebie latem
Archiwum: marzec 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *